سلامت نسل ها

ماه پنج ، هفته سه نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار)

Rate this post
Rate this post

ماه پنج ، هفته سه نوزاد . رشد و تکامل

 


کودک شما چگونه رشد می کند؟

استفاده از یک برنامه منظم برای شبها که مثلا می تواند شامل حمام رفتن یا خواندن داستان باشد، کودک شما را برای خوابیدن آماده می کند.

بهتر است به صورت مرحله به مرحله کودک را برای خواب آماده کنید: به او غذا بدهید، او را حمام کنید یا فقط آبی روی بدنش بریزید، لباسهایش را بپوشانید، با او به آرامی بازی کنید، یک کتاب برایش بخوانید، یا کمی آواز یا لالایی بخوانید یا کمی موزیک بگذارید و آنگاه او را بخوابانید.

یک برنامه منظم و دوست داشتنی، زمان کافی برای ایجاد ارتباط و پیوند بین شما و کودکتان فراهم می کند. ممکن است برنامه شبانه را با همسر خود به اشتراک بگذارید: شما کودک را به حمام ببرید، همسرتان برایش داستان بخواند و…. یا اینکه شما و همسرتان می توانید خواباندن کودک را یک شب در میان بر عهده بگیرید.


زندگی شما:

پس از گذشتن دوران اولیه پس از زایمان و مرحله نسبتا دشوار عادت کردن به زندگی با کودک جدید، بسیاری از والدین به نقطه ای می رسند که احساس می کنند دوباره به زندگی واقعی و دنیای بسیار بزرگ اطراف خود وارد شده اند؛ دنیایی که پس از تولد کودک موقتا آنرا ترک کرده بودند. مراقبت از کودک می تواند کاری بسیار سنگین و همچنین همیشگی باشد که ممکن است کاملا با مسوولیت شما در محل کار (مخصوصا اگر شغل شما هدفمند بوده و یا مستلزم روابط زیاد با سایر بزرگسالان باشد) متفاوت باشد.

 

به شش طریق زیر می توانید تعادل نسبی را برقرار کنید:

۱- به یکی از گروههای مربوط به والدین بپیوندید:

به دنبال گروههایی بگردید که علائق شما را تامین کرده و با فعالیتها و منابع خود از شما حمایت می کنند. در روزنامه های محلی، کتابخانه مسجد یا دفتر پزشکان متخصص اطفال به دنبال اعلامیه های مربوط به جلسات این گروهها بگردید. ممکن است گروههای مخصوصی برای مادرانی که فرزندان خود را با شیر مادر تغذیه می کنند، مادران شاغل، مادرانی که به کتاب خواندن برای کودکانشان علاقه دارند، مادران خانه دار و… وجود داشته باشد. شما می توانید یک گروه مناسب را در نزدیکی خود پیدا کنید.

۲- در اینترنت بگردید:

از طریق ایمیل با دوستان و افراد فامیل خود در تماس باشید، در سایتهای مخصوص کودکان با سایر والدین آشنا شوید یا اینکه فقط اخبار را در سایتهای خبری بررسی کنید.

۳- مقداری از وقتتان را به خودتان اختصاص دهید:

حداقل یکبار در هفته به خودتان استراحت بدهید. بهتر است که هر روز نیم ساعت وقت را به خودتان اختصاص دهید؛ که می تواند در زمان استراحت نیمروزی یا پیاده روی باشد.

۴- خواندن را فراموش نکنید:

هنگامی که کودک شما در خواب است، یک کتاب یا مجله بخوانید. حتی اگر هر روز فقط بتوانید چند صفحه هم بخوانید برای اینکه به دنیای داستان پناه ببرید و یا یک چیز جدید یاد بگیرید کافی است.

۵- یک دفترچه خاطرات یا وبلاگ درست کنید:

ممکن است دوست داشته باشید خاطرات خود را به طور عمومی و همگانی بنویسید یا اینکه آنها را به طور محرمانه و خصوصی برای خودتان نگه دارید. در هر حال نوشتن این خاطرات می تواند به حفظ سلامت روانی شما کمک کند.

۶- با یک نفر که همسن خودتان است صحبت کنید:

صحبت کردن با یک دوست، آشنا یا همسرتان از طریق تلفن یا به صورت مستقیم و رو در رو می تواند توان و نیروی جدیدی به شما ببخشد؛ خصوصا اگر موضوعات مربوط به کودکتان را برای چند دقیقه کنار بگذارید و درباره آنها صحبت نکنید.


تغذیه

 


بازی

تقویت عضلات گردن و پشت

برخی از کودکان ممکن است در ۳ ماهگی هنوز به اعتراض به دمر خواباندنشان گریه کنند. اما قطعا آنها باید مدتی را به این حالت سپری کنند. زیرا عضلات گردن، شانه و پشت با قرار گرفتن در این وضعیت تقویت می شوند و برای نشستن و چهاردست و پا رفتن آمادگی پیدا می کند.

بهتر است کودک را مجبور نکنید در حالتی قرار بگیرد که راحت نباشد. اما می توانید با انجام کارهایی مثل دراز کشیدن جلوی او ، در دسترس قرار دادن اسباب بازی مورد علاقه اش، ایجاد ارتباط با نگاه کردن و حرف زدن با او کودک را به این کار ترغب کنید. اگر در همان وضعیت کارهایی را به شکل ناگهانی انجام داد او را ترغب کنید. احتمال دارد تا دستها و پاهایش را به حالت شنا کردن حرکت دهد یا آنها را سفت کرده و به شکل هواپیما به جلو و عقب حرکت دهد.

اگر نتوانست بیشتر از یک یا دو دقیقه در این حالت بماند نگران نشوید. خواسته او را عمل کنید. به محض اینکه خسته شد او را برگردانید. می توانید بعدا دوباره این کار را انجام دهید. بیشتر کودکان با دمر خوابیدن موافق نیستند ولی همه آنها در هر حال نشستن، چهار دست و پا و راه رفتن را فرا می گیرند.


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری