نکاتی مهم درباره اولین پریود دختران نوجوان - سلامت زنان
سلامت نسل ها

نکاتی مهم درباره اولین پریود دختران نوجوان

اولین پریود دختران نوجوان

اولین پریود دختران نوجوان

 


 

بحث مفصل و دقیق در مورد قاعدگی را کنار بگذارید. در اینجا می‌گوییم چگونه سر صحبت را باز کنید و به دخترتان کمک کنید تا با اولین پریود خود کنار بیاید.

توجه کنید که اولین پریود می‌تواند آن قدر سریع اتفاق بیفتد که تعجب و اضطراب دختر نوجوان را برانگیزد. امروز او دختری نوجوان، آرام و خوشحال است، روز بعد زنی جوان است که آغاز قاعدگی را تجربه می‌کند و این امر شاید با اولین تنش روحی و یا نشانه‌های دیگر قاعدگی، همراه باشد. اولین پریود یک دختر، گرچه بیشتر شبیه دردسر است تا حادثه‌ای مهم، اما نقطه عطفی در زندگی او به شمار می رود. پریود شدن، نشانه تغییر از کودکی به بزرگ‌سالی است؛ چون پریودشدن نشان می‌دهد که یک دختر می‌تواند باردار شود.

 

علائم اولین پریود

 

سنی که در آن اولین پریود آغاز می‌شود، بسیار متفاوت است. بعضی دخترها، در سن هشت سالگی پریود می‌شوند و بعضی تا سن پانزده سالگی هنوز پریود نشده‌اند. اغلب نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد دخترها دارند به اولین پریود نزدیک می‌شوند. بزرگ شدن سینه و رشد موهای زائد، چند سال قبل از قاعدگی آغاز می‌شود. حدودا یک سال قبل از اولین پریود، جهشی در رشد دخترها، مشاهده می‌شود. اولین پریود معمولاً بسیار سبک است و گاهی در آن فقط لکه بینی و خونریزی کمی وجود دارد. اولین سیکل قاعدگی ۲۸ روز طول می کشد اما پریودها اغلب در اولین سال‌های قاعدگی نامنظم هستند.

در این زمان، دخترها شاید در چند سیکل پریود نشوند یا سیکل های قاعدگی چندبار در یک ماه رخ دهد یا کمتر از حد انتظار باشد. اگرچه این نوسان ها طی چند سال اول قاعدگی متداول هستند، اما اگر پریودها منظم نیستند با پزشک دخترتان مشورت کنید. از جنبه موارد روحی پریود، دخترتان شاید در مورد بروز پریود تعجب کند، اما در کل این امر نشانه ورود به بزرگ‌سالی است؛ اما برخی والدین مشاهده می‌کنند که دخترشان مضطرب شده یا ترسیده است. این امر نیز طبیعی است؛ اما همگی این‌ها دلیلی است تا درد دل و گفتگوی صمیمانه و جدی با یکدیگر داشته باشید.

سر صحبت را باز کنید

 

به جای آن که با دخترتان به شکل رسمی و خشک در مورد قاعدگی صحبت کنید، سعی کنید صریح و صادقانه سر صحبت را باز کنید و از دخترتان بپرسید که چه سؤالاتی دارد.

موارد زیر توصیه‌هایی برای پاسخگویی به سؤالات دخترها، در مورد قاعدگی است:

 

– چرا دخترها پریود می‌شوند؟

 

در صحبت کردن با دخترتان در این مورد که چرا زن‌ها دچار سیکل قاعدگی می‌شوند، رویکردی مثبت داشته باشید. به او بگویید که سیکل قاعدگی بخشی از زندگی طبیعی است که به یک زن، امکان باردار شدن را می‌دهد. زمانی که بارداری در یک سیکل قاعدگی رخ ندهد، هورمون‌ها به بدن علامت فرمان می‌دهند که دیواره رحم را تخریب کرده و از نو بازسازی کند. این همان کاری است که در پریود رخ می‌دهد.

– سندرم قاعدگی چیست؟

 

بگویید که درست قبل از شروع پریود، برخی دخترها و زنان دچار علائم سندرم قاعدگی می‌شوند که شامل نوسان‌های روحی، زودرنجی، نفخ شکم و حساس شدن سینه‌ها نسبت به لمس شدن است. بیشتر دخترها تا سال‌های بعد از پریودهای اول، دچار نشانه‌های سندرم قاعدگی نمی‌شوند، اما برای افرادی که دچار آن می‌شوند استراحت، ورزش منظم و رژیم غذایی منظم، می‌تواند به کاهش این عوارض کمک کند.

– آیا دچار گرفتگی عضلات خواهم شد؟

 

دخترها معمولاً در آغاز پریود دچار درد و گرفتگی زیر شکم و کمر می‌شوند. این گرفتگی ها معمولاً ملایم بوده و با استفاده از مسکن‌ها آرام می‌یابند؛ اما اگر انقباض و گرفتگی ها شدید است، باید با پزشک صحبت کنید.

– آیا باید از پنبه یا نوار بهداشتی استفاده کنم؟

 

از هردو برای جذب خون پریودی استفاده می‌شود. باید حداقل هر ۴ یا شش ساعت یک‌بار عوض شوند. نوارها در لباس زیر، جای می‌گیرند و تعویض آن برای دخترهای جوان راحت تر است. در مورد پنبه، باید به دخترتان بگویید که آن را چطور در محل درست آن قرار دهد، بنابراین خیلی هم نامناسب نیستند.

– از من چقدر خون خواهد رفت؟

 

بگویید که طی پریود احتمالاً به اندازه چند قاشق چایخوری خون از دست می دهید، گرچه گاهی نیز بیشتر می‌شود. اگر ساعت به ساعت مجبور به تعویض نوار یا پنبه می‌شود، احتمالاً مشکلی وجود دارد و باید با پزشک صحبت کنید.چ

– پریود من چقدر طول خواهد کشید؟

 

دخترتان باید به طور متوسط منتظر پریودی سه تا پنج روزه باشد؛ اما برخی دخترها پریودی کوتاه‌تر و برخی پریودی تا هفت‌روزه را دارند.

– من می‌توانم باردار شوم؟

 

داشتن سیکل قاعدگی بدین معنی است که بدن دختر تخمک‌گذاری می‌کند و برای بچه دار شدن آماده می‌شود. بعضی دخترها درست قبل از پریود اول تخمک‌گذاری می‌کنند. پس همزمان با بحث در مورد سیکل قاعدگی، با دخترتان در مورد میل جنسی و پیش‌گیری از بارداری نیز صحبت کنید. هرچه بیشتر در مورد پریود و نشانه‌های سندرم قاعدگی به دخترتان اطلاعات بدهید، او در زمان رشد و تغییرات بدن احساس بهتری خواهد داشت و آماده‌تر خواهد بود.

(این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست لذا در صورت وجود موارد غیر طبیعی به پزشک مربوطه مراجعه شود.)

منبع:

epatogh.com

websavar.ir

مطالب مرتبط:


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت زنان