سلامت نسل ها

زایمان سزارین

Rate this post
Rate this post

سزارین یک جراحی بزرگ شکمی است که با شکافتن پوست روی شکم، عضلات زیر آن و جدار رحم همراه است. هر روز شاهد افزایش روند عمل سزارین در بین مادران هستیم که متولیان سلامت همه در صدد کاهش این میزان و افزایش زایمان طبیعی هستند.

به گزارش وب دا؛ متأسفانه بیشتر مادرانی که زایمان اول دارند به دلیل ترس ناشی از درد هنگام زایمان طبیعی به سزارین روی می آورند. برخی پزشکان معتقدند علت افزایش گرایش زنان به روش سزارین، فرار از درد زایمان است. اما عمل سزارین خود با درد فراوان همراه است و عواقب منفی متعددی نیز به همراه دارد. حتی در برخی موارد مادر باردار با اصرار،  پزشک خود را مجبور به تجویز سزارین می کنند در حالی که از عوارض سزارین غافل است.

با نازیلا نقشین کارشناس مامایی و مسئول اتاق زایمان بیمارستان شهید صدوقی یزد در خصوص عوارض سزارین و مزایای زایمان طبیعی به گفت و گو نشستیم که با هم می خوانیم؛

 

زایمان طبیعی نسبت به سزارین چه فوایدی برای مادر دارد؟

مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود  باز می گردند. همچنین حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریباً نصف یک عمل سزارین است به همین دلیل خطر خونریزی و کم خونی در یک زایمان طبیعی بسیار کمتر از زایمان به طریق سزارین است. از طرف دیگر خطرات و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد .


نظرات بسته شده اند .

در حال بارگذاری