سلامت نسل ها

تناسب اندام بعد از زایمان با این ورزش ها !

Rate this post
Rate this post

ورزش و تحرک پس از زایمان علاوه بر فایده‌های جسمی، بر روح و روان مادر نیز تأثیر می‌گذارد. فعالیت‌های این دوران حتما باید با رژیم غذایی مناسب همراه باشد تا تأثیر مطلوب داشته باشد. ورزش‌های این دوره باید دارای دامنه حرکتی محدود و با اضافه‌بار نه چندان زیاد باشد. به خاطر شرایط بارداری و انبساط ناحیه لگن، حفره شکمی و افتادگی رحم لازم است فعالیت‌های را انجام دهید که این اعضا به حالت طبیعی خود بازگردند. هدف از ورزش پس از زایمان رسیدن به وضعیت طبیعی و از آن مهمتر تناسب اندام خانم‌هاست.


نمونه‌هایی از فعالیت‌ها و حرکات ورزشی پیشنهادی

ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که پس از زایمان می‌توانیم انجام دهیم:

· پیاده‌روی که می‌توان هم در منزل و هم در بوستان‌ها انجام داد.

· حرکت‌های موزون سبک در منزل یا در ورزشگاه‌ها.

· شنا کردن نرم و آرام.

· دراز و نشست رفتن اصلاح شده یعنی تا نیمه بلند شوید.

· به پهلو دراز بکشید. پا را از ناحیه مفصل ران بلند کرده، سپس پایین بیاورید. همین حرکت را به پشت و شکم انجام دهید و هشت تا ۱۰ بار تکرار کنید. البته دقت کنید اگر در قسمت شکم مشکل دارید، این حرکت را انجام ندهید.

· انقباض و انبساط شکم به این صورت که به‌طور عادی دم و بازدم انجام دهید. لازم است شکم را با انقباض، جمع و با انبساط شل کنید.

·  وزنه‌های یک یا دو کیلوگرمی به پاها بسته و راه بروید. این حرکت را هم در آب و هم در خشکی می‌توانید انجام دهید. گاهی نیز وزنه‌ها را به دست‌ها بسته و راه بروید.

· روی زمین بخوابید و پاها را به نوبت درون شکم بیاورید و چند ثانیه نگه دارید.

· دست‌ها را روی یک سطح مثل لبه کابینت آشپزخانه گذاشته و به نوبت پاها را داخل شکم بیاورید.

شنیده‌ایم که از قدیم می‌گویند بعد از زایمان کتابی را با پارچه‌ای محکم به شکم (زیر شکم) ببندید تا شکمی که متورم شده بود، جمع شود. این گفته تا حدی درست است. از نظر علمی نیز اگر بدن را در حالتی خاص با نرمش تقویت کنیم، بدن به همان صورت حالت می‌گیرد.

توجه داشته باشید که اگر هنگام فعالیت یا در زمان‌های عادی از لباس کشی استفاده کنید، بدن آرام آرام به همان صورت حالت می‌گیرد به شرط آن‌که تمرین‌هایی که در موضع شکم انجام می‌شود، با رژیم غذایی مناسب همراه باشد.

منبع : مجله شهرزاد

niniban.com


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری