سلامت نسل ها

ماه یک هفته چهار نوزاد ( رشد و نمو نوزاد و شیرخوار )

Rate this post
Rate this post

ماه یک هفته چهار نوزاد رشد و تکامل


کودک شما چگونه رشد می کند؟

نوزاد شما ممکن است صداهای نامفهومی از خود در بیاورد تا احساسات خود را ابراز کند. تعداد کمی از کودکان نیز در این مرحله جیغ می کشند یا می خندند. شما هم می توانید همان صداهای نامفهوم را از خودتان در بیاورید و با او ارتباط برقرار کنید و البته با نوزاد خود به صورت چهره به چهره حرف هم بزنید. او از اینکه شما خیره به او نگاه کنید لذت خواهد برد!

اگر هم کاری دارید که باید انجام دهید، نوزاد از شنیدن صدای شما از اتاق دیگر لذت می برد. حتما با صدای خود کودک هم با او حرف بزنید. این کار خنده دار نیست! کودک شما با این صداهای بلند و کشیده کنار می آید و این صداها می توانند ساختار و عملکرد زبان را به او آموزش دهند.


زندگی شما:

حتی هم اکنون که شما به تازگی مادر شده و خوشحال ترین فرد روی زمین هستید، بروز احساس ناامیدی امری معمول و طبیعی است. البته شما دوست ندارید که این را به همه بگویید، اما ۹ ماه را در انتظار کودک خود بوده اید و مدام پیش خود تصور می کرده اید که او چه شکلی خواهد بود و او اکنون اینجاست، اما ممکن است دقیقا همان چیزی نباشد که شما انتظار داشته و پیش خود مجسم می کرده اید. در صورتی که یک نوزاد دچار بیماری یا مشکل خاصی باشد، احتمال بروز این احساسات در والدین او بیشتر است، زیرا آنها آنچه را می خواسته اند به دست نیاورده اند.

 

اما با این حال، والدین یک کودک کاملا سالم نیز معمولا این احساسات را دارند:

– مادر سه پسر، که انتظار تولد یک دختر را داشته است.

– یک مادر نسبتا مسن که احتمالا دیگر هرگز بچه دار نخواهد شد و انتظار یک دختر کوچولو را داشته، اما پسر به دنیا آورده است.

– مادری که در ابتدا دو قلو حامله بوده، اما یکی از جنینها در اوائل دوران حاملگی در رحم مرده و او صاحب تنها یک فرزند شده است.

– وقتی که نوزاد دقیقا شبیه پدرش باشد و حتی یک ذره هم به مادر شباهت نداشته باشد!

در همه این موارد، کودک کاملا سالم است و می توان این را جشن گرفت. اما یک کودک تخیلی نیز وجود داشته که به دنیا نیامده و می توان برای او سوگواری کرد؛ حتی قبل از در آغوش گرفتن یا پذیرش کامل کودک اصلی و واقعی. افراد به ندرت در این باره صحبت می کنند، اما این حالت کاملا طبیعی و انسانی است. بنابراین اگر شادی شما آمیخته با حسرت است، لازم نیست احساس گناه کنید. می توانید در یک محیط خلوت و شخصی، کمی غصه بخورید و سپس به شمارش نعمتهایی بپردازید که خدا به شما داده است.


تغذیه


بازی

آشیایی با بافت های مختلف تهیه کنید و تکه پارچه هایی از جنس مخمل ساده یا کبریتی، پرها یا تکه اسفنجی که با آب گرم نم زده باشید را می توان استفاده کرد . شی ء مورد نظر را به آرامی روی پوست کودک بمالید و واکنش او را تماشا کنید، یک بار دیگر این کار را با بافت متفاوت امتحان کنید. از حالات کودک متوجه می شوید که کدام یک را ترجیح می دهد.

این بازی است که می تواند ماهها او را سرگرم کند. گاهی اوقات پس از   ۹ ماهگی  ممکن است اسباب بازی پارچه ای را پیدا کرده و به سمت شما دراز کند. یعنی بخواهد که با آن او را غلغلک بدهید.


توصیه های مذهبی

در روزهای هفته با یاد معصومی که آن روز به نام وی منتسب شده غذا بپزید، کارهایتان را انجام دهید، غذا بخورید و به کودکتان شیر بدهید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری