سلامت نسل ها

آرامشم آرزوست

Rate this post
Rate this post

 چگونه می توان با یک برنامه ریزی مناسب، این آرامش و رضایتمندی را تجربه کرد؟


امیرالمومنین، حضرت علی(ع) در حکمت ۳۹۰ نهج البلاغه شریف می فرمایند: «بر مؤمن لازم است که شبانه روز خود را به ۳ قسمت تقسیم کند: قسمتی را برای راز و نیاز با خدا، قسمتی را برای امرار معاش و تأمین زندگی و قسمتی را هم برای بهره برداری از لذت های حلال و نیکو». در بیان حضرت امیر، ۳ موضوع اساسی مطرح شده که اگر به ترتیبی که حضرت به آن اشاره فرموده اند، در زندگی خود به آن اولویت دهی کنیم، مطمئنا زندگی بسیار شیرینی خواهیم داشت.

اول، راز و نیاز با خداوند که بنا به نص صریح قرآن «الا بذکرالله تطمئن القلوب»، اساسی ترین مایه تسکین و اطمینان قلب و جان آدمی است و درصورت شکل گیری صحیح آن، نوع و شکل نگاه آدمی به ۲ موضوع بعدی هم کامل تر خواهد بود.

دوم، تلاش و کوشش برای امرار معاش و تأمین زندگی و کسب روزی حلال که لازمه قوام زندگی است و اصل اساسی در آن یاد همیشگی خداوند و حفظ تعادل در این بخش است چرا که اگر بدون یاد خدا باشد، حتما به مسیر کسب روزی غیرحلال کشیده خواهد شد و اگر از مسیر تعادل، یعنی «اکتفا به تأمین زندگی» خارج شود، به تجمل گرایی، حرص، تکاثر و… منجر می شود.

موضوع سومی هم که حضرت امیر(ع) به آن اشاره فرموده اند، بهره برداری از لذت های حلال و نیکو است که می تواند شادابی و احساس خوشی را برای انسان به ارمغان بیاورد. توجه به این نکته نیز در جای خود بسیار حائز اهمیت است چرا که بدون آن، ممکن است افراد با برداشت های غلط از دین، صرفا به زهد و رهبانیت بپردازند و به این ترتیب نیز از حد تعادل خارج شوند و زندگی را برای خود و اطرافیان دشوار کنند.

کلام حضرت امیر(ع) نقشه راهی را برایمان ترسیم می کند که اولا مسیر اصلی بندگی را بشناسیم و خط اصلی را گم نکنیم و ثانیا در این مسیر به بهترین شکلی که خداوند متعال برای ما می پسندد زندگی کنیم و در سایه بهره گیری از نعمت ها و الطاف او همیشه آرام باشیم.

همشهری آنلاین


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری