سلامت نسل ها

ماه سه ، هفته سه نوزاد ( رشد و نمو نوزاد و شیرخوار )

Rate this post
Rate this post

ماه سه ، هفته سه نوزاد . رشد و تکامل

 


کودک شما چگونه رشد می کند؟

خواندن داستان یا شعر برای کودک حتی در همین سن کم بسیار خوب است. شنیدن صدای شما به وی کمک می کند تا شنوایی خود را مطابق با آهنگ زبانی که با آن تکلم می کنید، پرورش دهد. تغییر دادن شدت صدا، استفاده از لهجه محلی و همچنین آواز خواندن، رابطه شما و کودکتان را بسیار جذابتر و شیرینتر خواهد کرد.

اگر کودک شما هنگامی که شما برای او چیزی می خوانید به اطراف خود نگاه می کند یا علاقه ای به خواندن شما نشان نمی دهد، چیز دیگری برایش بخوانید یا او را آزاد بگذارید تا کمی استراحت کند. از پاسخهایی که او به حرکات شما می دهد برای تنظیم رفتارهای خود با او راهنمایی بگیرید.

شما می توانید کتابهای بسیار زیادی پیدا کنید که برای کودک مناسب باشند. کتابهای بزرگی را انتخاب کنید که تصاویر روشن و بزرگ و همچنین یک متن ساده و روان داشته باشند، حتی می توانید از کتابهایی استفاده کنید که بدون متن بوده و تنها تصویر و نقاشی دارند و خودتان داستان را برای او بسازید. در این مرحله لازم نیست که برای انتخاب کتاب، راهنمای گروه سنی کودکان را دقیقا رعایت کنید. کتابهایی که برای کودکان بزرگتر طراحی شده اند در صورتی که عکسهای شفاف با رنگهای روشن داشته باشند می توانند توجه کودک شما را نیز جلب کنند.


زندگی شما:

هنگامی که نوزاد شما متولد می شود همه اطرافیان مایل هستند تا شما را نصیحت کنند یا در مورد کودکتان نظر بدهند: «نمی خواهی به او یک زیرپوش بپوشانی؟»، «اگر از همین حالا غذای معمولی به او ندهی به اندازه کافی قوی و بزرگ نخواهد شد!»، «نگذارید پستانک بمکد زیرا دندانهایش را خراب خواهد کرد!» و … از آنجا که این نصیحتها (صحیح یا غلط) فضولی به نظر می رسند، مادر را آزار می دهند.

چگونه باید با این موارد برخورد کرد؟ اولین کار این است که همه این موارد را جدی نگیرید. گوش دادن به همه حرفهای دوستان، آشنایان و غریبه ها سریعترین راه برای از بین بردن اعتماد به نفستان است. بهتر است هر کاری که فکر می کنید بهتر است انجام دهید.

البته توجه داشته باشید که این نصیحتها با نیت خیرخواهانه انجام می شوند. اطرافیان شما به کودکتان علاقه دارند. بعضی اوقات آنها پیشنهادات خود را برای این مطرح می کنند که فقط می خواهند حرفی زده باشند. در جواب بهتر است یک پاسخ معمولی بدهید: «از توجه شما ممنونم» یا «در این باره فکر خواهم کرد». بهترین راه برای پاسخ دادن به نصیحتهای پدربزرگها و مادربزرگها در زمینه غذا یا خواب کودک این است که پای یک فرد سوم را به میان بکشید: «خیلی ممنون مادر؛ از دکتر می پرسم تا ببینم او چه پیشنهادی دارد».


تغذیه

 


بازی

درسهای کوتاهی از زبان کودک ۳ تا ۶ ماه، موجود کوچولوی شیرینی است که با صداهایی که از خود ایجاد می کند و خنده های زیبایش همه را به سمت خود جلب می کند. با آنکه او هنوز نمی تواند کلمات را کامل تلفظ کند اما به صورت دلپذیری که ادا می کند، نشان می دهد که در حال کشف کلماتی است که هر روز می شنود. او از پاسخ هایی که شما در قبال این اصوات می دهید نیز مطالبی یاد می گیرد.

 

با تکرار این اصوات مانند کودک او را در ادامه این تلاش  ترغیب کنید.

  • وقتی می گوید(( اآ )) گوش کنید سرتان را به علامت تایید تکان دهید و شما هم در جواب تکرار کنید (( اآ )).
  • وقتی می گوید: (( گو گو )) شما هم بگویید (( گو گو )).
  • هنگامی که هر دو کمی گرم شدید سعی کنید با کشیدن کلمات آنها را عوض کنید.  با آ)) تبدیل شود به ((باآآآ)) و یا حتی به آنها چیزهایی هم اضافه کنید ( (( اوو)) تبدیل شود به (( اووو…وا)) ).
  • ترغیب کودک برای تقلید از شما، او را بر آن می دارد تا الگوهای پیچیده تری از زبان را تمرین کند که در نهایت به تلاش بیشتر او جهت ادای کلمات و سپس عبارات منتهی خواهد شد.
  • توجه: این شکل از حرف زدن فقط تا زمانیکه که کودک شروع به حرف زدن نکرده است می تواند سازنده باشد. در آن زمان بهتر است کلمه را صحیح تلفظ کرده و سپس تلفظ اشتباه او را تکرار کنید. هر قدر هم که خنده دار باشد.

توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری