تشخیص حاملگی - سلامت زنان
سلامت نسل ها

تشخیص حاملگی

 

نشانه ها وعلایم

۱٫قطع شدن ناگهانی قاعدگی  ۲٫ تغییرات رحم  ۳٫تغییرات پستان و پوست

۴٫حرکات جنین    ۵٫تغییرات دستگاه تناسلی تحتانی

hamele1
۱٫قطع شدن ناگهانی قاعدگی:قطع شدن ناگهانی قاعدگی در زنان سالمی که در سنین باروری قرار دارند وقبلا دارای قاعدگی های خود به خود ،چرخه ای و قابل پیش بینی بوده اند قویاً مؤید حاملگی است.در زنان مختلف وحتی در یک زن،تنوع قابل توجهی از نظر طول مدت سیکل قاعدگی وجود دارد . در نتیجه این علامت فقط در صورتی از شواهد قابل اعتماد حاملگی محسوب می شود که ۱۰ روز یا بیشتر ،از زمان مورد انتظار شروع خونریزی قاعدگی سپری شده باشد. گاهی اوقات بعد از بروز حاملگی ،خونریزی رحمی که تا حدودی مؤید قاعدگی است رخ می دهد . در جریان ماه اول حاملگی ،این دورهای خونریزی احتمالاً ناشی از لانه گزینی بلاستوسیست  (یک اسپرم دیواره خارجی تخمک را شکافته و به درون آن راه یافته، آن را بارور کرده است. چند روز بعد از لقاح، تخم بارور شده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و به رشد خود ادامه می دهد. هنوز تاخیری در قاعدگی رخ نداده است. ممکن است در انتهای این هفته لکه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانم ها فکر می کنند که شاید عادت ماهیانه شده اند، در برخی نیز خون ریزی بسیار مختصر است که شاید متوجه آن نشوند و در گروه اندکی نیز اصلا اتفاق نمی افتد. به هر حال این فقط چند لکه مختصر است که «لکه بینی لانه گزینی» نام دارد و ناشی از فرو رفتن تخم بارور شده در دیواره پر خون داخل رحم است، جایی که اگر لقاح اتفاق نمی افتاد، فرو ریخته و سبب خون ریزی قاعدگی در شما می شد. این روند احتمالا از هفته پیش آغاز شده، یعنی حدود شش روز بعد از بارور شدن تخمک، اما نمی توان در مورد زمان دقیق آن خیلی هم مطمئن بود.در طی دو هفته بعد از لقاح، سلولی که در آینده فرزند شما را تشکیل خواهد داد، با سرعت بالایی تکثیر یافته و به صورت توده ای با بیش از صد سلول دیده می شود. به دنبال این روند تکثیری، توده سلولی فوق شروع به حرکت در طول لوله رحمی کرده و خود را به محوطه رحم می رساند. این توده سلولی «بلاستوسیست» خوانده می شود و از نظر ظاهر، مانند یک تمشک کوچک است و به اندازه ۰٫۱ میلی متر شبیه سر سوزن است )هستند.با وجود این ، خونریزی سه ماهه اول عموماً ارزیابی از نظر حاملگی غیر طبیعی را ضروری می سازد.
pregnancy1
۲٫تغییرات رحم:درچند هفته اول حاملگی ، اندازه رحم اساساً در قطر قدامی-خلفی افزایش می یابد. در هفته ۱۲ حاملگی جسم رحم تقریباً کروی است و قطر متوسط رحم به ۸ سانتی متر می رسد. در مراحل بعدی حاملگی هنگامی که از گوشی پزشکی استفاده می شود،ممکن است صدایی نرم و وزشی مثل جریان هوا  که همزمان با نبض مادر پدیدار می شود(سوفل رحمی)به گوش برسد.در مقابل ،صدایی تیز و سوت مانند  که همزمان با نبض جنین شنیده می شود (سوفل نافی) وجود دارد که به طور ثابت یعنی در همه ی مواقع شنیده نمی شود.صداهای قلب جنین نیز ممکن است شنیده شوند.
breast changes in early pregnancy
۳٫تغییرات پستان و پوست:تغییرات آناتومیک پستان ها که در همراهی با حاملگی رخ می دهند ،در اولین حاملگی کاملاً مشخص هستند . افزایش پیگمانتاسیون(لکه های ناهموار تیره یا روشن روی پوست، که برخی اوقات روشنی و تیرگی آنها بیش از حد است به نام پیگمانتاسیون (یا همان پیسی) شناخته می شوند.) و تغییرات ظاهر استریا های شکمی(خطوط و ترک های پوستی)،در حاملگی شایع هستند اما برای حاملگی جنبه تشخیصی ندارند.این تغییرات ممکن است در جریان حاملگی وجود نداشته باشند و یا در زنانی که کنتراسپتیو(قرص ضد بارداری خوراکی )حاوی استروژن مصرف می کنند ،دیده شوند.
hamele3
۴٫حرکات جنین:درک مادر از حرکات جنین ، وابسته به عواملی مانند وضعیت بدن مادر و پاریته ( تعداد حاملگی هایی که به هفته ۲۰ رسیده اند) است. به طور کلی ، پس از اولین حاملگی موفق، زنان می توانند حرکات جنین را اولین بار بین هفته های ۱۶ و ۱۸ احساس کنند. زنانی که اولین بارداری را تجربه می کنند ممکن است تا حدود دو هفته بعد از این زمان قادر به درک حرکات جنین نباشند. تقریباً در هفته بیستم ، بسته به وضعیت بدن مادر ، معاینه کننده کم کم می توانند حرکات جنین را تشخیص دهد.
Cervix
۵٫تغییرات دستگاه تناسلی تحتانی:در جریان حاملگی ،مخاط واژن معمولاً به رنگ قرمز متمایل به آبی پررنگ و با ظاهر پر خون دیده می شود.اگرچه این نما از شواهد قریب به یقین حاملگی است ،نشانه ای قطعی محسوب نمی شود.

 

منابع : کتاب بارداری و زایمان ویلیامز و ویکی پدیا

 


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت زنان