سلامت نسل ها

جلوگیری ازشل شدگی پوست بعد از کاهش وزن

Rate this post
Rate this post

در کاهش وزن تغیر اصلی که در بدن بوجود می آید نشان از عزم و اراده، نظم و انضباط فرد است. اما در برخی از موارد، این تغیر بوسیله شل شدن پوست اضافی بدن نمایان می شود. چگونه می توان از این امر جلوگیری کرد؟


 پوست ما یک عضو زنده ست و با افزایش وزن از طریق انبساط و کشش سازگاری پیدا می کند و هنگام کاهش وزن توانایی محدودی برای سفت شدن دارد که این امر به چند عامل بستگی دارد.

زمانیکه چربی اضافی دور شکم شما باشد، سفتی پوست را می کشد مثل یک بادکنک زیاد از حد باد شده، بنابراین زمانیکه چربی می سوزانید پوستتان نمی تواند مثل قبل به حالت اولیه خود برگردد.
کشش پوست، عضلات و بافت پیوندی را ضعیف می کند که تا حد زیادی مسئول چگونگی سفت شدن شکم می باشند.

چرا پوست به حالت اول بر نمی گردد؟

برخی از مردم در مقابل پوست اضافی بیشتر مستعد می باشند. توانایی پوست شما برای منقبض کردن و برگشت به حالت اول پوست بعد از کاهش وزن به عوامل زیادی مثل کیفیت پوست، سن، ژنتیک، مقدار وزن اضاف و کم شده، در معرض آفتاب قرار گیری و شیوه زندگی مثل سیگار کشیدن بستگی دارد.

کاهش وزن سریع و شدید سیستم بدنی را شوکه می کند بطوری که کشش پوست زمان کافی برای سازگار شدن با شکل جدید را نخواهد داشت.

اثرات جانبی آن

از نظر روحی پوست اضافی می تواند حتی بعد از یک کاهش چشمگیر منجر به خجالت و عدم رضایت از بدن شود. اکثر مردم فکر می کنند هدف نهایی کاهش وزن به معنای بدنی سفت و محکم است، بنابراین شل شدگی پوست واقعا برای آنها مساله سنگینی خواهد بود.

گذشته از صدمه زدن به اعتماد به نفس، پوست اضافی می تواند آزار دهنده نیز باشد. عرق و ساییدگی بدن بوجود می آید که هر دو موجب سوزش و التهاب و جوش می شود. همچنین مانع کاهش وزن و کیفیت زندگی می شود. شاید نتوانید لباس هایی که دوست دارید را بپوشید یا ورزشی مورد علاقه خود را تمرین کنید.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

عضله سازی متابولیسم شما را افزایش می دهد و ورزش می تواند تا حدودی کمک کند به خصوص اگر پوست خوبی داشته باشید که با میزان شل بودن پوست شما مقابله کند. اما لزوما نیازی نیست پوست بیش از حد شل شده را سفت کنید زیرا فضای بسیار زیادی برای پر کردن عضلات وجود دارد.

پول خود را برای کرم های سفت کننده ی پوست هدر ندهید. شما در حال از دست دادن آب پوست خود هستید که موقتا ظاهر پوستی سفت را به شما می دهد اما نتیجه ی آن پایدار نیست این امر به طور بالقوه خطرناک است. جدا از کم آبی بدن، شما خطر قطع گردش خون را با سفت کردن بیش از حد بالاتنه افزایش می دهید.

متخصص پوست و جراح چه کمکی می تواند بکند؟

اگر به طور متوسط شل شدگی در نواحی خاصی از بدن دارید، یک متخصص پوست میتواند با استفاده از چند دستگاه سفت کننده از طریق فرکانس رادیویی یا انرژی اولتراسوند به شما کمک کند. اما اگر میزان شل شدگی پوست زیاد باشد تنها درمان موثر جراحی آن می باشد.

چگونگی پیشگیری از تشکیل پوست اضافی

اگر می خواهید کاهش وزن شدیدی داشته باشید از هیچگونه اقدام شدیدی استفاده نکنید. قطعا از دست دادن مقدار زیادی وزن در کوتاه ترین زمان به نظر جذاب می رسد. اما سلامتی شما مهمترین امر ممکن است. به علاوه، کاهش مقدار متوسط وزن در یک بازه ی زمانی معقول، حدود ۱-۲ پوند در هفته مانع زیاد شدن پوست اضافی می شود.

تمرین با وزنه و تمرینات قدرتی و مقاومتی را ترکیب کنید تا بتوانید حجم عضله را با کاهش وزن حفظ کنید. اگر تنها رژیم بگیرید و کاردیو انجام دهید یا تنها رژیم بگیرید حجم عضله ای که پوست شما را سفت کرده از دست می دهید.

به یاد داشته باشید کم کردن وزن در نوع خودش شاهکار باور نکردنی است. اما قبول کردن بدنتان و احساس رضایت از پوستتان خود سلامتی و شادی بزرگی برای شما به ارمغان می آورد.

bodyfull.ir


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری