سلامت نسل ها

آمادگی برای پدر شدن

5 (100%) 2 votes
5 (100%) 2 votes

پذیرش نقش پدر:

 رفتار پدر در دوران بارداری همسرش تحت تأثیر باورهای فرهنگی، اعتقادات و احساسات اوست. خاطرات هر مرد از پدرش، تجربه دوران کودکی‌اش و ادراک وی از پدر بودن، به او در انتخاب وظایف و مسئولیت‌های کمک می‌کند. مردی که به بچه و پرورش او علاقمند باشد در مورد نقش پدربودنش هیجان زده و شادمان است و با همسرش مشارکت می‌کند. گاهی ممکن است مرد احساس تنهایی کند و به سرگرم کردن خود با کار و گذراندن زمان بیشتری در خارج از خانه علاقمند شود. بهرحال به نظر بیشتر مردان، بارداری می‌تواند بهترین زمان آمادگی برای پذیرش نقش «پدری» و قبول نقش «مادری» همسرش باشد.

ارتباط با جنین:

 ارتباط پدر با جنین به همان قوت ارتباط مادر و جنین است. ارتباط پدر ممکن است به صورت بوسیدن یا لمس کردن شکم زن باردار، اشتیاق برای شنیدن صدای قلب جنین، حرف زدن با جنین و یا لمس حرکت او باشد. ایجاد ارتباط پدر با جنین نیز مشابه زن باردار در سه مرحله‌ ظاهر می‌شود. در مرحله اول، که از چند ساعت تا چند هفته طول می‌کشد، قبول بارداری است. مردها نسبت به بارداری در صورت خواسته یا ناخواسته بودن آن، با خوشحالی و یا با حالت تردید واکنش نشان می‌دهند. در مرحله دوم، مرد با این واقعیت که همسرش باردار است، سازگار می‌شود. مرحله سوم که در هفته‌های آخر بارداری شروع می‌شود، با همسرش در مورد نقش خودش در زایمان و آمادگی برای پدر شدن صحبت می‌کند. برخی مردان نیاز به زمان بیشتری برای سازگاری با وضعیت بارداری و پدر شدن دارند.

آمادگی برای زایمان:

 بسیاری از زوجین در هفته‌های آخر بارداری هیجان زده و بی‌صبر می‌شوند که این حالت عادی است. بزرگترین نگرانی پدر این است که همسرش را به موقع به محل مناسب زایمان نرساند و نسبت به این زمان حساس غفلت کند. خیلی از مردان مایلند که بتوانند زمان زایمان و زمان مراجعه به بیمارستان را تشخیص دهند. مردی که از قبل برای زایمان آمادگی نداشته باشد، ترس و هیجان خود را به همسرش منتقل می‌کند. آگاهی پدر و در صورت امکان حضور او در کلاس آمادگی پیش از زایمان کمک می‌کند تا برای بسیاری از سوالات و نگرانی‌های خود پاسخ مناسب دریافت نماید و بتواند همکاری موثری با همسر خود داشته باشد.

توصیه به پدرها:

–          از تغییرات جسمی و روحی همسرشان آگاه باشند؛

–          درباره روند بارداری، زایمان و بعد از زایمان مطالعه کنند؛

–          فشارهای عصبی و نگرانی همسرشان را کاهش دهند؛

–          درکارهای منزل به وی کمک کنند؛

–     شرایطی را فراهم کنند که همسرشان بیشتر استراحت کند. زن باردار باید توان خود را برای نگهداری نوزاد آینده و سلامت خود حفظ کند؛

–          سیگار نکشند. دود سیگار برای رشد جنین مضر است؛

–          در صورت امکان در کلاس‌های آمادگی پیش از زایمان به اتفاق همسرشان شرکت کنند؛

–          برای زمان زایمان، از قبل آمادگی داشته باشند.

 


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری