این عادات اشتباه در زمان استحمام را که می توانند به ضرر سلامتی ما باشند ، بشناسید. - سلامت زنان
سلامت نسل ها

این عادات اشتباه در زمان استحمام را که می توانند به ضرر سلامتی ما باشند ، بشناسید.

عادات اشتباه در زمان استحمام

استحمام با عادت های غلط

 


برخی عادات نادرست در زمان حمام کردن می تواند به ضرر سلامتی ما تمام شود. برخی افراد علاقه زیادی به شست و شوی بدنشان در حمام دارند اما مرتکب اشتباهات رایجی در زمان شست و شوی بدنشان می شوند که به ضرر سلامتی پوست و موی این افراد تمام خواهدشد بد نیست به این مطلب نگاهی بیندازید و مانع بروز این اشتباهات رایج شوید .

اگر روزانه فقط ۸ دقیقه به حمام بروید، در طول سال معادل ۴۸ ساعت را در حمام سپری کرده‌اید. اما چه مقدار از آن اضافی است و چه آسیب‌هایی می‌ تواند به شما وارد شود؟

 

زمان زیادی در حمام می‌ مانید

 

زیاد ماندن در حمام علاوه بر خشک کردن پوستتان موجب اسراف آب خواهد شد. آمار نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به طور متوسط در هر نوبت حمام ۶۵ لیتر آب مصرف می‌کنند. اگر هر نوبت دوش روزانه را به ۵ دقیقه کاهش دهید، به تنهایی ۷۵۷۰ لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اید.

 

موهایتان را آخر سر می‌ شویید

 

اعمال شامپو و نرم کننده بر روی سر باید جزو نخستین مراحل استحمام باشد. دلیلش این است که بخشی از این مواد شیمیایی می‌ تواند پس از شستشو هنوز بر روی موهایتان باقی بماند ولی اگر همان ابتدای ورود به حمام شامپو و سپس نرم کننده به موهایتان بزنید، دیگر مطمئن هستید که این مواد شیمیایی کاملا در فرآیند دوش گرفتن از بین می‌روند. استفاده از یک صابون نرم یا پاک کننده بر روی بدن و صورت به پاک شدن کاملا باقی مانده‌های شامپو و نرم کننده کمک می‌کند.

 

اجتناب از دمای خیلی پایین یا خیلی بالا

 

هنگام استحمام، یکی از چالش‌های مهم پیش رو تنظیم درجه حرارت آب است. دوش آب سرد در تابستان و دوش آب گرم در زمستان بسیار می‌تواند لذت بخش باشد. اما بهترین درجه آب برای حفظ سلامت پوست، درجه متوسط در تمام روزهای سال است. آکادمی پوست شناسی آمریکا (AAD) دوش آب گرم (نه داغ) را پیشنهاد می‌کند زیرا مانع خشکی پوست می‌شود.

 

کارهای پس از استحمام را فراموش می‌ کنید

 

آکادمی پوست شناسی آمریکا توصیه می کند پس از حمام، خودتان را با آرامی با حوله خشک کنید و در واقع نباید این کار شدتی داشته باشد زیرا موجب خارش و اذیت شدن پوست می‌ شود. ضمنا همیشه از مرطوب کننده پوست استفاده کنید تا رطوبت پس از استحمام را حفظ کنید (از مرطوب کننده حاوی مواد شیمیایی مضر استفاده نکنید).

 

سیستم تهویه حمام جوابگو نیست

 

قارچ در محیط‌های مرطوب رشد می‌ کند؛ بنابراین، حمام فاقد سیستم تهویه یا سیستم تهویه خوب می‌ تواند مکانی رویایی برای قارچ‌ها باشند. گرچه برخی از خانه‌ ها امکاناتی را حین ساخت برای تهویه هوا تعبیه کرده‌ اند، اما نصب یک فن تهویه می‌ تواند کمک شایانی به حل این مشکل کند. پس از پایان استحمام بهتر است فن را تا چند دقیقه روشن بگذارید زیرا آب بر روی سطوح دیوار و کف و سقف حمام باقی می‌ ماند.

 

سردوشی نامناسبی را انتخاب کرده‌ اید

 

شاید سردوشی خانه‌ تان خیلی قدیمی باشد و با توجه به استانداردهای زمان خود ساخته شده باشد. مثلا در اوایل دهه ۹۰ میلادی، سردوشی‌ ها به شکلی ساخته می‌ شدند که قابلیت تخلیه ۲۰ لیتر آب در دقیقه را داشته باشند اما بر اساس استانداردهای فعلی، این رقم به ۱۰ لیتر – یا حتی کمتر – رسیده است.

 

ژیلت خود را تمیز نمی کنید

 

زمانی که با ژیلت، موهای زائد بدن خود را تمیز می کنید، باکتری های سطح پوست هم همراه موها به تیغه ژیلت می چسبند و اگر ژیلت را با مسواک مختص این کار، تمیز نکنید؛ این باکتری ها در حجم بالایی لابلای تیغه های ژیلت که در فضای گرم و مرطوب حمام مانده اند، رشد خواهند کرد و تکثیر خواهند شد.

از این رو، بهتر است علاوه بر تمیز کردن ژیلت خود، قبل از استفاده هم آن را با آب کاملا داغ بشویید. در غیر این صورت، باکتری ها دوباره به پوستتان بر می گردند و شانس ابتلا به عفونت های پوستی را برایتان ایجاد می کنند. اگر این ژیلت های آلوده باعث ایجاد خراش روی پوستتان شوند، شانس ابتلا به عفونت های باکتریایی و قارچی هم در پوست شما دوچندان خواهد شد.

پیشنهاد: بهتر است ژیلت خود را حداقل هفته ای یک مرتبه با آب داغ و شامپو بشویید. ضمن اینکه پس از هر بار استفاده، ژیلت را از فضای گرم و مرطوب حمام خارج کنید.

 

بعضی‌ها در یک‌بار حمام رفتن، سه بار سرشان را شامپو می‌کنند. این عادت خوبی است؟

 

شامپو کردن شیوه خاصی دارد. اگر شما پوست طبیعی یا مایل به چرب دارید که اغلب جوان‌ها چنین پوستی دارند، می‌توانید از این روش استفاده کنید. اگر هر روز حمام می‌روید باید یک بار شامپو کنید. اگر یک روز در میان به حمام می‌روید باید دو بار شامپو کنید و اگر سه روز یک بار حمام می‌کنید باید سه بار شامپو بزنید؛ یعنی به ازای هر روز باید یک بار شامپو کنید. ولی بهتر است با فواصل کمتری به حمام بروید تا کمتر شامپو بزنید.

 

حرف آخر؟

 

توصیه آخر این است که پس از استحمام، فاصله میان انگشتان پا به طور کامل خشک شود؛ به دلیل این که پس از شستن پا، اغلب رطوبت میان انگشتان پا باقی می‌ماند و این رطوبت زمینه‌ساز پرورش قارچ‌هایی در این محیط می‌شود که بیماری‌زا هستند و به سفید و لیچ شدن میان انگشتان پا منجر می‌شوند. برای پیشگیری از این مشکل باید پا را پس از شستن، خوب خشک کرد.

(این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد.)

منبع:

bartarinha.ir

tonat.ir

prevention

tebyan.net

 

مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت زنان