سلامت نسل ها

سن بالا و لقاح مصنوعی

Rate this post
Rate this post

آیا خانم هایی که در دوران یائسگی به سر میبرند می توانند بچه دار شوند چه روش های درمانی در این زمینه به آن ها کمک خواهد کرد؟افزایش سن می تواند مانعی برای بارداری آن ها به شمار بیاید یا خیر؟پزشکان لقاح مصنوعی را به این افراد پیشنهاد میدهند


در حال حاضر، سن ازدواج در جامعه امروزی بالاست و دختران و پسران به دلایل مختلف در سنین بالا تن به ازدواج می دهند. برخی از این افراد بلافاصله پس از ازدواج، اقدام به بارداری می کنند و برخی دیگر هم قصد دارند چند سال بعد بچه دار شوند. به گفته متخصصان هم افزایش سن ازدواج نگرانی های خاصی را در زمینه های مختلف با خود به همراه دارد و یکی از این موارد، مشکلاتی برای بچه دار شدن است.

با این حال، اگر جزو کسانی هستید که عشق کمی دیرتر از معمول به سراغتان آمده یا پس از ازدواج، آخرین سیکل قاعدگی تان زودتر از زمان انتظار اتفاق افتاده است و دیگر تخمک گذاری در بدنتان انجام نمی شود؟ و تمامی این مسائل باعث شده که ذهنتان درگیر این مساله شود که آیا باید برای همیشه بچه دار شدن را فراموش کنید؟ بهتر است پاسخ دکتر آزیتا صفارزاده کرمانی، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران را بدانید.

پاسخ وی به سوالات شما یک «نه» قاطعانه است. این مشکل با روش لقاح مصنوعی یا (In vitro Fertilization) IVF حل می شود. در ادامه گفت وگو، وی توضیحاتی درباره نحوه درمان ناباروری خانم ها در سن یائسگی به روش IVF، به اختصار توضیح داده اند.

بارداری بعد از یائسگی با روش لقاح مصنوعی
درصورتی که به دلایل مختلفی یک خانم موفق به بارداری در سنین مناسب نشده باشد، می تواند به روش IVF باردار شود. در این شرایط ابتدا باید خانم از لحاظ شرایط فیزیکی و زمینه فرهنگی ارزیابی شود؛ سپس یک خانم جوان اهداکننده تخمک (مشابه با شرایط جسمی و فرهنگی خانم)، انتخاب می شود. اهداکننده تخمک، اغلب ناشناس است. به این ترتیب هرگز با فرد اهداکننده ملاقاتی صورت نمی گیرد.

معمولا پیش از IVF، داروهایی برای آماده سازی رحم و پوشش داخلی آندومتر تجویز می شود. در آزمایشگاه، لقاح مصنوعی تخمک اهدا شده با اسپرم همسر، صورت می گیرد. جنین های ایجاد شده، پنج روز بعد از لقاح مصنوحی، به رحم خانم منتقل می شوند.

به طور معمول در لقاح مصنوعی دو جنین سالم برای انتقال به رحم انتخاب می شوند و بقیه جنین ها فریز می شوند تا در صورت نیاز، در آینده برای بارداری های بعدی استفاده شوند.

درصورتی که خانمی دارای وضعیت جسمانی سالم و وزن ایده آلی باشد و سیگار نکشد، بارداری با لقاح مصنوعی بعد از یائسگی می تواند روشی امیدوارکننده برای تشکیل خانواده باشد. ضمن اینکه بد نیست بدانید لقاح مصنوعی با تخمک اهدایی، برای خانم ها در سن ۵۰ سالگی نتایج موفقیت آمیزی را به همراه دارد.

http://www.hidoctor.ir


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری