سلامت نسل ها

آیا میدانید بدبینی بر سلامتی چه تاثیری دارد؟

Rate this post
Rate this post

نتیجه یک مطالعه در فنلاند نشان می‌دهد که بدبینی می‌تواند خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.


 البته عکس این مطلب صحیح نیست یعنی نگاه خوشبینانه به جهان لزوما به معنای حفظ سلامت قلب نیست.

متخصصان فنلاندی ۲۲۶۷ زن و مرد ­۵۲ تا ۷۶ ساله را مورد آزمایش‌های مختلف قرار دادند تا ببینند میزان بدبینی یا خوشبینی آن‌ها روی سلامت قلب‌شان چه تاثیری دارد.

در ابتدای آزمایش‌ها به این گروه، شش جمله را نشان داده‌اند و از آن‌ها پرسیدند که این جملات در مقیاس صفر تا چهار، چقدر به روحیه آن‌ها نزدیک است. به عنوان مثال «زمانی که نمی‌دانم چه پیش خواهد آمد، معمولا انتظار بهترین اتفاق را دارم» یا «اگر قرار است بدشانسی بیاورم، می‌آورم».

متخصصان فنلاندی، هم‌زمان با مواجهه این افراد با جملات یاد شده، میزان کلسترول و فشار خون و دیگر مشخصه‌های سلامتی آن‌ها را نیز اندازه‌گیری کردند. در فاصله ۱۱ سالی که این تحقیق در دست پیگیری بود، ۱۲۲ نفر بر اثر تنگی سرخرگ‌های قلبی جان باختند.

متخصصان پس از کنترل این که آیا این افراد سیگاری بودند یا مبتلا به دیابت یا سایر مواردی که می‌تواند به بیماری قلبی و مرگ منجر شود، متوجه شدند مرگ کسانی که بیشترین روحیه بدبینی را از خود نشان داده‌ بودند، تقریبا دو برابر کسانی بوده است که در پایین جدول بدبینی قرار داشته‌اند. آن‌ها این را هم تاکید کرده‌اند که خوشبینی تاثیر عکس نداشته است.

به گزارش دویچه‌وله، دکتر “میکو پانکالاینن” روانشناس و نویسنده اصلی این مطالعه از فنلاند می‌گوید: ویژگی‌های شخصیتی شما می‌تواند وضع سلامت‌تان را بدتر کند.

وی می‌افزاید: اگر بدبین هستید و مشکل قلبی دارید، باید حتما مواظب سلامت‌تان باشید.

منبع : ایسنا


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری