سلامت نسل ها

آیا می دانید مصرف پرتقال در زمان بارداری چه تاثیری بر جنین و مادر دارد ؟

Rate this post
Rate this post

بسته نشدن لوله عصبی در جنین: پرتقال دارای فولات است که به همراه قرص های اسید فولیک به پیشگیری از بروز اسپینا بیفیدا (بسته نشدن لوله عصبی) در جنین کمک می کند. لذا به مادران باردار مصرف منابع اسیدفولیک از جمله پرتقال توصیه می شود.


  • مادرانی که نمی خواهند کودکانشان دچار راشیتیسم و کمبود ویتامین ث شوند در دوران بارداری پرتقال را فراموش نکنند
  • خستگی یکی از مهم ترین عوامل کاهش شیر مادران است که می توانند با پیروی از یک رژیم غذایی درست بر آن غلبه کنند. نیاز مادران شیرده به ویتامین C بیشتر از نیاز مادران باردار به این ویتامین مفید و مغذی است. مصرف پرتقال و آب پرتقال، هم می تواند شیر مادران را بیشتر کند و هم خستگی روزانه آنها را از بین ببرد. نوشیدن آب پرتقال همراه غذا، باعث افزایش جذب آهن غذا هم می شود که برای مادران شیرده و فرزندان آنها اهمیت زیادی دارد.
  • کم خونی ویتامین ث به افزایش جذب آهن در رژیم غذائی کمک می کند. خصوصاً در افراد گیاه خوار افزایش مصرف غذاهای غنی از ویتامین ث از قبیل مرکبات، برای کاهش خطر ابتلاء به کمبود آهن که سب کم خونی می شود، ضروری است. پرتقال به طور خاص به دلیل دارا بودن فولات برای پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک مفید می باشد.
  • پرتقال حاوی مقادیر بالای پتاسیم، ویتامین C ، فولیک اسید و آب و مقدار اندک سدیم است.این ترکیب ریزمغذی ها باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی مادر، تنظیم آب موردنیاز بدن، جلوگیری از فشار بالا در حین بارداری، کمک به تشکیل سلول های خونی جنین و تکامل جفت می شود. البته در برخی منابع استفاده از آب پرتقال پاستوریزه به جای آب پرتقال های خانگی (به علت خطر آلودگی به باکتری های خطرناک) با شرط آنکه افزودنی های مضر مانند مقادیر بالای شکر نداشته باشند، توصیه شده است.

منبع : نمناک ، عطارنامه ،نی نی سرچ

WWW.7GANJ.IR

 

 

مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری