سلامت نسل ها

ماه پنج ، هفته یک نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار)

Rate this post
Rate this post

ماه پنج ، هفته یک نوزاد .  رشد و تکامل

 


کودک شما چگونه رشد می کند؟

در این هفته کودک شما می تواند برای چند دقیقه با دستها و پاهایش بازی کند. او علاقه دارد که هر حرکت را آنقدر تکرار کند که از نتیجه آن مطمئن شود. آنگاه او حرکت خود را کمی تغییر می دهد تا ببیند که آیا نتیجه هم تغییر می کند یا نه.

ممکن است ناگهان متوجه شوید که کودک شما در اتاق خوابش به طور عجیبی ساکت شده است و هنگامی که به سراغ او می روید می بینید که کودک شما (که تا چندی پیش در هنگام بیداری لحظه به لحظه به مراقبت شما نیاز داشت) خودش را در تخت خوابش سرگرم کرده است! احتمالا شما می توانید به خواندن مقاله ادامه بدهید؛ شاید هم فقط فرصت کنید که به عناوین نگاهی بیندازید!


زندگی شما:

اگر شما مراقبت اصلی از کودک را بر عهده گرفته باشید، ممکن است هرگاه که کودک گریه را آغاز می کند بی درنگ به طرف او بروید. در واقع این حرکت را می توان نوعی واکنش طبیعی قلمداد کرد. اما بهتر است به همسر خود نیز این فرصت را بدهید تا گاهی اوقات کودک را آرام کند. این کار نه تنها به شما کمک می کند که گاهی یک استراحت مختصر داشته باشید، بلکه اعتماد به نفس همسرتان را نیز افزایش می دهد و موجب ایجاد پیوند بین او و کودک می شود.

شما می توانید روشهای مختلفی را برای این کار به همسر خود پیشنهاد کنید، اما بهتر است که گاهی اوقات اجازه دهید خود او به تنهایی این کار را تجربه کرده و روش آرام کردن کودک را یاد بگیرد.به همسر خود یادآوری کنید که ابتدا نیازهای اصلی کودک (تعویض پوشک، تغذیه و آروغ گرفتن) را بررسی کند و در صورت نیاز آنها را انجام دهد.

در صورتی که کودک به گریه ادامه داد، همسر شما می تواند کودک را در آغوش بگیرد، پشت او را بمالد یا از ماساژهای مخصوص کودکان استفاده کند.بسیاری از کودکان با حرکات آهسته و ریتیمک آرام می شوند.

این کار به همسر شما نیز کمک می کند تا احساس کند که کار مهمی کرده است! رقصاندن، تکان دادن یا تاب دادن کودک نیز می تواند او را آرام کند.سرگرم کردن کودک نیز یک راه دیگر برای آرام کردن او است. همسر شما می تواند با جست و خیزهای کودکانه، آواز خواندن و در آوردن صداها یا اداهای بامزه کودک را سرگرم کند.


تغذیه

 


بازی

چهره های آشنا

کودک در ۳ ماهگی،آنقدر با حالتهای صورت آشنا شده که به خنده ها واکنش نشان می دهد. همچنین می تواند تفاوت بین صورتهایی را که دوست دارد و آنهایی که آشنا نیستند را نشان دهد. به همین دلیل کودک شما وقتی در آغوش فرد دیگری قرار می گیرد به دقت به شما نگاه می کند.

اما به دوستانتان فقط نگاه سردی می اندازد. باز به همین خاطر است که به هنگام صبح، وقتی از بالای نرده های تختش به او نگاه می کنید تمام بدنش را از خوشحالی تکان می دهد و به خود می لولد. او صورت شما را می شناسد و عاشقانه دوست دارد.

تماشای مجموعه ای مشتمل بر عکس های زیادی ( خودتان درست کنید یا در آلبومی قرار دهید) از فراد خانواده موجب می شود تا کودک با چهره های متفاوت و حالت های عاطفی موجود در هر کدام آنها آشنا شود. حتی ممکن است متوجه شوید به برخی از آنها علاقه بیشتری نشان دهد. مثلا پسر بچه ای خوشحال که یک عروسک پشمالو را در آغوش گرفته باشد. یا چهره معصوم پدر با یک کلاه ماهی گیری.


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری