سلامت نسل ها

تاثیر آلودگی هوا بر جوانان

Rate this post
Rate this post

متخصصان سلامت هشدار داده‌اند که آلودگی هوا حتی در افراد جوان و سالم نیز موجب آسیب دیدن عروق خونی می‌شود.


 متخصصان آمریکایی در یک مطالعه جدید دریافتند که آلودگی هوا باعث التهاب و آسیب‌دیدگی عروق خونی در افراد جوان، سالم و غیرسیگاری می‌شود.

پیش‌تر آشکار شده بود که آلودگی هوا با بروز بیماری‌های قلبی – عروقی و مرگ و میر ناشی از آن مرتبط است اما معلوم نبود که این فاکتور در واقع چگونه روی عروق خونی تاثیر می گذارد که منجر به تشدید خطر ابتلا به این بیماری‌ها می‌شود.

در این بررسی متخصصان روی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آلوده مطالعه کردند. همچنین شرکت کنندگان در این مطالعه شامل ۷۲ فرد سالم و جوان و غیرسیگاری بودند که میانگین سنی آنها ۲۳ سال بود. در طول زمستان‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی نمونه‌های خونی از این افراد تهیه شده و مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج آزمایش‌ها آشکار ساخت این ذرات معلق با بروز چندین تغییر غیرعادی در بدن همراه است که این تغییرات نشان‌دهنده آسیب و مرگ سلولی است.

بر اساس این مطالعه که در مجله “تحقیقات گردش خونِ” انجمن قلب آمریکا منتشر شده، آلودگی هوا همچنین با افزایش سطح پروتئین‌هایی مرتبط است که مانع از رشد عروق خونی می شوند و در عین حال التهاب عروق را تشدید می کنند.

به گزارش شینهوا، ‌با توجه به این یافته‌ها متخصصان تاکید کردند: اگرچه ما می‌دانستیم که آلودگی هوا می‌تواند در مواردی موجب حمله قلبی و سکته مغزی در افراد مستعد و آسیب‌پذیر شود اما این بررسی نشان داد که حتی اشخاص سالم نیز از پیامدهای سوء افزایش آلودگی هوا در امان نیستند و این معضل در واقع همه ما را تهدید می‌کند و تنها مختص به سالمندان بیمار نمی‌شود.

منبع : ایسنا


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری