سلامت نسل ها

فشارخون در بارداری

Rate this post
Rate this post

فشار خون وابسته به بارداری و مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی)، از شایعترین مشکلات طبی در بارداری است و یکی از سه علت مهم مرگ مادران را در کنار خونریزی و عفونت تشکیل می دهد. این اختلال، ۸-۵ درصد بارداریها را عارضه دار می کند. مادران مبتلا به مسمومیت حاملگی در معرض خطر بیشتر ی از نظر عوارض مادری و جنینی هستند به همین دلیل باید تحت مراقبتهای ویژه بارداری قرار گیرند.

“فشار خون مزمن”

فشار خون مزمن فشار خون بالایی است که پیش از هفته بیستم بارداری اتفاق می افتد و تا پس از هفته ۱۲ از زایمان ادامه می یابد. در بعضی موارد زنان قبل از حاملگی می دانند که مبتلا به فشار خون مزمن هستند. اما در اکثر موارد زنان دچار فشار خون پر دوام پیش از بارداری برای این مشکل ارزیابی نمی شوند. فشار خون بالای آنها طی مراقبتهای پیش از تولد شناسایی می شود، اما از آنجا که فشار خون بالا معمولاً در اوایل بارداری کم است ممکن است در ابتدا شناسایی نشود. فشار خون بالای مزمن به علت حاملگی رخ نمی دهد. اگر بعد از زایمان از بین نرود احتمالاً در تمام مدت به آن مبتلا بود اید اما تشخیص داده نشده است.

“علائم اصلی و هشداردهنده”

علایم مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی) خفیف:

– فشارخون بالا( فشار خون ۱۴۰/۹۰)، ورم و مقدار کم پروتئین در ادرار

علایم پره اکلامپسی شدید:

-فشار خون بالا( فشار خون ۱۶۰/۱۱۰ و بیشتر) پروتئین در ادرار، ورم عمومی بدن بویژه دست و صورت، افزایش ناگهانی وزن بدن ،اختلال در بینایی و تاری دید، درد قسمت بالا و راست شکم، سردرد و کاهش ادرارو یا توقف جریان ادرار.

“مسمومیت حاملگی ایجاد شده بر روی فشار خون بالای مزمن”

این اصطلاحی است برای زنانی که دچار فشار خون بالای مزمن پیش از بارداری هستند و طی بارداری در ادرار خود پروتئین پیدا می کنند. این نام در مورد زنان دچار فشار خون بالا و پروتئین در ادرار از پیش از بارداری باشند نیز در صورتیکه افزایش قابل توجهی در هر کدام از این مشکلات طی نیمه دوم بارداری وجود داشته باشد، به کار می رود. اگر برای شما هر یک از این ۳ مورد اختلال فشار خون تشخیص داده شود پزشکتان به دقت از شما و جنینتان مراقبت خواهد کرد. او در مورد انتخابهای درمانی ممکن و خطرات نیز توضیح می دهد. این اختلالات تشابهاتی با مسمومیت حاملگی دارند اما دقیقاً مانند هم نیستند.

“درمان فشار خون وابسته به بارداری و پره اکلامپسی”

تنها درمان پره اکلامپسی زایمان است. بعد از زایمان معمولاً فشار خون در عرض چند روز به سطح طبیعی بر می گردد. بنابراین زایمان برای مادر که در خطر افزایش یافته تشنج، قطع بند ناف و خونریزی شدید است تا زمان طبیعی شدن فشار خون او مفید است. البته زایمان زمانی که اوایل بارداری است می تواند بهترین فکر برای جنین تان نباشد. بنابراین پزشکتان تعیین می کند که چه مدت دیگر پیش از القای زایمان تا پایان نمو جنین شما باقی است. ایده آل این است که پزشکتان وضعیت شما را کنترل کند تا به ۳۶ هفته بارداری برسید. در بیشتر موارد منتظر ماندن امکان ندارد و لازم است که شما زودتر تحت القای زایمان یا سزارین قرار گیرید. اگر مادر پره اکلامپسی خفیف داشته و جنین رشد کافی نداشته باشد، موارد زیر به مادران توصیه می شود:

– استراحت بر پهلوی چپ برای افزایش خونرسانی به جنین

– افزایش تعداد ویزیتها توسط پزشک یا ماما

– محدود نمودن مصرف نمک

– مصرف مایعات کافی در طول روز

– مصرف داروی پایین آورنده فشار خون به دستور پزشک

– بستری شدن در بیمارستان برای کنترل فشار خون و کارکرد کلیه

“تعریف”

افزایش فشار خون مادر در طی بارداری که با علایم ورم و پروتئین در ادرار همراه باشد. پره اکلامپسی نامیده می شود. این عارضه به نامهای توکسمی و مسمومیت حاملگی نیز نامیده می شود.اکلامپسی آخرین و شدیدترین مرحله پره اکلامپسی است و زمانی روی می دهد که علاوه بر علائم پره اکلامپسی تشنج نیز روی می دهد،ممکن است حتی منجر به کما و مرگ مادر و جنین شود.زنانی که فشار خون حاملگی دارند، دچار فشار خون بالا هستند اما در ادرار پروتئین ندارند. در بسیاری موارد فشار خون بالا خفیف است و در مراحل انتهایی بارداری رخ می دهد. اگر برای شما تشخیص فشار خون بارداری داده شده است پزشک ممکن است پروتئن ادرار شما را مرتب اندازه گیری نماید که اگر وجود داشته باشد نشانه این است که فشار خون حاملگی به سمت مسمومیت حاملگی پیشرفت کرده است. از هر چهار زن مبتلا به فشار خون بارداری یک زن دچار مسمومیت حاملگی می شود.

“نحوه ابتلا وعوامل ایجادکننده”

مادران شکم اول

– زنان با سابقه پره اکلامپسی در خواهر یا مادر

– زنان با سابقه پره اکلامپسی در بارداری قبلی

– زنان چاق

– مادران مبتلا به بیماری دیابت قبل از بارداری یا حین حاملگی

– زنان باردار در سنین زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال

– زنان با سابقه فشار خون بالا یا سابقه بیماری کلیوی قبل از بارداری

بعضی از نشانه ها می توانند علامتی بروز پره اکلامپسی زودهنگام در آینده نزدیک باشند. بنابراین باید به وجود این نشانه ها در بدن خودتان حساس باشید و با بروز هر کدام از آنها سریعا به پزشک مراجعه کنید.

“عوارض پره اکلامپسی بر روی جنین و مادر”

افزایش احتمال مرگ جنین در داخل رحم و مرده زایی

– افزایش احتمال تولد نوزاد کم وزن( با وزن کمتر از ۲۵۰۰ گرم)

– افزایش جدا شدن زودرس جفت در دوران بارداری

– افزایش احتمال زایمان سزارین

– افزایش احتمال نارسایی کلیوی و قلبی

– افزایش احتمال بروز فشار خون پس از زایمان

“روش ها و اقدامات تشخیصی”

هر کدام از نشانه های گفته شده می تواند نشانی از بروز پره اکلامپسی باشد. در هر بار مراجعه به پزشک یا ماما نیز ، او با اندازه گیری فشار خون و وزن شما، و درصورت وجود علائم با درخواست آزمایش ادرار برای بررسی وجود پروتئین در ادرار۲۴ ساعته و نیز اندازه گیری اسید اوریک و کراتینین خون، وضعیت شما را مورد بررسی قرار می دهد.سونوگرافی می تواند به تعیین وضعیت جنین و جفت نیز کمک کند.

“اصول پیشگیری و مراقبت های اولیه”

خانمهایی که به تازگی فشار دیاستول( فشار پایین) آنها ۸۹-۸۱ میلی متر جیوه شده است، یا بیش از ۱ کلیوگرم در هفته افزایش وزن پیدا کرده اند باید هر ۴-۳ روز یکبار مراجعه کنند و مراقبت به طور سرپایی ادامه پیدا کند مگر اینکه علایمی مانند فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار، اختلالات دید یا درد ربع فوقانی و راست شکم در آنها بروز کند.متاسفانه ،راه مطمئنی برای پیشگیری از وقوع پره اکلامپسی وجود ندارد ولی برای کاهش عوامل مستعد کننده ای که باعث افزایش فشار خون می شود ،می توان اقدام کرد .

“مدیریت بیماری (بایدها ونبایدها ونحوه نگهداری بیمار)”

– کنترل مرتب فشار خون و اندازه گیری وزن و میزان پروتئین در ادرار با توجه به دستور پزشک
– ویزیت مرتب توسط پزشک یا ماما
– مصرف مایعات کافی در طول شبانه روز
– مصرف کم مواد کافئین دار واجتناب از مصرف دخانیات والکل
– مصرف بیشتر میوه و سبزیجات تازه به دلیل خاصیت آنتی اکسیداتیو

– مصرف ماهی ها بویژه ماهی های دریای جنوب به غیر از ماهی تن ( فقط در حد ۶ اونس در هفته) و استفاده از کپسولهای روغن ماهی
– پرهیز از مصرف زیاد نمک و مواد نشاسته ای و غذاهای سرخ کردنی
– استراحت کافی در طول روز
-انجام مرتب تمرینات ورزشی


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری