سلامت نسل ها

علل و درمان خشکی و ترک خوردگی لب چیست ؟

Rate this post
Rate this post

علل و درمان خشکی و ترک خوردگی . لب یکی از نواحی پوست است که بیشتر از هر جای دیگر در معرض هوا و آفتاب قرار دارد و به همین علت هم بیشتر مستعد مشکل خشکی و ترک خوردگی است. اگر لب های ترک خوردهٔ شما زبان می داشتند، درخواست دو چیز می کردند: رطوبت و چیزی که رطوبت را نگاه دارد. اما لب ها چه گونه رطوبت خود را از دست می دهند؟ اگر شما هم عادت شایع زبان زدن به لبها را دارید، شرایط مناسب برای ترک خوردن لب ها را فراهم کرده اید.


التهاب لب ها ممکن است به صورت اولیه ایجاد شود یا در اثر گسترش ضایعات التهابی پوست نزدیک لب ها به وجود آید. علل التهاب لب ها گوناگون است و شامل سرما، باد، ضایعات اگزمایی، واکنش های تماسی آلرژیک یا تحریکی، واکنش دارویی، عوامل عفونی، نورآفتاب، ضربه، علل تغذیه ای و … است.

اگر خوب از لب هایتان مراقبت نکنید،گرمای بیش از حد و از دست رفتن آب بدن در این فصل، میتواند باعث سوزش و التهاب و حتی خونریزی آنها شود.
متخصصان معتقدند تماس لب با خمیردندان و رژ لب و استفاده از پروتزهای دندان باعث خشکی های شدید و خارش لب میشود. حرارت زیاد، کم آبی و سرمای شدید هم از عوامل شایع به وجودآورنده خشکی های ساده و ترک خوردگیهای لب هستند، همچنان که بعضی از بیماریهای سیستماتیک نظیر پسوریازیس

هم سبب پوسته شدن اطراف و روی لب میشود که در این صورت مشکل لب با علائم دیگری نیز همراه است.

 

 

ترک خوردن لب ها

داشتن لب های ترک خورده، خشک و سوزان بی تردید آزارنده است. برای بسیاری از کارهایی که در طول روز انجام می دهیم، از همین لب ها استفاده میکنیم. لب اگر سالم نباشد، حتی نمی توانیم راحت غذا بخوریم، حرف بزنیم یا لبخند بزنیم.
در هوای خشک، مثل اتاق دارای دستگاه حرارت مرکزی، رطوبت لب ها تبخیر میشود و شما به طور ناخودآگاه خشکی لب ها را احساس کرده و با زبان آن ها را مرطوب میکنید. وقتی این رطوبت هم تبخیر شود، باز هم رطوبت بیشتری از لب ها خارج میشود. آفتاب سوختگی لب ها نیز شما را وادار به مرطوب کردن آنها کرده و بالاخره ترک خوردن آنها را به دنبال دارد.

از علل شایع دیگر واکنش آلرژیائی به رنگ ماتیک است. برخی افراد عمدتاً در گوشه های لب دچار ترک خوردگی می شوند که احتمالاً به خاطر شکل لب هایشان است. اگر در حالت استراحت صورت گوشه های لب ها پائین میافتند، بزاق دهان در آنجا جمع شده و باعث ترک خوردن آنها میگردد.
لبهای شما نمیتواند مانند بقیه جاهای پوست بدن تان در برابر از دست دادن رطوبت مقاومت کند، چرا که لایه های پوست لب بسیار نازک هستند. علاوه بر این لب ها لایه محافظتی معمول پوست که دارای غدد چربی و عرق است را ندارند، به همین علت هم مانند بقیه جاهای بدن نمیتواند خودش را مرطوب نگه دارد ومستعد خشک شدن و ترک خوردن است. البته اینها تنها علت خشکی و ترک لب نیستند.

در زیر ۱۰ علت شایع ترک خوردن لب و روش جلوگیری از آن ها شرح داده می شود :

۱) تابش خورشید داغ

اگر چه همیشه آب و هوا را در این مورد مقصر میدانیم اما در واقع همه تقصیرها متوجه هوا نیست. تابش خورشید، اگر از لب محافظت نکنید، میتواند باعث تبخیر رطوبت آن و خشکی شود. این مسئله در مناطقی که رطوبت هوا کمتر است، بیشتر خودش را نشان میدهد؛ البته وجود بادهای خشک هم در این مسئله نقش دارد.
نه تنها گرما بلکه سرما هم میتواند لبهای شما را خشک و ترک خورده کند، بخصوص در مناطقی که سوز بادهای سرد زمستان بیشتر است. بنابر این فکر نکنید که در زمستان خبری از خشکی لب نیست. حتی در این فصل ابری، باد زمستان بیشتر می سوزاند.

۲ ) لیسیدن لب و خیس کردن آن با زبان

لیسیدن لب یا خیس کردن آن با زبان، برخلاف آنچه به نظر میرسد، باعث خشکی لب و ترک خوردن آن میشود چراکه بزاق با ایجاد رطوبت موقت و از بین بردن چربی طبیعی پوست، باعث تبخیر بیشتر شده و در نهایت سبب خشکی بیشتر لب میشود.

۳) از دست دادن آب بدن

یکی از علامتهای کم شدن آب بدن، خشکی لب است. در کسانیکه گرما زده شده اند یا به علت اسهال آب زیادی از دست دادهاند، با مشاهده شدت خشکی لب میتوان پی به شدت این کمبود آب برد.

۴) کمبود بعضی از ویتامینها و املاح

کمبود بعضی از ویتامینها مانند آ، ب ، ث و املاحی مانند آهن و روی هم میتواند باعث خشکی، پوسته شدن و به خصوص ترک خوردن گوشه لب شود. بدیهی است وقتی تغذیه ای سالم و کامل دارید، این مسئله نمیتواند علت خشکی لب شما باشد.

۵ ) حساس به محصولات آرایشی

استفاده مکرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژ لب میتواند موجب حساسیت پوست لب شود. البته پوسته شدن لب در بیماریهایی مانند حساسیت و اگزما شایعتر است و میتواند حتی به علت تماس موادی نظیر لیموترش و پرتقال به وجود آید. بهتر است مراقب حجم دهنده های لب باشید چون در آنها اغلب موادی به کار رفته که عمدا باعث تحریک و التهاب لب شده و آنرا بزرگتر و پرتر نشان میدهد.

۶ ) مصرف بعضی داروها

کسانیکه نمیتوانند علتی برای لبهای ترک خوردهشان پیدا کنند بهتر است سری به قفسه داروهایی که میخورند بزنند. مصرف بعضی داروها (مانند ترتینوئین،ویتامین آ در مقادیر زیاد، داروهای شیمی درمانی، دپنی سیلامین، ایزونیازید و فنوتیازین) هم میتواند این مشکل را ایجاد کند.

۷ ) غذاهای ترش و مرکبات که اسیدی هستند

غذاهای ترش و مرکبات که اسیدی هستند ممکن است باعث تحریک لب و خشکی و ترک آن شوند. در این حالت سوزش لب هم ایجاد میشود. علاوه بر این برشی از پوست انبه هم حاوی مادهای به نام توکسیکو دندرون است که در سم گیاه پاپیتال هم وجود دارد و ممکن است به لب آسیب برساند. در ضمن افرادی که به آجیل حساسیت دارند، باید مراقب محصولات بهداشتی آرایشی که در ترکیبشان از دانه های روغنی، بادام و … استفاده شده، باشند.

۸ ) سرماخوردگی

انسداد مسیر تنفسی بینی (در اثر سرماخوردگی) و درنتیجه نفس کشیدن از دهان هم باعث خشکی لب و سپس پوسته شدن و ترک خوردنش میشود.

۹ ) سیگار کشیدن

این را حتما بارها شنیدهاید که خشکی دهان و لبها از کمترین عوارض سیگار کشیدن است پس دیگر لازم نیست درباره آن توضیح زیادی بدهیم!

۱۰ ) خشکی لب ناشی از عفونتهای قارچی

اگر خشکی در گوشه های لب باشد و سبب ترک خوردن و قرمز شدن و سوزش شدید شود ناشی از عفونتهای قارچی است و در برخی مواقع نیز ترک خوردگیهای مزمن در خط میانی لب تحتانی به وجود میآید که در کودکان شایعتر است و با چرب کردن برطرف نمیشود؛ یعنی باید از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده شود.

درمان ترک خوردن لب

ترک خوردن لبها آنها را تحریک پذیر و ناخوشایند میکند. اما همیشه راهی برای درمان آنها وجود دارد.

آب نمک بزنید:درمان نهائی ترک خوردن لب کمپرس کردن روزانهٔ آنها با آب نمک سرد است. یک قاشق مرباخوری نمک را در نیم لیتر اب حل کنید. حوله ای را در آن خیسانده و چند دقیقه روی لبها بگذارید. این کار را به مدت یک هفته هنگام رفتن به رختخواب انجام دهید.

 

رطوبت را حبس کنید : بلافاصله بعد از کمپرس کردن لبها لایه ای ضخیم نرم کنندهٔ لب، مثل وازلین یا لانولین روی لب بزنید تا رطوبت را در آن حفظ کند.

کورتیزون بزنید: اگر یک هفته کمپرس آب نمک و وازلین ترک لبها را درمان نکرد، میتوانید پماد هیدروکورتیزون یک درصد هم به آن اضافه کنید.

 

نرمکننده بزنید: این کار را دو هفته تکرار کنید.

زبان نزنید : خیس کردن لبها با زبان کاری غیر ارادی مثل پلک زدن است.اما خودداری از آن اولین قدم در درماند ترک لب است. باید متوجه باشید که زبان زدن لبها اولین عامل ترک خوردن آنهاست.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم ؟

ترکهای لب تبدیل به چاکهای بزرگ و شقاق شده است

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دکتر ملکی به نقل از سایت پزشکان بدون مرز

 

مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری