سلامت نسل ها

ماه دو هفته چهار نوزاد ( رشد و نمو نوزاد و شیرخوار )

Rate this post
Rate this post

ماه دو هفته چهار نوزاد ، رشد و تکامل

 


کودک شما چگونه رشد می کند؟

اکنون کودک شما می تواند بین صداهای آشنا و غریبه تفاوت قائل شود و می توان گفت که یک شنونده بهتری شده است. او همچنین می تواند به شما نشان بدهد که با محیط اطرافش هماهنگ شده است. می توانید ببینید که او هنگام شنیدن برخی صداهای خاص سعی می کند محل آن را تشخیص دهد.

صحبت دائمی با کودک (هرچند این صحبت یکطرفه باشد!) می تواند به کودک کمک کند تا درک خود را از اطرافش بهتر کند. او حتی ممکن است هنگام صحبت کردن به دهان شما نگاه کرده و از نحوه کار آن تعجب کند!


زندگی شما:

بنا به برخی دلایل تنها تعداد کمی از والدین در هفته های اول پس از زایمان روابط عاشقانه دارند. با این حال باید به یاد داشته باشید که بچه دار شدن بدین معنا نیست که شما دیگر هیچ احساس جنسی در زندگی ندارید. حتی اگر زمان کافی، توان یا علاقه ای به نزدیکی ندارید باز هم می توانید راه هایی را برای روابط عاطفی و ابراز علاقه به یکدیگر پیدا کنید؛ به هم عشق بورزید:

 

عشق ورزی در صحبت کردن:

علی رغم همه استرس ها و فشارهای روانی احتمالی صحبت کردن با یکدیگر را ترک نکنید. به یاد داشته باشید که هر دوی شما در حال گذراندن تغییرات بسیار مهمی هستید. صحبت درباره این تغییرات می تواند شما را به یکدیگر نزدیکتر کند. شکایت ها و ناراحتی های خود را به گونه ای بیان کنید که طرف مقابل احساس نکند که شما در حال متهم کردن یا مقصر دانستن او هستید؛ مثلا بهتر است به جای «تو نباید آن کار را می کردی» بگویید: «وقتی تو آن کار را می کنی من احساس خوبی ندارم یا فلان احساس را دارم».

 

عشق ورزی با خندیدن:

هنگامی که زندگی شما وارونه شده است و آنقدر خسته شده اید که دیگر توان فکر کردن به کارهای خود را ندارید، این موقعیت می تواند همانقدر که گریه دار است خنده دار هم باشد! می توانید به اشتباهات یکدیگر، با هم بخندید!

 

عشق ورزی در بیرون از خانه:

نوزاد را پیش یکی از آشنایان مورد اعتماد یا یک پرستار بچه بگذارید، از خانه بیرون بروید؛ پیاده روی، سینما، رستوران، مرکز خرید یا هر جای دیگری که قبلا می رفتید. حتی گذراندن چند ساعت با یکدیگر می تواند مجددا به شما انرژی ببخشد.

 

عشق ورزی با تماس بدنی:

رابطه جنسی فقط به معنی دخول نیست. بوسیدن، در آغوش گرفتن، نوازش کردن و دیگر روابط عاشقانه احتیاجی به انرژی زیاد ندارند و می توانند به شما کمک کنند تا احساس آرامش کنید.

 

عشق ورزی در گذر زمان:

به یاد داشته باشید که این چند هفته که اوضاع شما به هم ریخته و یا کاملا وارونه شده است به زودی می گذرد.


تغذیه

 


بازی

بالا، بالا و دور شدن

هنگامیکه کودک کنترل خود روی تمام بدنش را بدست می آورد دوست دارد بازی کند و محبوب ترین بازی برای او در این سن معلق ماندن در هوا یا بازی پرواز است. ابتدا روی زمین بنشینید و زانوهای خود را خم کنید. کودک را با شکم روی ساق پاهای خود قرار دهید. کودک را محکم با دو دست گرفته سپس دراز کشیده و بطور همزمان لحظه ساق پاهای خود را همراه با کودک را بالا بیاورید و دراین هنگام بگویید هواپیما بالا بالا و دور میشه.

توصیه های مذهبی

در احادیث، علت بسیاری از ناهنجاریها، تجاوزها، ظلمها و حتی گوش ندادن لشگر دشمن در صحرای کربلا به سخنان امام حسین و حمله به آن حضرت بزرگوار، لقمه حرام معرفی شده است. لذا کسب حلال و پرداخت خمس و زکات و استفاده مادر از غذاهای طاهر و  پاکیزه از جهت ظاهری و باطنی، همگی در ایجاد و پرورش فرزندان صالح نقش بسزایی دارند.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری