سلامت نسل ها

زمان شروع غذای کمکی به نوزاد

Rate this post
Rate this post

چه زمانی برای شروع غذای کمکی نوزاد مناسب است ؟


شیرخوار در ۶ ماه اول زندگی خود (تا دو برابر شدن وزنش نسبت به زمان تولد) جز به شیر مادر، نیازی به استفاده از هیچگونه ماده غذایی از جمله آب (حتی در مناطق گرمسیری) ندارد.

از سن ۶ ماهگی به بعد شیر مادر به تنهایی کافی نمی باشد و در نتیجه اگر به شیرخوار به موقع غذای کمکی داده نشود، دچار سوء تغذیه، کوتاه قدی و عواقب ذهنی نامطلوبی شده که در سالهای بعدی عمر قابل جبران نمی باشد.

بعلاوه در این دوران تغذیه نامناسب موجب کاهش مقاومت نسبت به عفونت، افزایش شدت و طول مدت بیماری، افزایش دفعات ابتلاء به بیماری های عفونی می گردد و عفونت های پی در پی، سوء تغذیه را در آنان تشدید می کند.

– نکته کلیدی در تغذیه تکمیلی این است که هم زمان با شروع غذای کمکی و تا پایان ۱۲ ماهگی غذای اصلی شیرخوار هنوز شیر مادر است، لذا تغذیه با شیر مادر بطور مکرر و حتی به مقدار بیشتر و برحسب تقاضا و تمایل شیرخوار در تمام شبانه روز و قبل از هر وعده غذای کمکی باید مورد توجه قرار گیرد.

خطرات زود شروع کردن غذای کمکی

  • احتمال ابتلا ء شیرخوار به اسهال ( به دلیل عدم تکامل دستگاه گوارش و یا عدم رعایت بهداشت در تهیه و نگهداری غذای کمکی )
  • ابتلاء به سوء تغذیه و عدم رشد کافی ( چون با دادن غذای کمکی که در مقایسه با شیر مادر از انرژی کمتری برخوردار است کودک از یک وعده شیر مادر محروم می شود و امکان ابتلای او به تاخیر رشد و سوء تغذیه افزایش می یابد.)
  • کاهش زمان مکیدن پستان مادر توسط کودک و در نتیجه کاهش تولید و ترشح شیر

خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی

  • تاخیر رشد در شش ماه دوم عمر و سوء تغذیه شدید در سال دوم عمر ( زیرا معمولا شیر مادر به تنهایی قادر به تامین نیازهای تغذیه ای کودک از پایان ۶ ماهگی به بعد نیست )
  • مشکل پذیرش غذا توسط کودک ( در صورت تاخیر در شروع غذای کمکی ، شیرخوار معمولا از ۹ ماهگی به بعد تمایل خود را به خوردن غذاهای دیگر و امتحان کردن مزه و طعم های جدید از دست می دهد.)
  • به تعویق افتادن عمل جویدن در کودک ( در نتیجه تا پایان یک سالگی کودک غذای دیگری جز شیر مادر یا مایعات نمی خورد و این مساله باعث سوء تغذیه کودک خواهد شد.)

مناسب ترین غذای کمکی غذایی است که :
نرم باشد، هضم آن آسان باشد، به روش بهداشتی تهیه شده و تازه باشد، ارزان و مناسب عادات غذایی خانواده باشد.

آوای سلامتی


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری