سلامت نسل ها

ماه دو هفته یک نوزاد ( رشد و نمو نوزاد و شیرخوار )

Rate this post
Rate this post

ماه دو هفته یک نوزاد ،  رشد و تکامل

 


کودک شما چگونه رشد می کند؟

 

دوران نوزادی کودک شما پایان یافته و از این پس کودک شما یک شیرخوار محسوب می شود.
شاید فکر کنید که قبل از این هم نوزاد شما بسیار می خندیده، اما در بیشتر نوزادان لبخندهای غیر ارادی که ناشی از انقباضات عضلات صورت هستند مکررا رخ می دهد. در همه کودکان، اولین لبخند واقعی در زمان مشخصی رخ می دهد. پس خود را برای آن لحظه ای آماده کنید که نوزاد شما، پاداش مراقبتهای عاشقانه شما را با یک لبخند شاد (البته با دهانی بی دندان!) که فقط و فقط برای شماست، می دهد. حتی اگر شما بدترین شب خود را هم گذرانده باشید، این لبخند قلب شما را آب خواهد کرد.

زندگی شما:

 

به زودی شما آخرین معاینه مراقبتهای بارداری را (که با اولین بار مراجعه به دکتر پس از حامله شدن آغاز شده بود) خواهید داشت. دکتر شما می خواهد اطمینان حاصل کند که وضعیت شما، پس از گذراندن فشارهای دوران حاملگی، زایمان و نهایتا تولد کودک، از لحاظ روحی و جسمانی خوب است.

پاپ اسمیر

 

در حین معاینه داخلی، پزشک اطمینان حاصل می کند که پارگی، زخم یا کوفتگی های احتمالی واژن یا دهانه رحم بهبود یافته اند. اگر وضعیت دهانه رحم مناسب باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که آزمایش “پاپ اسمیر” (به منظور تشخیص فرآیندهای بدخیم، عفونت و یا ناهنجاریهای بخش خارجی دهانه رحم) را انجام دهید. همچنین اگر پرینه (ناحیه میان مقعد و واژن) دچار پارگی شده باشد یا برای تسهیل زایمان طبیعی، برش داده شده باشد، دکتر شما آن را هم معاینه می کند تا بخیه ها را بررسی کند.

معاینه پستان

 

پزشک، پستانهای شما را نیز معاینه خواهد کرد. در صورتی که شما به کودک خود شیر نمی دهید، پزشک شما می خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ قسمتی از پستانها سفت یا زخم نباشند، زیرا این ها می توانند نشانه عفونت باشند. او همچنین می خواهد بداند که آیا شیر شما خشک شده است یا نه. در صورتی که شما با سینه به کودک خود شیر می دهید، او سینه شما را معاینه خواهد کرد تا ببیند که آیا هیچیک از مجاری لنفی غدد پستان، بسته شده اند یا خیر؛ زیرا این عامل ممکن است منجر به بروز ورم پستان شود.

آمیزش جنسی و راه های پیشگیری از بارداری

 

احتمالا به شما گفته خواهد شد که می توانید از این به بعد، آمیزش جنسی داشته باشید. البته، برخی از مادران تا چند هفته یا حتی چند ماه دیگر، ممکن است تمایل یا انرژی کافی برای آمیزش نداشته باشند. علیرغم میزان تمایل شما به این موضوع، باید در مورد “پیشگیری از بارداری پس از زایمان” بحث و بررسی کنید، زیرا حتی اگر دوباره پریود نشده باشید یا حتی اگر کودک خود را شیر بدهید، احتمال بروز حاملگی مجدد وجود دارد.

وضعیت روحی

 

پزشک شما در مورد وضعیت روحی شما نیز بررسی خواهد کرد. از هر پنج مادر، ۴ نفر تا حدودی به افسردگی خفیفی دچار خواهند شد که به “اندوه پس از زایمان” معروف است. با این حال، اگر این حالت ها بیشتر از ۲ هفته طول بکشند، ممکن است به “افسردگی پس از زایمان” مبتلا شده باشید که یک حالت نسبتا جدی است. پزشک یا مامای شما ممکن است مواردی را به شما پیشنهاد کنند که واقعا به شما کمک خواهد کرد، از قبیل: مراجعه به یک پزشک یا مشاور روانشناس که با افراد زیادی مانند شما سر و کار دارد؛ یا استفاده از برخی داروهای ضدافسردگی که حتی در صورت شیردهی برای شما یا کودک مضر نباشد.

تغذیه

 


بازی

با استفاده از یک طناب ماهیگیری یا نخ دندان، یک جغجغه یا اسباب بازی که ایجاد سرو صدا کند را بالای سر نوزاد آویزان کنید. فاصله اسباب بازی با نوزاد به گونه ای باشد که او بتواند به آن دست بزند اما قابل چنگ انداختن نباشد و آنقدر محکم باشد که در اثر تکانهای شدید کنده نشود. آویزان کردن اشیای مختلف می تواند نوزاد شما رابرای دقایق زیادی به خود سرگرم کند.


توصیه های مذهبی

هنگام شیر دادن کودک را روی بازوان لخت قرار دهید تا طفل، گرمای بدن مادر را احساس کند. اینکار به رشد رابطه عاطفی کمک می کند. به کودک از هر دو پستان شیر بدهید. بهتر است هربار از یکی از سینه ها شروع کند. در یک نوبت از سینه راست و در نوبت بعد از سینه چپ شروع شود.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری