سلامت نسل ها

ماه هفت ، هفته یک نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار)

Rate this post
Rate this post

ماه هفت ، هفته یک نوزاد . رشد و تکامل


کودک شما چگونه رشد می کند؟

ممکن است کودک شما استفاده از یکی از دستهایش را برای مدتی به دست دیگرش ترجیح دهد و بالعکس؛ اما شما نمی توانید دقیقا تشخیص دهید که او چپ دست خواهد بود یا راست دست. این مساله در ۲ تا ۳ سالگی مشخص می شود.

سعی نکنید بر انتخاب دست توسط کودکتان تاثیر بگذارید. راست دست یا چپ دست بودن قبل از تولد مشخص شده است! مثلا در صورتی که او واقعا چپ دست باشد، اگر او را به استفاده از دست راست وادار کنید ممکن است موجب گیج شدن او شود و مشکلاتی در زمینه تنظیم رابطه دست با چشم، میزان سرعت عمل و چابکی او و همچنین افتضاح شدن دست خطش در آینده پیش بیاید!


زندگی شما:

تقریبا همه پدر و مادرها گاهی اوقات به بچه های دوستان و آشنایان یا بچه هایی که در کوچه و خیابان می بییند نگاهی می اندازند و کودک خود را با آنها مقایسه می کنند. هنگامی که می شنوید که پیشرفت یک کودک در زمینه ای خاص بیشتر از کودک شما است، طبیعی است که نگران شوید که آیا کودک شما سالم است یا نه؟

البته این بدان معنا نیست که این طرز فکر کاملا سودمند است. هر کودکی با سرعت خاص خودش رشد می کند. بویژه در حدود ۶ ماهگی کودکان در زمینه توانایی های فیزیکی و همچنین تکلم با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

 

رشد طبیعی کودک

اگر درباره کودک خود و رشد او نگران هستید بهتر است به جای اینکه او را با کودکان دیگر مقایسه کنید درباره رشد طبیعی کودک اطلاعاتی به دست آورید. حتی در این صورت هم نمودارهای مربوط به زمان بروز وقایع خاص (مثلا زمان شروع به صحبت یا زمان راه رفتن) تنها یک راهنمای کلی هستند. ممکن است وضعیت کودک شما با این نمودار هم کاملا تطابق نداشته باشد و علت آن می تواند این باشد که کودک بر افزایش یک مهارت خاص تمرکز کرده است و یا اینکه صرفا به زمان بیشتری نیاز دارد. تاخیر یادگیری فقط در یک زمینه خاص دلیلی برای بروز “تاخیر رشد” نیست. پس خیالتان راحت باشد! اما به غریزه خود اعتماد کنید: در صورتی که هنوز هم نگران هستید حتما با پزشک کودکتان مشورت کنید.


تغذیه


بازی

بازی پر کن و خالی کن

کودکانی که نشستن و استفاده از دستهایشان را آموخته اند، ورزش مورد علاقه شان بیرون آوردن اشیا از محل مخصوص و بیرون ریختن آنها و سپس دوباره برگرداندن آنها به محل اولیه می باشد. کودک شما در هر قسمت از خانه که باشد،  احتمالا جایی را برای پر کردن و خالی کردن پیدا می کند. حالا که پر کردن و خالی کردن قفسه های شما او را خوشحال می کند و در طول روز مشغول می شود بگذارید بازی پر کن و خالی کن که مخصوص همه کودکان است را بازی کند.

یک گالن پلاستیکی دهان گشاد یک جعبه پلاستیکی بزرگ و حتی یک کاسه استیل خودش را در اختیارش بگذارید. داخل آن را پر از پیمانه های اندازه گیری، کاسه های پلاستیکی، اسباب بازیهای پارچه ای، حلقه های پلاستیکی و جغجغه قرار کنید. سپس همراه کودک روی زمین بنشنید و به او کمک کنید تا چندین بار جعبه را پر و خالی کند.  طولی نمی کشد که نوزاد با انجام این کار مشغول خواهد شد و بارها بارها آن را تکرار خواهد کرد.(البته به اندازه اشیا مورد استفاده توجه کنید خیلی کوچک نباشد که در دهانش بگذارد.)


توصیه های مذهبی


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری