سلامت نسل ها

۵ هوس غذایی که نشانه ی بیماری در شماست

Rate this post
Rate this post

همه ی ما در این شرایط قرار گرفته ایم، زمانی که فقط دلمان یک برگر یا یک میلک شیک و یا یک پرس سیب زمینی سرخ کرده می خواهد و هیچ چیز دیگری در دنیا نمی خواهید. اما چرا گاهی اوقات هوس شدید به این جور مواد غذایی پیدا می کنیم؟ معنی این هوس ها چیست؟


یک باور جمعی وجود دارد که زمانی که شخص هوس غذایی می کند، این نشانه ی کمبود تغذیه ای ست. البته متاسفانه مطالعات علمی کمی در رابطه با ارتباط هوس ماده ی غذایی و کمبود تغذیه ای وجود دارد. سوال دیگری که وجود دارد این است که چرا زمانی که هوس چیزی خاص می کنیم، اگر علت کمبود تغذیه ای ست، چرا هوس بستنی و شکلات می کنیم اما هوس سیب یا کلم نمی کنیم؟ می توان گفت یکی از علت های آن، تمایل مردم به غذاهای غنی از کربوهیدرات، چربی و شکر است.

این به این معنی نیست که هوس کردن چیزی غیر واقعی است. بلکه زمانی که شما هوس پیتزا می کنید، در واقع در یک شرایط روحی و احساسی، به دنبال یک خوراکی راحت و در دسترسی هستید که این احساس را در شما ایجاد کند. دیگر مطالعات نشان می دهند هوس کردن نتیجه ی استفاده از رژیم های غذایی یکنواخت و محدود در یک دوره ی طولانی است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت هوس کردن به ۳ دلیل می تواند به وجود آید. ۱٫ کمبود های تغذیه ای ۲٫ به دلیل شرایط و نیاز های احساسی و روحی ۳٫ استفاده از رژیم های محدود و یکنواخت در طولانی مدت

هوس آب (تمایل به نوشیدن آب)

craving water

می تواند نشانه ی دیابت باشد.

تشنگی شدید می تواند از اولین نشانه های دیابت باشد. اما این به این معنی نیست که زمانی که شما در اثر تمرین و کار شدید احساس تشنگی کردید، نشانه ی دیابت باشد. می توان گفت تشنگی شدید که به همراه ادرار زیاد باشد می تواند از نشانه های اولیه ی دیابت باشد. در اصطلاح پرنوشی و پرادراری.

زمانی که شما دیابت داشته باشید، قند اضافه در خون شما وجود دارد و نیاز است تا کلیه ها به میزان بسیار زیاد کار کنند تا بتوانند گلوکز اضافه را جذب و فیلتر کند. اما گاهی میزان قند خون به حدی افزایش می یابد که کلیه ها با افزایش کارکرد خود، نمی توانند تمامی قند موجود در خون را بازجذب کنند. بنابراین میزانی از قند وارد ادرار می شود. بنابراین افزایش در دفع ادرار، نیاز بدن به دریافت آب را افزایش می دهد و این سبب تشنگی بیشتر می شود.

هوس نمک کردن (تمایل به مصرف بیشتر نمک)

craving salt

می تواند نشانه ی بیماری آدیسون باشد.

ما نمک مصرف نمی کنیم چون به مقادیر بیشتری از آن نیاز داریم. در حقیقت بیشتر ایرانی ها، مقادیر نمک بیشتر از آنچه باید روزانه دریافت کنند، مصرف می کنند. در واقع در بین بعضی از ما، کسانی هستند که به دلیل بیماری آدیسون نمک بیشتری دریافت می کنند. در این افراد، غده ی آدرنال (غده ای که بر روی کلیه ها نشسته) مقادیر کافی هورمون ترشح نمی کند و این هورمون ها بسیار مهم هستند. از جمله هورمون های مهمی که توسط آدرنال ترشح می شود، کورتیزول و آلدوسترون می باشد. از مهمترین وطایف کورتیزول، پاسخ به استرس و از مهمترین وظایف آلدوسترون، کنترل فشار خون می باشد. در صورت وجود بیماری آدیسون و بی توجهی و عدم درمان آن، فشار خون در این افراد به طور ناگهانی افت شدید پیدا می کند. بناربراین از دسته افرادی هستید که به تازگی تمایل به دریافت بیشتر نمک دارید و این تمایل مداوم و به همراه سایر علادم بیماری آدیسون است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

هوس یخ کردن (تمایل به مصرف یخ)

craving ice

می تواند نشانه ی کم خونی باشد.

تمایل به مصرف چیزهایی که از لحاظ تغذیه ای ارزشی ندارند – مانند یخ، کاغذ، خاک، گچ – پیکا نام دارد. اگرچه تمایل به مصرف این دسته چیزها، به خوبی مشخص نشده اما نتایج مطالعات، دلیل آن را دریافت مقادیر نامناسب آهن ذکر کرده اند. در مقاله ای جدید در مجله ی پزشکی نشان می دهد جویدن یخ، سبب افزایش جریان خون به مغز می شود و این شرایطی است برای جبران کمبود آهن.

هوس شکلات کردن (تمایل به مصرف بیشتر شکلات)

craving chocolate

می تواند نشانه ی کمبود منیزیوم یا ویتامین Bباشد.

دلایل زیادی وجود دارد که ما اشتیاق برای شکلات داریم.( اووم ، چرا که آن خوشمزه است ؟) . اما یکی از دلایل آن کمبود منیزیوم ممکن است باشد.ماده معدنی که مسئول تقریبا همه بافت ها و عملکرد فیزیکی در بدن شما است. البته شکلات تنها منبع خوب منیزیوم نیست .سبزیجات با برگ تیره و همچنین آجیل، دانه ها، ماهی، سویا، و آوکادو نیز غنی از مواد معدنی هستند. تیلور نیوهاوس، یک متخصص تغذیه در دانشکده بهداشت  A & M تگزاس می گوید : اما ما به طور معمول این موارد را هوس نمی کنیم به خاطر اینکه آنها فاقد قند و کافئین هستند.

هوس شکلات شما به خاطر کمبود ویتامین B ممکن است باشد به خاط اینکه چیزهای شیرین سرعت مغز و خلق و خو را تقویت می کنند.  نیو هاوس می گوید : ویتامین های گروه B نقش بزرگی را در تمام فرایندهای سلولی در بدن ما بازی می کنند ، از جمله تولید انرژی. وقتی ما شکلات مصرف می کنیم ما قند و کافئین دریافت می کنیم و سطح دوپامین در مغز ما شروع به بالا رفتن می کند و ما احساس خوبی می کنیم و سطح گلوگز ما افزایش می یابد ، که باعث می شود ما احساس کنیم  انرژی بیشتری داریم.

هوس سیب زمینی سرخ شده کردن

craving fries

می تواند نشانه ی کمبود امگا ۳ باشد.

اشتیاق شما برای چربی ممکن است به این معنی باشد که  چربی های امگا۳ بدن شما کم است و مشخصاً  هوس سیب زمینی سرخ شده را در این جبهه ارائه کرده است. شرط بندی بهتر؟ نیوهاوس می گوید : منابع سالم چربی شامل ماهی آزاد، آوکادو، آجیل ، دانه ها و روغن زیتون است.

کلام آخر : اگر هوس هایتان از کنترل خارج شدند با دکترتان صحبت کنید. نیوهاوس می گوید :شما بدن خودتان را بهتر می شناسید. اگر فکر می کنید که چیزی غیر معمول در جریان است به پزشکتان مراجعه کنید.

prevention.com


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری