سلامت نسل ها

ماه نه ، هفته چهار نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار )

Rate this post
Rate this post

ماه نه ، هفته چهار نوزاد . رشد و تکامل


کودک شما چگونه رشد می کند؟

احتمالا در این دوره به دلیل بروز “اضطراب جدایی”، هر مقدار جدایی از کودک برای شما بسیار سخت و ناگوار است. اما احتمالا مسافرت یا این طرف و آن طرف رفتن به همراه کودک نیز دشوارتر خواهد بود. او به محیط اطراف و چهره های آشنا عادت کرده است و از اینکه بتواند اوضاع را پیش بینی کند خوشحال خواهد شد.

بنابراین خروج از محیط معمولی اطراف او می تواند احساس امنیت و نظم او را بر هم زند خصوصا هنگامی که با مکانهای ناآشنا یا آدمهای غریبه برخورد کند.در این سن او نمی تواند مفهوم مسافرت را بفهمد اما متوجه خواهد شد که در یک مکان جدید و ناآشنا قرار می گیرد.

در سفر برای کمی بداخلاقی او آماده باشید و سعی کنید چیزهای زیادی برای پرت کردن حواس او از اطراف فراهم کنید: کتابهای عکس دار، اسباب بازیهای صدادار، اسباب بازیهای تودرتو و محبوب ترین چیزی که او برای خودش انتخاب کرده است. به گونه ای برنامه ریزی کنید که او بتواند مدتی از وقت خود را دور از غریبه ها بگذراند تا فشار روحی وارد بر خود را کمتر کند.


زندگی شما:

تهیه خوراکیهای سالم برای والدینی که وقت کمی دارند و همچنین برای کودکان در حال رشد بسیار مهم است.

 

در اینجا به نکاتی برای تهیه خوراکیهای سالم اشاره می کنیم:

آنها را در دسترس بگذارید:

هنگامی که پوشکهای کودک را برای یک مسافرت کوتاه درون شهری یا گردش بیرون شهر آماده می کنید، مقداری خوراکی مغذی را نیز برای خودتان تهیه کرده و در دسترس قرار دهید. همیشه سعی کنید غذاها و خوراکیهای سالم و قابل حمل را در آشپزخانه داشته باشید؛ در این صورت مجبور نخواهید شد که برای خوردن هر وعده غذا مدت زیادی در یک مکان توقف کنید یا کار بدتر اینکه از غذاهای آماده مانند کالباس، همبرگر و انواع سوخاری استفاده کنید!

با خود تنقلات داشته باشید:

چند انتخاب مناسب می تواند انواع غلات بو داده (مانند برشتوک)، میوه تازه یا خشک شده، سبزیجات تازه (مانند هویج و کرفس)، ماست، سیب زمینی پخته شده و سسهای طبیعی و سالم باشد. می توانید از مخلوط میوه تازه یا یخزده با شیر نیز به عنوان یک معجون مغذی و مناسب استفاده کنید.

مصرف کافئین را محدود کنید:

بهتر است از چای، قهوه و نوشابه های گازدار کمتر استفاده کنید. در صورتی که شما به کودک خود شیر می دهید این مساله مهمتر خواهد بود. مقادیر زیادی آب ساده بنوشید تا آب مورد نیاز برای بدن شما و تولید شیر تامین شود. همچنین می توانید با اضافه کردن قدری آب میوه، لیمو یا پرتقال به آب ساده آن را طعم دار کنید. چای گیاهی داغ یا سرد در رفع خستگی شما اثر زیادی دارد.


تغذیه


بازی

بیایید کشف کنید

حس کنجکاوی کودک نسبت به محیط اطراف در این سن، توانایی او را برای دیدن و کشف کردن افزایش می دهد حتی اگر از قبل راه افتاده باشد. با گردش دادن کودک به اطراف و توضیح هر آنچه که می بینید،  او را در اولین اکتشاف بزرگش یاری دهید.

تابلوهای نقاشی، پوسترها، کتابها، دستگیره ها و کلیدهای برق داخل خانه را به او نشان دهید. بگذارید با کلید برق بازی کند. حوله را از جایش بیرون بکشد یا مسواک را از دسته اش بگیرد. هرچه می بیند یا لمس می کند را برایش توضیح دهید. مثلا پوست زبر پرتقال یا حوله نرمی را که در دست می گیرد.

او را از خانه بیرون ببرید و بگذارید پوست درختان، برگهای روی بوته ها و گرمای یک سنگ در اثر تابش خورشید را لمس کند. او را بلند کنید تا بتواند بچه گربه ای  را که کنار پنجره نشسته ببیند یا بوی شکوفه درختان سیب را احساس کند.

تعجب نکنید اگر چیز عجیبی توجه او را جلب کرد اگر بچه ها حیوانات را دوست دارند اما در این مرحله به همان نسبت به اشیای بی جان نیز علاقه دارند. اشیایی مانند لولای در، دکمه های فشاری و همچنین در مورد نحوه کار آنها کنجکاو هستند.


توصیه های مذهبی


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری