بیماری پاژه نیپل (پاژه نوک پستان) چیست؟ - سلامت زنان
سلامت نسل ها

بیماری پاژه نیپل (پاژه نوک پستان) چیست؟

بیماری پاژه نیپل

 


 

بیماری پاژه نیپل نوعی از سرطان پستان است که در آن تغییرات پوستی نوک پستان بصورت ضایعات اگزمایی مرطوب یا خشک همراه با ضخامت و قرمزی و خراش هایی در نوک پستان، دیده می شود.

علائم بیماری پاژه نیپل

 

علائم شامل خارش، سوزش، قرمزی و سفتی نوک پستان و پوسته پوسته شدن نوک پستان می باشد. بتدریج و در صورت عدم درمان، بیماری به هاله اطراف نوک پستان و پوست گسترش می یابد. گاهی این بیماران با تشخیص اشتباه اگزما و بیماری های پوستی، مدت ها تحت درمان با پمادهای موضعی قرار می گیرند و همین مسئله درمان بیمار را به تأخیر می اندازد.

بنابراین در هر بیماری که علائم پوستی به درمان های موضعی پاسخ ندهد، باید به فکر سرطان بود و باید تحت انجام نمونه برداری قرار گیرد و با قطعی شدن تشخیص، اقدامات درمانی مناسب انجام پذیرد.  قرمزی و خارش مزمن نوک پستان همراه با پوسته پوسته شدن و ترک خوردن آن، نوعی از سرطان پستان به نام پاژه است. مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

در بعضی افراد فرورفتگی نوک پستان ممکن است متعاقب شیردهی یا پس از دوران بلوغ و بدون نشانه خاصی ایجاد شود که قابل برگشت است ولی در سرطان، این فرورفتگی حالت ثابت دارد و با معاینه دقیق پستان ممکن است وجود توده ای در زیر نوک پستان مشخص شود.

علت بیماری پاژه نیپل

 

علت خاصی شناخته نشده اما گفته میشود که مصرف الکل، شروع قاعدگی قبل از ۱۲ سال ،  یائسگی بعد از ۵۵ سال ، به دنیا آوردن اولین فرزند  پس از ۳۰ سال ، و یا نداشتن فرزند بیولوژیکی از عوامل خطر هستند.

درمان

 

درمان شبیه کانسر پستان است و پیشگیری ندارد.

منبع: الو دکتر / www.alodoctor.ir

مطالب مرتبط:


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت زنان