سلامت نسل ها

فواید شیردهی

Rate this post
Rate this post

شیر مادر غذای ایده آل نوزادان است. شیر مادر مواد غذایی متناسب با سن و عوامل ضد میکروبی را فراهم می کند. هم چنین ، شیر حاوی عواملی است که به عنوان پیام های بیولوژیک برای تحریک رشد و تمایز سلولی عمل می کنند. مزایای شیردهی از پستان جنبه های تغذیه ای ، ایمنی ، تکاملی ، روانشناختی ، اجتماعی ، اقتصادی ، محیطی ، رشد و تکامل بهینه و کاهش خطر بیماری های حاد و مزمن را در بر می گیرد. هم در مورد مادر و هم در مورد نوزاد ، منافع شیردهی و تغذیه با شیر مادر طولانی مدت هستند. به عنوان مثال ، در زنانی که به کودک خود شیر می دهند خطر سرطان پستان و سرطان دستگاه تناسلی کاهش می یابد و در کودکان آنان مستقل از طیف وسیع عوامل مخدوش کننده احتمالی ، میزان هوش در دوران بزرگسالی بیشتر است. در صورت شیردهی ، میزان باقیمانده افزایش وزن در دوره بعد از زایمان کمتر می شود. علاوه بر این ، در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند میزان سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار به طور قابل توجهی کمتر است.  در مطالعه سلامت پرستاران  در آن دسته از زنان که حداقل به مدت دو سال تجمعی به کودک خود شیر داده بودند ، خطر بیماری کرونری قلب ۲۳ درصد کمتر بود . برای داشتن شیردهی موفق ، شیر دادن را از یک ساعت بعد زایمان شروع کنید ، به نوزاد هیچ چیز دیگری به جز شیر مادر برای تغذیه ندهید ( مگر در صورت صلاح دید پزشک )  ، هیچ گونه پستانک مصنوعی در اختیار نوزاد شیرخوار قرار ندهید ، بر حسب نیاز نوزاد به وی شیر بدهید .

۱-شیردهی بر شیوع سرطان پستان اثری ندارد ولی در زنانی که هرگز حامله نشده اند، سرطان پستان بیشتر گزارش شده است.
۲-شیوع سرطان پستان در زنانیکه اولین فرزند آنها در سنین بالاتری به دنیا آمده، بیشتر از زنانی است که اولین فرزند آنها در سنین پایین تر به دنیا آمده است.
۳-قدرت ضد بارداری شیردهی تنها زمانی برابر با قرص های ضد بارداری خوراکی است که زن شیرده دچار خونریزی قاعدگی نشود و نوزاد فقط و فقط از شیر مادر تغذیه کند. حتی در این حالت، این اثر تنها به مدت شش ماه باقی خواهد ماند. پس از گذشت شش ماه و یا با شروع قاعدگی، این اثر از بین می رود.
۴-شیردهی باعث برگشت سریع تر مادر به وزن قبل از بارداری می شود و اگر همراه با فعالیت ورزشی منظم باشد، مفیدتر است.

 


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری