سلامت نسل ها

ریزش مو از علل تا درمان

Rate this post
Rate this post

اختلال قاعدگی از شایع‌ترین علل ریزش مو در زنان است، در صورت وجود این مشکل باید با انجام آزمایش، مشکلات هورمونی بررسی شود. افراط در مصرف مکمل‌های ویتامینی از علل شایع دیگر ریزش مو است و در صورت تمایل به مصرف ویتامین باید با پزشک مشورت شود. کمبود آهن و مشکلات هورمونی نیز دو علت شایع ریزش مو در زنان است و با رفع این مشکل، موها روند طبیعی رشد را دارند.


کمبود ویتامین D، نیز از علل ریزش مو در زنانی است که مشکلات هورمونی و کمبود آهن ندارند. ۸۰ درصد ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق دریافت مستقیم نور خورشید است. در صورتی که امکان استفاده از نور خوشید به میزان ۱۰ دقیقه در روز (قرار گرفتن دست و پا بدون پوشش) وجود نداشته باشند، می‌توان از طریق دریافت مکمل‌های ویتامین D، ریزش مو را درمان کرد. قرص‌های ویتامین D تولید داخل تفاوتی با قرص‌های وارداتی ندارد، میزان مصرف قرص ۵۰ هزار واحدی ویتامین D، در بزرگسالان بک نوبت در هفته و کودکان هر دو هفته یک قرص است. مصرف مداوم این قرص‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی بهتر است هر ۶ ماه یکبار مدت کوتاهی ( ۲ تا ۳ ماه) مصرف قرص قطع شود.

داروی ضد ریزش مو سیکل رشد مو را فعال می‌کند، یک تا دو ماه پس از مصرف دارو طول می‌کشد تا دوباره موها وارد فاز رویش شوند. ریزش مو در مردان با مصرف داروهای هورمونی در بدن سازی تشدید می‌شود و گاه مصرف این هورمون عامل اولیه ریزش مو است. استفاده از سیگار و قلیان نیز ریزش مو را تشدید می‌کند.

ریزش مو در بهار نیازی به درمان ندارد

در فصل بهار و پاییز بیشتر است. در صورتی که علتی برای ریزش مو وجود نداشته باشد و موها در یکی از این دو فصل شروع به ریزش کنند، درمان دارویی خاصی نیاز نیست و به طور طبیعی روند رویش تکرار می‌شود.

درمان‌های ریزش مو بلافاصله پس از ایجاد مشکل اثربخش است، در صورتی که بیماران پس از گذشت مدت زیادی پس از ریزش به پزشک متخصص مراجعه کنند، ریشه مو از بین می رود و بیماران نباید انتظار زیادی از درمان‌های دارویی داشته باشند.

چربی سر از علل اصلی ریزش مو است

افرادی که موی سر چربی دارند بیش از افراد با موی طبیعی یا خشک، دچار ریزش مو می شوند که با مراجعه به هنگام به پزشک و تجویز دارو و شامپوی مناسب این عارضه به سادگی برطرف می شود.

خواب منظم ارتباطی مستقیم با رشد طبیعی موها دارد. ریزش مو و ابرو اغلب به دنبال اختلالات خواب ایجاد می‌شود.

منبع : دکتر ریحانه مهرگان ، متخصص پوست و مو

salamat.gov.ir


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری