دانستنی هایی درباره سلامت جفت در بارداری - سلامت زنان
سلامت نسل ها

دانستنی هایی درباره سلامت جفت در بارداری

شاید تا به حال نمیدانستید که سلامت جفت بسیار مهم می باشد.جفت تامین اکسیژن، تغذیه جنین و تصفیه مواد زائد تولید شده توسط آنرا در طول دوران بارداری بر عهده دارد و همچنین نقش مهمی در تولید هورمونهای بدن و محافظت از جنین در برابر باکتری ها و عفونت ها ایفا می کند.


جفت که اندامی پر خون است به دیواره رحم متصل است و از طرف دیگر تو سط بند ناف با کودک در ارتباط است.بسیاری اوقات جفت خودش را به کناره یا بالای دیواره رحم متصل می کند. در برخی اوقات ممکن است رشد کند یا به نحوی به رحم متصل شود که می تواند باعث بروز برخی مشکلات شود.

جفت سرراهی (Placenta Previa) یکی از مشکلات زایمان می باشد. جنین از طریق بند ناف به جفت متصل شده و مواد غذایی را از مادر دریافت می کند. در حاملگی معمولاً جفت در نیمه فوقانی رحم قرار دارد اما گاه جفت در قسمت تحتانی رحم قرار می گیرد و دهانه رحم (سرویکس) که محل خروج جنین هنگام زایمان است

را بطور کامل و یا ناقص مسدود می کند. به این حالت قرار گیری جفت، جفت سرراهی می گویند که ممکن است کامل یا ناقص باشد.این عارضه زمانی اتفاق می افتد که جفت در نقطه پائین رحم تشکیل می شود و مقداری یا تمام مسیر گردن رحم را می بندد. این حالت در ۵/. تا ۱ درصد بارداری ها اتفاق می افتد.

اگرچه این مسئله می تواند در طول پیشرفت بارداری تصحیح شود.عارضه جفت سر راهی به دو صورت اتفاق می افتد. یا به طور کامل مسیر گردن رحم را می بندد یا بخشی از آنرا اشغال می کند. این عارضه می تواند سبب بروز خونریزی هایی از واژن در پیش یا هنگام تولد گردد.

زمانی که جفت از دیواره رحم جدا شود که این جدا شدن یا به صورت کامل یا قسمتی از آن اتفاق می افتد. این حالت از هر ۱۰۰ بارداری یکبار ممکن است اتفاق بیافتد. افتادگی جفت ممکن است بر اثر مرگ یا تولد زودرس جنین اتفاق بیافتد

و همچنین باعث افزایش احتمال تولد زودرس جنین یا مانع از خروج آن شود.همانگونه که قبلا گفته شد جفت نقش مهمی در رشد جنین با تامین مواد غذائی مورد نیاز، اکسیژن و تصفیه مواد زائد آن ایفا می کند.زمانی که جفت نمی تواندمقادیر مورد نیاز رشد جنین را فراهم کند نارسائی جفت به وجود می آید که می تواند منجر به محدود شدن رشد جنین و کاهش وزن آن در تولد شود.

منبع : irannaz.com


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت زنان