سلامت نسل ها

ماه چهار ، هفته یک نوزاد ( رشد و نمو نوزاد و شیرخوار )

Rate this post
Rate this post

ماه چهار ، هفته یک نوزاد . رشد و تکامل

 


کودک شما چگونه رشد می کند؟

کودکان دوست دارند که لمس شوند. در واقع آنها در یک مرحله از زندگی خود موفق می شوند که هنگامی که افراد دیگر آنها را لمس می کنند این تماس بدنی را احساس کنند. این مرحله یک مرحله حساس از رشد آنها است. تمام تماسهای پوستی و لمسی که با کودک خود داشته اید نه تنها به شما کمک کرده است تا احساس دلبستگی و پیوند بین خود و کودکتان را تقویت کنید بلکه در هنگام ناراحتی کودک، او را آرام کرده و در هنگام کج خلقی، او را تسکین می دهد.

 

حس لامسه کودک خود را با استفاده از روشهای مختلف پرورش دهید:

با استفاده از خز یا حریر، پشم یا لباسهایی از جنس حوله. در این سن، کودک شما تلاش خواهد کرد تا هر چیزی را که به دستش می رسد بخورد. بنابراین در انتخاب اشیا مختلف برای او مراقب باشید و او را با چیزهایی که می تواند در دهانش بگذارد تنها نگذارید. کتابهایی وجود دارند که خواندن را به صورت یک تجربه لمسی در می آورند. در برخی از این کتابها پوست یا پوشش روی پوست حیوانات مختلف شبیه سازی شده یا اشیائی از قبیل آینه، کاغذ سمباده و … در آنها گذاشته شده است.


زندگی شما:

اگر فقط در یک دوره زمانی در طول عمر خود نیاز به واقع بینی داشته باشید، اکنون زمان آن فرا رسیده است. به یاد داشته باشید که بارداری و زایمان بر زندگی و همچنین اندام شما اثر گذاشته؛ کمر و باسن شما ممکن است بزرگتر شده و شکمتان نیز کمی برآمده شده باشد. شما باید به بدن خود حداقل همان زمانی که طول کشیده است تا کودکتان را پرورش دهد (یعنی حدود ۹ ماه) فرصت دهید تا به حالت قدیمی خود بازگردد. برخی از خانمها نمی توانند به راحتی به وزن دوران قبل از حاملگی خود برسند. تا زمانی که وزن شما در محدوده ای باشد که برای سلامتی شما خطری نداشته باشد می تواند کاملا مناسب تلقی شود.

در صورتی که کودکتان را از سینه خود و با شیر خودتان تغذیه می کنید بایستی بیشتر دقت کنید که یک رژیم غذایی سنگین نگیرید. به جای آنکه سعی کنید با استفاده از رژیم غذایی یا برنامه ورزشی (که نمی توانید برای تمام عمر خود آن را ادامه دهید) وزن خود را به سرعت کاهش دهید، بهتر است به تغذیه و نحوه غذا خوردن خود بیشتر دقت کنید.

 

برخی از مواردی که می تواند در این زمینه به شما کمک کند عبارتند از:

در هر وعده غذایی مقدار کمتری غذا بخورید و سعی کنید هر وعده غذایی را در مدت طولانی تری بخورید: بتدریج در می یابید که مقادیر کمتری از غذا نیز برای شما کافی خواهد بود. قبل از اینکه کاملا سیر شوید از غذا خوردن دست بکشید.

آب بنوشید: یک بطری آب خنک را در دسترس داشته باشید و در طول روز آرام آرام بنوشید. این کار نه تنها به شما کمک می کند که آب بدن خود را در حد طبیعی نگه دارید (که این امر برای خانمهای شیرده ضروری است) بلکه شکم شما را پر کرده و از بروز احساس گرسنگی جلوگیری می کند. مصرف مقادیر متعادلی از چای گیاهی، قهوه بدون کافئین، آب مزه دار شده یا ویتامین دار شده نیز مناسب است.

کالریهای “خوب” را جایگزین غذاهای بی ارزش کنید: شما در دوران حاملگی تاکید و مراقبت خاصی بر غذای خود داشتید. این مراقبت و دقت را کنار نگذارید.

میان وعده و خوراکی های مناسب در دسترس داشته باشید: از خوراکیهای کم کالری (خصوصا جویدنی ها) از قبیل ذرت بو داده (بدون روغن)، میوه و سبزیجات خام دائما استفاده کنید.

دوباره ورزش را آغاز کنید: به تدریج و به آرامی برنامه ورزشی را که پیش از حاملگی داشتید مجددا آغاز کنید.


تغذیه

 


بازی

تمرینی برای حرکت کردن

کودکان از ابتدا غلت زدن را بلد نیستند. البته اگر چه در این سن از لولیدن و تکان خوردن آنها به اطراف ممکن است این تصور ایجاد شود که آنها این کار را بلد هستند. در حقیقت آنها در حدود ۶ ماهگی می آموزند که چطور این کار را انجام دهند. برای آنکه کودک شروعی را در جهت تسلط بر این امر مهم و پیشرفت در هماهنگی دوطرفه داشته باشد به او کمک کنید تا از پشت به سوی شکم و یا از روی شکم به طرف دیگر بغلتد. او از پشت یا بصورت دمر روی یک پتو یا حوله ای یک لا  قرار دهید و به آرامی کمی آن را بالا ببرید تا بچه به طرف دیگر بچرخد. یا به نرمی قسمت پشت یا جلوی بدن او را فشار دهید تا یاد بگیرد  چگونه وزن خود را به درستی تاب بدهد. شاید نیاز باشد به کودک کمک کنید دستش را بالا ببرد تا هنگام چرخش زیر بدنش نرود.


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری