سلامت نسل ها

ماه هفت ، هفته دو نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار)

Rate this post
Rate this post

ماه هفت ، هفته دو نوزاد . رشد و تکامل


کودک شما چگونه رشد می کند؟

به زودی کودکتان به شما خواهد فهماند که برای غذا خوردن با دست آماده شده است. نشانه این امر می تواند آن باشد که قاشقی را که با آن به او غذا می دهید از شما بگیرد، یا غذا را با دست از بشقاب شما بیرون بریزد. چهار یا پنج لقمه کوچک از غذا را بر روی صندلی او یا یک بشقاب نشکن قرار دهید. برای کاهش احتمال خفه شدن، غذا را در حالی به کودک بدهید که به صورت عمودی و صاف بر روی صندلی نشسته باشد.

از غذا دادن به او در حالی که به صورت خمیده در صندلی ایمنی خود در ماشین یا در کالسکه قرار گرفته است خودداری کنید.ممکن است کودک شما اشتهای خوبی داشته باشد اما هنوز دندان ندارد؛ پس از غذاهایی شروع کنید که بتواند با لثه بجود و یا به راحتی در دهانش حل شوند. در آینده و با رشد کودک می توانید لقمه هایی از بعضی غذاهایی را که خودتان می خورید به او بدهید.


زندگی شما:

اکثر مادران کمترین توجه را به خودشان می کنند. مراقبت از کودک، انجام شغل، تامین نیازهای همسر و خانه داری در اولویتهای اول قرار دارند. اما شما باید به خودتان نیز اهمیت بدهید زیرا در غیر این صورت ادامه زندگی برایتان مشکلتر خواهد شد. این کار مانند آن است که بخواهید یک ماشین را بدون بنزین برانید.از آنجایی که شما نمی توانید چند ساعت به ۲۴ ساعت شبانه روز اضافه کنید، پس همین ساعتهایی را که در اختیار دارید به طور صحیح به کارهای مختلف اختصاص دهید.

 

غذا پختن

ابتدا از خودتان بپرسید که از چه کارهایی می توانید صرفنظر کنید. به عنوان مثال آیا کارهای داوطلبانه ای وجود دارند که بتوانید کنار بگذارید؟ یک راه دیگر برای استفاده بهتر از زمان، آن است که برای همه دقایق برنامه ریزی کرده و سعی کنید در هر کار چند دقیقه صرفه جویی کنید! دفعات پخت غذا در طول هفته را کمتر کنید، اما در هر دفعه مقدار بیشتری غذا بپزید و قسمتی از غذا را برای وعده بعد در یخچال یا برای هفته بعد در فریزر نگهداری کنید. می توانید گاهی اوقات از غذاهای آماده که از فروشگاه می خرید استفاده کنید.

 

تمیزی و مرتبی خانه

در صورتی که وضعیت تمیزی و مرتبی خانه همانند گذشته نیست، نگران نشوید. در صورت نیاز از دیگران تقاضای کمک کنید یا در صورتی که آنها پیشنهاد کمک دادند پیشنهاد آنها را بپذیرید.کارهای گروهی نیز می تواند بخشی از فشار بر روی شما را کاهش دهد. می توانید بخشی از وظیفه مراقبت از کودک را بر عهده دیگران بگذارید.

یک فعالیت خاص را برای خودتان (و فقط خودتان) برنامه ریزی کنید: مثلا یک کلاس ورزشی و یا ناهار خوردن با یکی از دوستان. سپس لیستی از کارهای مورد نیاز یا علاقه خود را (از قبیل مطالعه، خیاطی، گشت و گذار در اینترنت) تنظیم کنید و در هر فرصتی که به دست می آورید یکی از آنها را انجام دهید.با زوجهای دیگر مشورت کنید تا ببینید آنها چگونه در زمان خود صرفه جویی کرده و زندگی را آسانتر می کنند!


تغذیه


بازی

استفاده به نوبت از دستها

اکنون کودک شما به راحتی می تواند اشیا را بگیرد و در دست خود نگه دارد، چه فیل عروسکی مورد علاقه اش باشد چه دسته ای از موی شما. اما ممکن است هنوز تسلط کافی برای انتقال جسم از دستی به دست دیگر را نداشته باشد. زیرا این کار مستلزم حرکت هر دو دست در یک زمان است .

( احتمالا حین انجام اینکار جسم را از دست خود می اندازد) جهت کمک به کودک جهت استفاده کردن از هر دو دست، یک اسباب بازی کوچک را در دستش قرار دهید، بگذارید مدتی با آن بازی کند سپس اسباب بازی دیگری را بالای همان دست نگه دارید او را تشویق کنید تا اسباب بازی اول را به دست دیگرش بدهد، به جای اینکه آن را بیاندازد. پاداش او برای انجام این عمل زیرکانه ،  این است که توانسته در یک لحظه دو اسباب بازی را در دو دستش بگیرد.


توصیه های مذهبی


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری