سلامت نسل ها

با این ترفند ها استرس های دوران بارداری را کاهش دهید!

Rate this post
Rate this post
دوران بارداری، دوران پرهیجان هر مادری است. ذهن شما مرتبا در حال برنامه‌ریزی برای ورود عضو جدید خانواده است و در حال تجربه به دنیا آوردن معجزه بزرگ حیات هستید.همچنان که کودک شما در درون شما رشد می‌کند، شما نیز حالات و روحیات بسیار متفاوتی را احساس می‌کنید.
احتمالا از نظر فیزیکی دچار برخی ناراحتی‌ها می‌شوید و می‌دانید که در این دوران جسم‌تان فقط به شما تعلق ندارد. اما اگر می‌خواهید آرامش فکری بیشتری در دوران بارداری داشته باشید، باید این خبر خوش را به شما بدهیم که راه‌های سریع و آسانی وجود دارند که به شما راحتی و آرامش بیشتر می‌دهند و همزمان با رشد جنین، شما نیز احساس بسیار دلنشینی خواهید داشت. با این روش‌ها شما به راحتی بر استرس‌های مربوط به این دوره غلبه کرده و آرامش درونی خود را به فرزندتان منتقل می‌کنید. این روش‌ها عبارتند از:


۱- به جسم‌تان گوش کنید
جسم شما دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود. همزمان با بزرگ‌تر شدن جنین، احساس خستگی بیشتر می‌کنید. در چنین مواقعی بهتر است بدن خود را به چرت زدن عادت دهید. این خواب‌های کوتاه، دنیایی از آرامش برای شما و فرزندتان به همراه دارد.

۲- تمرین‌ها و حرکات فیزیکی را فراموش نکنید
برخی از ورزش‌ها در این دوران بسیار مفیدند؛ مثل: پیاده‌روی، شنا و یوگا. یوگا در دوران پس از زایمان، کمک بسیاری به کاهش دردهای ناشی از زایمان می‌کند. همچنین با کمک یوگا می‌توانید از بار استرس این دوران بکاهید و ارتباط عمیق‌تری با فرزندتان برقرار کنید.

۳- به حرف‌ها و تفسیرهای مثبت اطرافیان فقط لبخند بزنید و از کنار حرف‌های منفی با بی‌تفاوتی رد شوید
گاهی اوقات آنها حرف‌های امیدوارکننده و دلگرم‌کننده‌ای می‌زنند و زمانی هم ندانسته احساسات شما را جریحه‌دار می‌کنند. حرف‌های منفی و دلسردکننده را از خود دور کرده و اصلا ذهن‌تان را مشغول آنها نکنید.

۴- به احساسات خود توجه کنید
همچنانکه کودک‌تان در درون شما بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود، احساسات شما نیز دستخوش تغییرات بسیاری می‌گردد. ممکن است یک روز احساس شادی مضاعف کنید و روز دیگر زودرنج و حساس باشید. این مسأله، امری طبیعی است. همزمان با رشد جنین، هورمون‌های بسیاری در بدن شما ترشح می‌شوند. اگر احساس شادی می‌کنید، این حس را با آنها که دوست‌شان دارید، تقسیم کنید. اگر کج خلق و زودرنج شده‌اید، به خودتان یک استراحت یا زنگ تفریح بدهید. کمی پیاده‌روی کنید و از هوای تازه استفاده کنید، یا اینکه دراز بکشید و یک چرت کوتاه بزنید.

۵- از این زمان خاص لذت ببرید
ممکن است نه ماه دوران بارداری به نظرتان بسیار طولانی بیاید، اما به یاد داشته باشید که نه ماه در برابر تعداد ماه‌های زندگی‌تان بسیار کوتاه است و به زودی تمام خواهد شد و بعدها به سختی می‌توانید خاطرات مربوط به این دوران را به یاد آورید. این تجربه خوشایند را با جان و دل پذیرا باشید و این هدیه بزرگ را در آغوش بگیرید.

۶- اگر نیاز به کمک کسی دارید، حتما درخواست کمک کنید
ممکن است احساس ناراحتی کنید و یا نتوانید وسیله‌ای را جابه‌جا کنید. کمک خواستن در این‌گونه مواقع نشانه خودخواهی شما نیست. به یاد داشته باشید که شما موظف به حفظ سلامت خود و کودک‌تان هستید. بیشتر مردم از اینکه بتوانند کاری برای شما انجام دهند، لذت می‌برند.

۷- به چیزهای خوب در مورد جسم‌تان، فکر کنید
مطمئنا سنگین شدن وزن‌تان را به راحتی می‌توانید احساس کنید. بسیار طبیعی است که شما در این دوران از نواحی ران، سینه و شکم چاق شوید و علاوه بر آن، صورت و پاهای‌تان باد کند. اما به جای آنکه به این چیزها اهمیت دهید، بهتر است به نکات مثبت، مثل ضخیم شدن موها و مقاومت بیشتر ناخن‌ها فکر کنید.

۸- به احتیاجات خود توجه کنید
مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای کودک‌تان انجام دهید، مراقبت از جسم، روح و ذهن‌تان است. از آنهایی که دوست‌شان دارید، بخواهید که همراهی‌تان کرده و شما را تشویق و دلگرم کنند. به همسرتان بگویید که چه احساساتی را تجربه می‌کنید و دستش را روی شکم‌تان بگذارید تا او نیز گرمی این معجزه را در درون شما احساس کند. به خاطر داشته باشید، شما هرگز تنها نیستید.

۹- زمانی را به ارتباط با کودک‌تان اختصاص دهید
این تمرین ساده را حتما انجام دهید. یک بالش زیر‌تان بگذارید و به شکل ضربدری بنشینید. یک دست خود را روی قلب‌تان و دست دیگر را روی شکم‌تان بگذارید عمل دم و بازدم را به آرامی انجام دهید و همزمان به چیزهای مثبت و خوب فکر کنید.

۱۰- به هر آنچه که هوس می‌کنید اهمیت دهید، اما بسیار محتاط باشید
با پشت سر گذاشتن ماه‌های نخستین بارداری، کم‌کم سنگین‌تر می‌شوید و میل به خوردن غذای بیشتری دارید. اگر میل‌تان افزایش یافته، غذاهای مقوی بخورید تا کودک‌تان نیز از خواص آنها بهره‌مند شود؛ مثل: ماست، پنیر و میوه‌جات اگر میل‌تان به خوردن غذاهای شیرین است، هرگز میانه‌روی را از یاد نبرید.

منبع:کودک سالم

نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری