انواع اختلالات جنسی کدامند؟ (بیماران جنسی) - سلامت زنان
سلامت نسل ها

انواع اختلالات جنسی کدامند؟ (بیماران جنسی)

اختلالات جنسی

اختلالات جنسی در تمام طول تاریخ و در تمام نژادها وجود داشته است

 


 

اختلالات جنسی شامل هرگونه رفتار جنسی است که با معیارهای کم‌وبیش موردقبول جامعه مغایرت داشته است و به کسی منحرف گفته می‌شود که کیفیت و یا هدف کششی جنسی او غیرطبیعی تلقی شود.

برداشت ما از اعمال جنسی طبیعی و یا انحرافی بستگی به ارزش های موجود در اجتماع خودمان دارد.

فرد منحرف معمولاً فردی است که در برقراری رابطهٔ جنسی طبیعی یا رضایت‌بخش با فرد رسیده  و بالغ از همنوع خود مشکلاتی داشته باشد. بنابراین بنا به عقیدهٔ مارمور اعمال فرد منحرف نشان‌دهندهٔ روش‌های جانشین شونده‌ای است که درراه دستیابی به ارضای جنسی انجام می‌پذیرد.

در زیر به اختلالات شایع جنسی اشاره‌شده است:

 

 

اختلالات جنسی نمایشگری (آلت نمایی)

 

 

این اختلالات جنسی عبارت است از اقدام مکرر به نشان دادن اعضای تناسلی به فرد غریبه‌ای که انتظار چنین عملی را ندارد، به‌منظور رسیدن به هیجان و تحریک جنسی بدون اینکه سعی زیادی برای فعالیت جنسی با آن فرد ناشناس به عمل آید. میل به متعجب ساختن و ترساندن طرف مقابل غالباً به صورتی خودآگاه احساس می‌شود، ولی این افراد معمولاً ازنظر جسمانی خطری ندارند.

اغلب روان شناسان و روان‌پزشکان معتقدند که افراد نمایشگر ازنظر شخصیتی دچار احساس ناایمنی و عدم اطمینان نسبت به توانایی جنسی و دچار احساس حقارت، فقدان قاطعیت و ازنظر اجتماعی منزوی هستند.

مانند اکثر رفتارهای جنسی در بزرگ‌سالی، ریشه این رفتار را نیز می‌توان در دوران کودکی جستجو کرد. تمایلات نمایشگری از روابط فرد با والد غیر هم‌جنسش حاصل می‌شود که غالباً سلطه‌جو و بیش‌ازاندازه مراقب حال او بوده است، به علت وجود مادر یا پدری تهدیدکننده، فرد مبتلابه نمایشگری تا آن حد مضطرب می‌شود که احساس اختگی و تسلیم می‌کند.

نمایشگری یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در بالغین است. تقریباً همیشه در مردها دیده می‌شود و در زن‌ها نادر است. این اختلالات جنسی معمولاً با بالا رفتن سن از بین می‌رود.

 

 

اختلالات جنسی یادگار خواهی ( فتیشیسم )

 

 

عبارت است از استفاده از اشیاء بی‌جان به‌عنوان روش رسیدن به تحریک جنسی، اشیایی از قبیل لباس‌های زیر زنانه، کفش و قسمت‌هایی از بدن انسان هست و شیوع آن مشخص نیست. گاهی شخص مبتلا به علت سرقت وسایل از البسهٔ زنانه مخصوصاً لباس‌های زیر دستگیر می‌شود. فروید این اختلال را به اضطراب اختگی که در اوایل کودکی ریشه می‌گیرد، نسبت می‌دهد.

 

 

بچه‌بازی (بچه کامگی)

 

 

ویژگی اصلی این اختلالات جنسی عبارت است از ترجیح مکرر و یا انحصاری عمل جنسی با کودکان نابالغ (بچه‌های زیر ۱۳ سال) به‌منظور دستیابی به تحریک جنسی، شایع‌ترین انحراف جنسی است.

این افراد هوس‌ها و خیال‌پردازی‌های جنسی شدید و مکرر نسبت به کودکان نابالغ دارند.۹۵ ٪ با غیرهمجنس، ۵% باهم جنس، در اجتماعات عوام گونه، سنتی و عقب‌مانده، اکثر موارد انحراف کودک‌آزاری به‌خصوص از طرف منحرفین مرد، به‌صورت رابطه جنسی مقعدی و دهانی مرسوم است. خطر تکرار این اختلالات جنسی در این افراد بالاست.

این افراد اعتمادبه‌نفس پایین داشته و از روابط جنسی با بزرگ‌سالان می‌ترسند.

 

 

اختلالات جنسی خودآزار خواهی جنسی (مازوخیسم)

 

 

این اختلالات جنسی عبارت است از کسب لذت جنسی از طریق تحمل آزار جسمی یا روانی یا از طریق تحقیرشده (مازوخیسم اخلاقی)، دفاعی در مقابل احساس گناه مربوط به سکس هست و تنبیه متوجه به درون هست. شلاق خوردن مثالی از مازوخیسم است. این افراد معمولاً به خاطر این امیال، رفتارها و خیال‌پردازی‌های مازوخیسمی، اضطراب و یا اختلال در عملکرد را تجربه می‌کنند.

این اختلال در دوران کودکی و بلوغ  شکل می‌گیرد و دانشمندان بر این عقیده هستند که افرادی که در مراحل رشد خود در خانواده تحقیرشده‌اند یا نادیده گرفته‌شده‌اند این رویه را نیز در ارتباط جنسی ادامه می‌دهند.

 

 

اختلالات جنسی دیگرآزاری جنسی (سادیسم)

 

 

این اختلالات جنسی عبارت است از انگیزش جنسی از طریق ایجاد رنج جسمی و روانی در شخصی دیگر.

شروع  آن معمولاً قبل از ۱۸ سالگی و در اکثر مردها دیده می‌شود، تجاوز به عنف شکل افراطی سادیسم جنسی است. معمولاً افرادی که مورد خشونت جنسی قرارگرفته‌اند یا شاهد صحنه‌هایی از این قبیل بوده‌اند و حس انتقام‌جویی و خشم در آن‌ها منجر به رابطه جنسی خشن می‌شود.

عواملی نظیر پورنو گرافی، تنوع خواهی جنسی و رابطه با افراد مختلف نیز می‌تواند زمینه‌ساز چنین میلی در افراد شود. تمایلات ضعیف سادیسم در تمام مردان شایع است. شرایط محیطی و نبود آموزش‌های صحیح باعث گسترش روزافزون افراد مبتلابه این عارضه شده است.

 

 

مبدل پوشی

 

 

این اختلالات جنسی به‌صورت پوشیدن لباسی زنانه توسط مرد مشاهده می‌شود و نباید با ترانس سکسوالیسم که شخصی مایل به تغییر جنسیت است، اشتباه شود. فرد مبدل پوش برخلاف فرد ترانس سکسوال جنسیت خود را قبول دارد از مبدل پوشی تحریک جنسی به وی دست می‌درد. این اختلالات جنسی بیشتر در جنس مذکر دیده می‌شود. علت این اختلالات جنسی به‌درستی مشخص نیست.

برخی معتقدند مادرانی که از روی سهل‌انگاری البسه دخترانه بر تن پسرانشان می‌کنند، ممکن است چنین آسیب‌پذیری خاصی را در آن‌ها ایجاد کنند.

 

 

نظربازی (چشم‌چرانی)

 

 

این اختلالات جنسی عبارت است از نگاه کردن‌های مکرر به افرادی معمولاً غریبه که در حال لخت شدن و یا مشغول عمل جنسی هستند و ظن نمی‌برند که کسی آن‌ها را دید بزند. عمل نگاه کردن دزدانه به‌منظور دستیابی به تهییج جنسی است و نه  به‌منظور داشتن فعالیت جنسی با شخص در معرض دید.

اوج لذت جنسی (ارگاسم) به‌وسیلهٔ عمل استمناء است که یا ضمن فعالیت چشم‌چرانی دزدانه و یا بعداً واکنش به خاطرهٔ منظرهای که شاهد آن بوده انجام می‌گیرد. این اختلالات جنسی ممکن است ریشه در تجربیات فرد دردوران کودکی داشته باشد و روانکاوی می‌تواند در شناخت این ریشه‌ها به فرد کمک کند.

 

 

مالش (مالشگری)

 

 

این اختلالات جنسی عبارت است از مالش آلت تناسلی به بدن زن برای کسب انگیزش و ارگاسم در محل‌های شلوغ و به‌وسیله مردهای منفعل و منزوی ناتوان از اظهار وجود که تنها منبع ارضاء جنسی آنان از طریق مالیدن است انجام می‌شود.

 

 

اختلالات جنسی حیوان‌دوستی

 

 

خصیصهٔ اصلی این اختلالات جنسی عبارت است از ترجیح مکرر یا انحصاری حیوانات برای دستیابی به تحریک جنسی.

این اختلال در مناطق روستایی شایع‌تر است و به علت عدم دسترسی به یک رابطه جنسی طبیعی و وجود قوانین و اعتقادات خشک که رابطه جنسی قبل از ازدواج را ممنوع می‌کند اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات حتی ممکن است حیوانات فقط برای استفاده جنسی توسط فرد تربیت‌شده باشند.

 

 

منبع: سلامتی / salamati.ir

 

مطالب مرتبط:

 


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت زنان