سلامت نسل ها

اسباب بازی کودک

Rate this post
Rate this post

یک اسباب بازی غیر استاندارد می تواند  سلامتی  کودک را به مخاطره بیاندازد  ،  مهمترین  حوادث ناشی  از آن عبارتند از:

  • بریدگی

نخ یا ریسمان اسباب بازیهای کشیدنی باید بدون گره باشد و قطرآن از یک و نیم میلی متر کمتر نباشد تا دست کودک را نبرد  اسباب بازیهای مستهلک شده که در اثر شکستگی دارای لبه های تیز و برنده می باشند می بایست از مجموعه اسباب بازیهای کودک حذف شوند. اگر در ساخت اسباب بازی میخ یا پیچ بکار رفته است باید توجه داشت که در اسباب بازی فرو رفته باشند و قسمتهای تیز و برنده آن بیرون نباشد. در اسباب بازیهای چوبی ,سطح چوب  باید کاملا صاف و صیقلی باشد . تراشه چوب میتواند ایجاد بریدگی کند. . اسباب بازیهای پلاستیکی باید از جنس مواد شکننده نباشند  زیرا با کمترین ضربه شکسته شده و ایجاد لبه های تیز و برنده  سلامتی کودک را به مخاطره می اندازد.

  • سوختگی

اسباب بازیهای که به نوعی از یک منبع حرارتی استفاده میکنند باید به گونه ای طراحی شود که باعث سوختگی وصدمه به کودک نشود واین بخش از اسباب بازی از دسترس اودور باشد. اسباب بازیهای الکتریکی نباید با برق ۲۲۰ ولت کار کند و در صورت استفاده از کاهنده و  تبدیل کننده  ولتاژ، این قسمت  با ید بیرون از اسباب بازی باشد . اسباب بازیهایی که باتری شارژی دارند نباید در حین استفاده کودک از اسباب بازی شارژ شوند همچنین نمی بایست از اسباب بازی برای شارژ کردن باتریهای  دیگر استفاده کرد.

  • شکستگی

اسباب بازیهایی که بعد از بازی کودک به صورت پراکنده در روی زمین باقی مانده وجمع نمیشوند ممکن است باعث زمین خوردن کودک یا اطرافیان او شده و در نهایت آسیب دیدگی و شکستگی را بدنبال داشته باشد  بنابرین به کودکان یاد دهید که پس از اتمام بازی  اسباب بازیهای خود را جمع نمایند .در اطراف وسایل پارکی موجود درزمینهای بازی باید فضای کافی وجود داشته باشد چون ممکن است با بچه های خردسال برخورد کرده و باعث آسیب های شدید شود.

  • مسمومیت

بعضی از وسایل بازی دارای رنگهای غیر استاندارد و نامناسب هستند واگر کودک آن را در دهان قرار دهد دچار مسمومیت میشود . وسایل بازی که دارای باتری هستند و باتری مدت زیادی در وسیله مانده میتواند به دلیل سولفاته شدن باطری و خروج مواد باتری در کودک ایجاد مسمومیت کند. اگر  مواد اولیه یا رنگ اسباب بازی دارای ترکیبات سرب  خطرناک است ومیتواند باعث مسمومیت تدریجی  کودک شود. اسباب بازیهایی که کودک ممکن است آنرا به دهان ببرد مثل ساز دهنی یا دندان گیر که در اثر بزاق دهان یا عرق بدن ، پوست یا دهان کودک را رنگی میکند باید از مواد استاندارد باشد چون باعث مسمومیت کودک میشود.

  • خفگی

کیسه های پلاستیکی موجود در بسته بندی اسباب بازی را نباید در دسترس کودک قرار داد چون ممکن است آنرا به سر و صورت خود بکشند که احتمال خفگی وجود دارد چشم ها و اجزای صورت عروسک یا حیوانات باید به اسباب بازی به خوبی چسبیده  یا دوخته شده باشند چون ممکن است کودک آنرا با ناخن یا دندان کنده و باعث خفگی او شود. اسباب بازیهایی که کودک وارد آنها میشود مثل چادر یا خانه عروسک باید طوری باشد که کودک بتواند در آن را به راحتی از بیرون باز کند . کودکان خردسال همه چیز را به دهان خود میبرند بنابراین اسباب بازیهایی که کوچکتر از دهان کودک هستند میتوانند مخاطره آمیز بوده ودر اثر بلعیده شدن ممکن مجاری تنفسی کودک را مسدود نماید. وجود بند وریسمان در اسباب بازی میتواند موجب خفگی کودک شود چون کودکان علاقه دارند بندها و ریسمانها را به دور گردن خود اندازند . این امرمیتواند باعث خفگی کودک شود.

  • کبودی و کوفتگی

تـا شدن ناگهانی بـرخی اسباب بازیهـای تاشـو مـانند کالسکه عروسک، گیر کردن دست و انگشتان کودک  را به دنبال خواهد داشت که موجب کوفتگی و له شدگی اندام خواهد شد. اگر در ساخت اسباب بازی فنر بکار رفته است باید در بدنه اسباب بازی جای داشته باشد به طوری که اگر از جای خود دررفت به دست و صورت کودک آسیب نرساند. بین قسمتهای ثابت ومتحرک اسباب بازی نباید حفره یا سوراخ به اندازه ای باشد که انگشت یا اعضای بدن کودک در آن گیر کند.

  • صدای بلند

اسباب بازیهایی که صداهای بلند و گوشخراش دارند میتوانند به شنوایی کودک آسیب برسانند.به صدا در آوردن تفنگ در نزدیک گوش کودک میتواند به پرده گوش آسیب جدی برساند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان  , شورای نظارت بر اسباب بازی

 


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری