سلامت نسل ها

زایمان طبیعی یا سزارین ؟

Rate this post
Rate this post

زایمان طبیعی بهترین روش زایمان است چرا که خداوند متعال با آگاهی این روش را برای زنان قرار داده است. تنها ایراد زایمان طبیعی درد زیاد آن است.


بچه دار شدن یکی از نعمت هایی است که خداوند برای انسان ها قرار داده است. اکثر خانم ها به داشتن فرزند علاقه دارند اما برخی از آن ها به سمت بچه دار شدن نمی روند که دلیل آن ترس و اضطراب از تحمل درد است.

زایمان به دو صورت انجام می شود: زایمان طبیعی و غیر طبیعی.

زایمان طبیعی و سزارین روش هایی است که هر کدام مزیت و مضراتی دارند اما سوال اصلی این است که کدام زایمان بهتر است؟ در دهه اخیر با آمدن روش های جدید، تمایل به زایمان طبیعی میان خانم ها کاهش پیدا کرده است. درواقع زایمان طبیعی، روشی است که از ابتدای خلقت، برای فرزند آوری استفاده شده است. خداوند زایمان طبیعی را برای مادران قرار داده است تا با این روش زودتر از هر روش دیگری مادر سرپا ایستد و به خوبی از  فرزندش نگهداری کند. متاسفانه امروزه تمایل به زایمان طبیعی به شدت کاهش پیدا کرده است. کاهش تمایل به زایمان طبیعی، ارتباط مستقیمی با درد زایمان طبیعی دارد. از همان ابتدای خلقت درد زایمان طبیعی، دردی غیر قابل توصیف بوده است. یکی از دلایلی که خداوند می فرماید بهشت زیر پای مادران است هم همین موضوع بوده است.

زایمان با سزارین در گذشته زمانی انجام می شد که جان مادر یا نوزاد در خطر بود و زایمان طبیعی امکان پذیر نبود اما در دهه اخیر، این روش طرفداران بیشتری پیدا کرده است و برخی از مادران برای کاهش درد خود به این روش روی می آورند و از انجام زایمان طبیعی خودداری می کنند.

سزارین یا زایمان طبیعی:

  1. سزارین عمل جراحی بزرگی است که باید توسط متخصص بیهوشی و متخصص زنان و زایمان انجام شود. این روش به دلیل استفاده از بیهوشی و بریده شدن شکم تمام عوارض عمل جراحی را دارد. علاوه بر این که این روش هزینه زیادی برای بیمار و بیمارستان دارد، عفونت و خون ریزی در این روش بیشتر است.
  2. زنانی که به روش سزارین زایمان می کنند درست است که کمتر از روش طبیعی درد را احساس می کنند اما بعد از به دنیا آمدن فرزندشان دیگر به راحتی نمی توانند کارهای شخصی خود را انجام دهند. حدود ۵ روز تا ۱۰ روز تمام شدن درد و بازگشت به حالت قبلی طول می کشد. درد بخیه ها و جابجایی برای این افراد مشکل ساز است.
  3. در روش سزارین با این که تاریخ دقیق زایمان مشخص می شود ولی ممکن است اشتباهی صورت گیرد و بچه نارس به دنیا بیاید.
  4. استفاده از داروی بیهوشی در این روش ممکن است عوارضی را برای مادر به وجود بیاورد.
  5. تنها مزایای زایمان سزارین، اطلاع مادر از چگونگی زایمان و راحتی آن برای جراح است. در واقع زایمان سزارین یک حسن دارد و هزار عیب.
  6. از طرفی چون رحم نزدیک روده و مثانه قرار دارد، برش سزارین باید با دقت انجام شود تا به ارگان های دیگر  آسیب و عفونتی وارد نشود.
  7. دومین دلیل برای انجام سزارین بعد از ترس از درد زایمان طبیعی، بد شکل شدن و تغییر شکل اندام تناسلی  در زایمان طبیعی است.
  8. این حرف تا حدودی درست است اما باید بدانید رحم و اندام تناسلی زن بافت خاصی دارد که می تواند بیشترین مقدار انبساط و انقباض را داشته باشد و اگر زایمان پی در پی باشد و کمتر از ۲ سال اتفاق بیفتد این بافت را فرسوده می کند و در این صورت ممکن است که بافت واژن تغییر شکل دهد.
  9. شاید شنیده باشید که زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم و مثانه می شود اما درست نیست. چنین چیزی به دلیل روش زایمان نیست بلکه بارداری های پی در پی و ضعیف بودن عضلات شکم باعث ایجاد آن می شود. ضعیف بودن عضلات شکم هم رابطه مستقیمی با ورزش نکردن و سن بالا دارد.

همان طور که می بینید زایمان به روش سزارین یک حسن دارد و هزار عیب. درست است که زایمان طبیعی درد زیادی دارد اما درد آن لحظه ای است و بعد از چند ساعت از بین می رود. آثار زایمان طبیعی به زودی برطرف می شود ولی زایمان به روش سزارین ممکن است تا مدت های زیادی کارهای شما را به تاخیر بیاندازد.

webgardha.com


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری