سلامت نسل ها

برای پیشگیری از بوجود آمدن جوش صورت چه کنیم ؟

Rate this post
Rate this post

آکنه یا جوش صورت، در گروه های سنی مختلف و در بسیاری افراد امری عادی است. جوش صورت اکثرا در سن جوانی رخ می دهد به این دلیل که افراد دارای هورمون های نامتعادل هستند و در سن بلوغ این پدیده به اوج خود می رسد، اما در غیر این سن هم در بسیاری افراد مشاهده می شود.


راهکار برای رها شدن از مشکلات جوش صورت

در بسیاری موارد راه فراری از دست جوش ها متصور نیست، اما با رعایت برخی نکات، می‌توانید به میزان زیادی جلوی جوش ها را بگیرید. امروزه برای بسیاری افراد جوش صورت حتی به تعدادی اندک نیز می تواند وحشتناک باشد، به این دلیل که زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است اثر آن تا مدت ها روی پوست باقی بماند و از لحاظ روحی و روانی فرد را دچار ناراحتی کند.

برای پیشگیری از بوجود آمدن جوش ها باید بهداشت را رعایت نمود و نکاتی را مد نظر داشت و به آنها عمل کرد تا احتمال درآوردن جوش صورت کمتر و کمتر شود.

از استرس دوری کنید

تاثیر استرس بر بدن انکار ناپذیر است و در ابتدا باعث حساس شدن پوست و واکنش پذیرتر شدن پوست می شود و باعث تشدید جوش های صورت شده و آنها را ملتهب تر و مقاوم تر می­کند، همچنین ناخن ها را شکننده و نا منظم می کند، باعث ریزش مو می شود و بیماری های قلبی را به دنبال دارد.

در هنگام استرس زیاد، پوست فرد زمینه ای بسیار مساعد برای کهیر خواهد داشت. پس سعی کنید موارد استرس زا را از خود دور کنید تا از شر بسیاری بیماری ها از جمله بیماری پوستی در امان بمانید.

رژیم غذایی تاثیر بسزایی در سلامت پوست دارد، غذاهایی که باید مصرف شود:

  • روی، ماده موثری برای سلامت پوست است و کمبود این ماده در بدن می تواند در بروز آکنه و التهاب و تورم پوست تاثیر گذار باشد.
  • کروم نیز ماده ی دیگریست که برای کاهش آکنه مفید است. این ماده در غلات سبوس دار یافت می شود.
  • کنجد، ذرت بوداده و آفتاب گردان به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب مفید برای پوست می توانند در بهبود آکنه مفید باشند، این مواد را می­توان با هم مخلوط کرده و در یخچال نگه داری کرد و این مواد را با ماست، میوه و سوپ و غلات مصرف کرد.
  • تخم مرغ، پیاز و سیر حاوی سولفور است که این ماده نیز در بهبود آکنه مفید خواهد بود. از سایر مواد مفید برای جوش صورت می توان به توت ها، فلفل و انبه اشاره نمود که حاوی ویتامین C هستند.
  • پرتقال نیز در این دسته جای دارد که می تواند در شادابی و طراوت پوست بسیار موثر باشد.
  • آوا کادو و جوانه گندم نیز به دلیل وجود ویتامین E در آنها برای ایمنی پوست در برابر باکتری ها و عفونت ها مفید هستند.
  • آب را نیز در برنامه غذایی خود به مقدار زیاد قرار دهید.

رعایت بهداشت صورت

درست است که عدم رعایت بهداشت عامل ایجاد آکنه نیست اما رعایت بهداشت در بهبود جوش صورت موثر است، حداقل روزی دو بار دست و صورت خود را با آب و صابون یا شامپو بشویید. بیشتر سعی کنید با آب ولرم یا سرد این شستشو را انجام دهید.

از دست زدن زیاد به پوست اجتناب کنید

با مالیدن دست ها به پوست صورت به صورت مستقیم میکروب ها وارد پوست شده و به فعالیت و تکثیر در بستر پوست شما خواهند پرداخت و برای شما انواع آلودگی های پوستی را به ارمغان می آورند. البته آلودگی هوا نیز یکی از عواملی است که می تواند در تشدید جوش صورت موثر باشد. لذا نباید به جوش صورت دست زد حتی اگر دست­تان را شسته باشید.

قبل از خواب حتما آرایش روی پوست را بشویید

لوازم و محصولات آرایشی یکی از عوامل مهم و مشهور در بوجود آمدن آکنه است، به این صورت که اگر لوازم مصرفی متناسب با وضعیت پوست شما نباشد و یا دارای کیفیت پایین یا بدون استاندارد لازم باشد می تواند بستر مناسبی برای آکنه و التهاب پوست شما بوجود آورد، بنابر این از لوازم آرایش مناسب و متناسب با پوست­تان استفاده کنید و در هنگام خواب اجازه دهید پوست شما نیز کمی نفس بکشد، پس قبل از خواب حتما تمامی آرایش صورت را پاک کنید.

از دیگر عوامل در بوجود آمدن جوش صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نور خورشید، نداشتن تحرک جسمانی، دوران قاعدگی، ترکیبات آرایشی پوستی، مصرف الکل، سیگار و موادمخدر، مصرف داروهای شیمیایی و هورمونی، ترکیبات شیمیایی موجود در غذاها، آلرژی و شوینده‌ها و آلاینده‌های صنعتی نیز در بروز جوش نقش موثری دارد.

منبع : salamat.gov.ir

مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری