سلامت نسل ها

بهداشت شغلی زنان

Rate this post
Rate this post

   اهمیت موضوع سلامت و ایمنی شغلی بانوان از دیرباز شناخته شده است. اگرچه باتوجه به شدت و میزان مخاطرات در ارتباط با بیماری ها و آسیب های شغلی زنان، اطلاعات کمی در دسترس قرار دارد، با وجود این امروزه همگان بر این موضوع باور دارند که عوامل متعدد اجتماعی بر زندگی و سلامتی بانوان شاغل و افراد خانواده آنها تاثیرگذار است.

مخاطرات شغلی
مخاطرات شغلی زنان (و مردان) در محل کار را می توان اغلب به انواع زیر تقسیم بندی کرد:
الف – مخاطرات فیزیکی (مثل سروصدا، استرس حرارتی، استرسورهای ارگونومیکی، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز و غیره)
ب – مخاطرات شیمیایی (مثل حلال ها، فلزات سنگین، آفت کش ها، داروها و غیره)
ج – مخاطرات بیولوژیکی (مثل ویروس ایدز، هپاتیت های B و C، ویروس سایتومگالوویروس و غیره)
د – مخاطرات روحی و روانی (مثل استرس، خشونت در محیط کار و غیره)
علاوه بر عوامل فوق می توان به شیوه و الگوهای کار مثل نوبت کاری (شب کاری و غیره) و عوامل محیطی و سازمانی نیز به عنوان مخاطرات شغلی زنان اشاره کرد.
مخاطرات فیزیکی
سروصدا: شایع ترین آلاینده فیزیکی محیط کار است و در اغلب محل های کار از قبیل صنایع نساجی، ادارات، بیمارستان ها و غیره وجود دارد. این عوامل بسیار شایع باعث افت شنوایی می شود. افت شنوایی در اثر سروصدا به نوبه خود باعث اختلال در درک صوت، به ویژه کلام همکاران می شود. گاهی در این نوع کم شنوایی ها اختلال در درک اصوات با فرکانس بالا رخ می دهد. این عارضه درنهایت باعث اختلال در ارتباط بین فردی شده و احتمال رویداد حوادث شغلی را بالا می برد.

   استرس حرارتی: مواجه شدن با گرما یا سرمای بسیار شدید، به ترتیب باعث گرمازدگی حاد یا افت دمای بدن می شود که هریک به نوبه خود می تواند زندگی فرد را به خطر اندازد. امروزه زنان بیشتری داوطلب کار در چنین شرایطی می شوند، مثل صنعت تولید فراورده های غذایی و آتش نشانی.

  ارگونومی: ارگونومی علم تناسب بین محیط و فعالیت های کار و خصوصیات فیزیکی و توانایی های فرد شاغل است.

    عوارض گردنی و ناراحتی های استخوانی – عضلانی اندام فوقانی از عمده ترین عوارض شغلی محسوب می گردند. راه جلوگیری از این عوارض – طراحی (یا طراحی مجدد) مناسب محل کار و متناسب کردن نیازهای کار با توانایی های فردی است. امروزه اغلب ایستگاه های کاری برای مردان طراحی شده و ازاین رو باتوجه به ابعاد کوچک تر و توانایی های فیزیکی کمتر بانوان، دور از انتظار نیست که اغلب محل های کاری برای زنان نامتناسب یا حتی غیرایمن باشد.

   امروزه بسیاری از زنان از کامپیوتر استفاده می کنند که این کار خود موجب بروز خستگی عضلانی، اختلالات اسکلتی – عضلانی (مثل نشانگان تونل مچ دستی، التهاب تاندون ها)، استرس و ناراحتی های چشمی در اثر رویارویی با مانیتور می شود. طراحی محل کار و اجرای سیاست ها یا روش های مختلف کاری (مثل تعداد استراحت یا وقفه های بین کار) نیز در بروز علایم مؤثرند.

  عارضه دیگر این بخش، کمردردهای شغلی است. این عارضه به ویژه در پرستاران شایع است، درحالی که کمردرد شغلی در مردان بیشتر در مشاغل مکانیکی و رانندگان کامیون مشاهده می شود.

   مواجه شدن بیش از حد با با پرتوهای یون ساز مثل پرتوهای ایکس باعث بروز سرطان، نواقص مادرزادی یا مشکلات دیگر ژنتیکی می شود. پرسنل خدمات بهداشتی و درمانی، کارکنان آزمایشگاه و برخی از کارکنان بخش های تولیدی در مواجهه با این پرتوها هستند.

مخاطرات شیمیایی
در این بخش توجه خاصی درمورد آثار سوء موادشیمیایی بر تولید مثل و جنین انسان وجود دارد، مانند حلال های آلی و مواد شیمیایی شایع در محیط کاری که برای تمیز کردن یا چربی زدایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 احتمال می رود مواجهه با حلال ها بروز سقط های خودبه خودی، زایمان زودرس، تولد نوزادان کم وزن، بروز سرطان های بافت نرم، ریه، حنجره و خون را افزایش دهد.

مخاطرات بیولوژیکی
منشا این مخاطرات منابع انسانی، حیوانی و گیاهی اند. امروزه توجه خاصی به عفونت های منتقله از راه خون شده است، بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت های B و C که عمدتاً از راه ورود سرسوزن آلوده به پوست یا مواجهه با ترشحات آلوده از طریق مخاطهای (چشم، دهان و غیره) سرایت می کنند.

مخاطرات روحی – روانی
خشونت علیه زنان در محیط های کار از مقوله های مهم اجتماعی است. زنان شاغل که مورد تهدید جانی قرار می گیرند، بیشتر در مشاغلی چون خرده فروشی، فروشندگی، اداری، خدماتی (مثل پرسنل شاغل در بخش امنیت عمومی) و واحدهای اجرایی کار می کنند.

 الگوهای کاری و محیط کار
نوبت کاری چه به صورت کار در ساعات عصر و شب به صورت دایم و چه به صورت چرخشی، آثار سوئی بر سلامتی خواهد داشت. این عوارض در پرسنلی که نوبت کاری چرخشی دارند، شدیدتر می باشند.

 طراحی محیط کار
طراحی محل کار و استفاده از وسایل محافظت فردی از دیگر موضوعات مهم در مقوله سلامت شغلی زنان است.

غیبت از کار
زنان بیشتر از مردان به پزشک مراجعه و از کار غیبت می کنند، علت این مساله تا حدودی به وظایف چندگانه آنان مربوط می شود.


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری