سلامت نسل ها

تغییرات طبیعی در شکل ظاهری نوزاد

Rate this post
Rate this post

“یرقان نوزاد”

پوست اکثر نوزادان در روزهای سوم یا چهارم بعد از تولد مختصری زرد می شود که آنرا یرقان طبیعی یا یرقان فیزیولوژیک نوزاد میخوانند. این نوع زردی های مختصر به خودی خود از بین رفته و معمولاً احتیاجی به درمان ندارد. در بعضی موارد این نوع یرقان به عللی که از همه مهمتر عدم دریافت مایعات به اندازه کافی می باشد شدت بیشتری پیدا کرده در این صورت حتما بایستی با پزشک مشورت گردد. در مقابل یرقان فیزیولوژیک نوزاد که عارضه ای بدون خطر می باشد گاهی نوزاد به علل متعددی که از همه مهمتر ناسازگاری خونی نوزاد با مادر می باشد از همان روزهای اول بعد از تولد زرد می شود که در این موارد لازم است حتما با پزشک مشورت شده و دستورات لازم اجرا گردد. اینگونه نوزادان ممکن است برای جلوگیری از آسیب مغزی احتیاج فتوتراپی و در مواردی احتیاج به تعویض خون پیدا کنند که در این صورت پزشک متخصص اطفال توضیحات بیشتر و کامل­تری به والدین خواهد داد. در اینجا لازم به ذکر است که تمام خانم­های حامله بایستی گروه خونشان در موقع حاملگی مشخص شود و در صورتی که گروه خون آنها از نوع RH منفی باشد موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند و نیز لازم است گروه خون نوزاد اینگونه مادران بلافاصله بعد از تولد مشخص گردد.

“چشم نوزاد”

اغلب نوزادان بلافاصله بعد از تولد چشم های خود را باز کرده و تا مدتی به اطراف خود نگاه می کنند. در بعضی نوزادان، مخصوصا در مواردی که زایمان مشکل انجام شده است خونریزی هایی ( در صلبیه ) به صورت لکه های قرمز رنگی در سفیدی چشم ظاهر خواهد شد. این خونریزی­ها اکثراً خودبه خود جذب می شود بدون اینکه آثاری در چشم نوزاد باقی بگذارد. همراه با یرقان فیزلوژیک نوزادان، سفیدی چشم بعضی از نوزادان زرد خواهد شد که این موضوع جزیی از زردی عمومی نوزاد است که قبلا راجع به آن توضیح داده شد. در برخی از نوزادان به علت تنگی مجرای اشکی، در روزهای اول بعد از تولد ترشحات چرکی همراه با اشک زیادتر از چشم مقابل، از یک چشم خارج می­شود ( مجرای اشکی بندرت ممکن است دوطرفه باشد که از هر دو چشم ترشحات چرکی خارج می شود.) این ناراحتی ممکن است هفته ها و گاهی ماه ها ادامه داشته و احتیاج به مراقبت و درمان های خاص دارد که تو سط پزشک معاینه کننده نوزاد به والدین داده خواهد شد.

“دستگاه تناسلی نوزاد”

در پسرها کیسه های بیضه تیره رنگ تر از سایر قسمت­های بدن است و در مواردی این تیرگی به حدی است که باعث نگرانی بی جای والدین می گردد. در تعداد کمی از نوازادان پسر مخصوصاً اگر نارس بدنیا آمده باشند یک یا هر دو بیضه ممکن است در موقع تولد در کیسه بیضه موجود نباشند این موضوع نیز به وسیله پزشک معاینه کننده نوزاد با والدین در میان گذارده خواهد شد به هر حال در اکثر این گونه نوزادان پس از مدتی بیضه ها در کیسه بیضه وارد خواهد شد و نباید باعث نگرانی والدین گردد. گاهی ممکن است بیضه ها وارد کیسه بیضه نگردند که در این موارد لازم است با پزشک مجدداً مشورت شده و توضیحات بیشتری دریافت گردد. در مواردی یکی از بیضه ها بزرگ­تر از بیضه دیگر بوده و این به علت وجود مایع در داخل کیسه بیضه می باشد که به آن هیدروسل می گویند و در بسیاری موارد این ناراحتی قبل از یکسالگی برطرف خواهد شد ( در موارد نادری این وقوع دوطرفه است ) در بعضی نوزادان مخصوصاً در نوزادان نارس این بزرگی به علت وجود فتق بوده که بایستی توسط جراح مورد بررسی قرار گیرد. ختنه کردن نوزاد پسر بهتر است در همان روزهای اول بعد از تولد و تا ۴۰ روزگی انجام گردد مگر اینکه دلیلی برای ختنه نکردن او موجود باشد.

از دستگاه تناسلی نوزادان دختر بعد از تولد ترشحات سفید رنگی خارج می گردد که این ترشحات طبیعی بوده نباید موجب نگرانی والدین گردد.گاهی در اواخر هفته اول بعد از تولد خونریزی­هایی شبیه به خون رگل به مدت چند روز از دستگاه تناسلی دختران خارج شده که این موضوع در بسیاری از موارد موجب وحشت و نگرانی فوق العاده والدین این نوزادان می شود در حالی که این یک امر فیزیولوژیک بوده و ورود هورمون­های مادری به نوزاد از راه جفت و اثر آنها بر روی رحم نوزاد در زندگی داخل رحمی و قطع ناگهانی این هورمون­ها بعد از تولد عامل این گونه خونریزی­ ها می باشد. این موضوع نیز احتیاج به هیچ گونه درمان ندارد.

“پستان­ های نوزاد”

در بعضی از نوزادان به علت اثر هورمون­هایی که از مادر ( از راه جفت ) به نوزاد رسیده است، پستان ها بزرگ می شود و حتی باعث جاری شدن شیر از پستان های نوزاد می گردد. این بزرگ شدن پستان ها فیزیولوژیک بوده و احتیاج به درمان ندارد و بر خلاف عقیده موجود در بین خانواده ها بایستی از دوشیدن و مالش پستان­ها جداً اجتناب نمائید.

“پوست بدن”

پوست بدن اکثر نوزادان در موقع تولد از ماده سفید رنگی شبیه به پنیر و چربی پوشیده شده است که این مواد مخصوصا در بین چین های بدن نوزاد واضح تر بوده و خود به خود بعد از مدتی جذب پوست نوزاد می شود و از پاک کردن بیش از حد آن بایستی خودداری کرد. پوست بعضی از نوزادان خشک بوده و حتی گاهی ترک­هایی مخصوصا در روی دست یا پا ممکن است دیده شود. این خشکی خودبه خود برطرف شده و احتیاج به درمان خاصی ندارد. جوش و بثورات مختلفی ممکن است در روی بدن بعضی از نوزادان در موقع تولد موجود بوده یا اینکه بعداً بوجود آید و چون بعضی از انواع آن کاملاً خطرناک بوده و احتیاج به درمان دارد، در مورد پیدایش هرنوع جوش یا بثورات جلدی با پزشک مشورت نمائید. در بعضی از نوزادان لکه های قرمز رنگی در پشت گردن، روی پیشانی یا پشت پلک­ها دیده می شود که اینها به علت اتساع عروق موئینه بوده و اکثراً بعد از مدتی به خودی خود برطرف خواهد شد همچنین در بعضی نوزادان لکه های قهوه ای رنگی در پشت مخصوصاً در ناحیه باسن دیده می شود که اکثراً این نوع لکه ها تدریجاً برطرف خواهد شد.

“سر نوزاد”

سر نوزادان دو قسمت نرم یکی در جلو و دیگری در عقب دارد که به آنها ملاج یا فونتانل می گویند. ملاج قدامی از یکسالگی به بعد و ملاج خلفی از ۲ ماهگی به بعد بسته خواهد شد. در بعضی نوزادان و مخصوصاً نوزادان نارس و آنهائی که رشد داخل رحمی آنها کم بوده است قسمت استخوانی وسط سر که در فاصله بین دو ملاج واقع شده است نرم تر از حد معمول می باشد. این نرمی احتیاج به درمان نداشته و بعد از مدتی خود بخود سفت می شود. تغییر شکلی در سر اکثر نوزادان بعد از تولد مشاهده می شود که این تغییر شکل در موقع عبور سر از لگن ایجاد شده و بعد از چند روز برطرف خواهد شد و سر به شکل طبیعی خود بر میگردد و نبایستی باعث نگرانی والدین گردد. گاهی همراه با این تغییر شکل خراشهای سطحی، تورم و حتی خون مردگی در روی پوست سر بوجود می آید که اینها نیز خودبه خود بعد از مدتی برطرف خواهد شد. در سر بعضی نوزادان مخصوصاً آنهایی که زایمان مشکل داشته اند خونریزی هایی در بین لایه های استخوانی جمجمه ایجاد می شود که بصورت برجستگی نرمی در یک طرف ( بندرت در دو طرف ) سر نوزاد چند ساعتی بعد از تولد ظاهر خواهد شد. این برجستگی­ها به وسیله پزشک نوزاد معاینه شده و در اکثر موارد احتیاج به درمان نخواهد داشت و بعد از چند هفته خودبه خود کوچک شده و بسیاری از آنها بدون اینکه تغییر شکل واضحی در سر نوزاد بوجود آورد خودبه خود از بین خواهد رفت. در زایمان هایی که به وسیله فورسپس انجام شده است ممکن است در محل قرار گرفتن شاخه فرسپس تغییر رنگ پوست و بندرت خراش­های سطحی و خون مردگی دیده شود که این موضع نیز در اکثر موارد بعد از چندین روز از بین خواهد رفت بدون اینکه اثری روی پوست نوزاد باقی بگذارد.

“قلب نوزاد”

تعداد ضربان قلب نوزادان طبیعی در حال استراحت بین ۸۰ تا ۱۲۰ مرتبه در دقیقه می باشد. در نوزادانی که گریه می­کنند ضربان قلب بالاتر بوده ممکن است به حدود ۱۸۰ مرتبه در دقیقه برسد. گاهی در شنیدن صدای قلب بعضی از نوزادان مخصوصا در ۲۴ ساعت اول بعد از تولد صداهای اضافی (سوفل) شنیده می شود. این موضوع به وسیله پزشک معاینه کننده نوزاد با والدین در میان گذارده شده و قلب نوزاد بایستی مکررا معاینه گردد تا در صورت ادامه داشتن سوفل در معاینات بعدی تدابیری جهت تعیین علت آن اتخاذ گردد.
گاهی نوزاد در معاینات اولیه از نظر قلبی سالم است، ولی در حوالی هفته دوم ممکن است سوفل قلبی مشاهده گردد. این موارد با اینکه نادر می باشد ولی در هر حال لازم است نوزاد در اواسط هفته دوم بعد از تولد ، مجدداً از نظر قلب معاینه گردد.

“دستگاه تنفسی نوزاد”

تعداد دفعات تنفس در نوزادان در موقع استراحت بطور متوسط بین ۳۰ تا ۴۰ مرتبه در دقیقه می باشد. تنفس آرام و بدون ناله کردن و بتوکشیدگی دنده ها بوده و تنها در مواردی که نوزاد دچار ناراحتی تنفسی باشد ناله کردن و بتو کشیدگی دنده ها به وجود خواهد آمد که در این صورت بایستی حتما با پزشک مشورت گردد.در نوزادان نارس تعداد دفعات تنفس زیادتر بوده و اکثرا بتوکشیدگی دنده ها وجود دارد اینگونه نوزادان بعد از تولد به وسیله پزشک نوزاد معاینه شده و در صورت لزوم تدابیر درمانی لازم اتخاذ خواهد شد.

 


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری