سلامت نسل ها

خانم ها ! برای منظم شدن سیکل قاعدگی خود از این راهکار ها بهره ببرید

Rate this post
Rate this post

مرتب بودن زمان قاعدگی در خانم ها، اهمیت بسزایی دارد. هرچه این دوران منظم تر باشد، برای بارداری آنها بهتر است. همه ی مادران، از همان ابتدای بلوغ حواسشان به منظم کردن دوران قاعدگی دخترانشان هست. متخصصان راهکارهایی برای رفع این نگرانی اعلام کرده اند.


یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: «بسیاری از خانم‌هایی که به خاطر اختلالات هورمونی یا بی‌حرکتی یا تغذیه نادرست و چاقی دچار بی‌نظمی عادت ماهیانه هستند، در کنار درمان علت موثر در بروز اختلال از فواید فعالیت‌های ورزشی غافل نشوند چون ورزش می‌تواند باعث منظم شدن سیکل قاعدگی شود.»

دکتر هاله دادگستر، متخصص پزشکی‌ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو  گفت: «ورزش می‌تواند باعث بهتر و منظم شدن روند قاعدگی شود و در خیلی از موارد علایم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد و همچین اشتهای کاذب را از بین ببرد.»

وی همچنین تاکید کرد که در روزهای اول قاعدگی که شدت خونریزی بیشتر است، بهتر است مدت و شدت زمان ورزش کاهش یابد تا باعث آسیب و خستگی زودرس نشود.

سیکل قاعدگی

دکتر دادگستر درنهایت خاطرنشان کرد: «اگر فعالیت‌های ورزشی با شدت خیلی بالا انجام شود یا میزان انرژی مصرفی در طول روز بیش از کالری دریافتی از طریق مصرف غذا باشد و به عبارتی عملا فرد کم‌خوری می‌کند برای اینکه لاغر بماند، این مساله می‌تواند قاعدگی را به تعویق بیندازد. درصورتی که خانمی برای ۳ تا ۶ ماه دچار اختلال در قاعدگی باشد این نشانه خوبی است. در درازمدت این مساله به‌خصوص در ورزشکاران می‌تواند باعث کاهش توده  استخوانی شده یا با کوچک‌ترین ضربه، فرد دچار آسیب‌های عضلانی یا شکستگی شود که در آینده احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد.

منبع: بهداشت نیوز

سلامانه


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری