سلامت نسل ها

ماه ده ، هفته چهار نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار)

Rate this post
Rate this post

ماه ده ، هفته چهار نوزاد . رشد و تکامل

 


کودک شما چگونه رشد می کند؟

کودک شما به تدریج می تواند معانی برخی کلمات یا عبارات ساده را درک کند، پس لازم است که به حرف زدن با او ادامه دهید. شما می توانید با تکرار صحیح کلماتی که کودک به کار می برد الگوی صحیح صحبت را به او آموزش دهید. مثلا اگر او «بَه بَه» می خواهد به آرامی و با تلفظ صحیح از او بپرسید: «آیا غذا می خواهی»؟ در این مرحله بهتر است از به کار بردن زبان کودکانه خودداری کنید.

هرچند این کار می تواند بامزه و جالب باشد، اما تلفظ دقیق و صحیح کلمات برای رشد توانایی شنیداری و صحبت کردن کودک بهتر است.سعی کنید با کودک خود صحبت کنید زیرا مهارتهای زبانی او را تقویت خواهد کرد. وقتی کودک شما یک جمله را با صداهای نامفهوم ادا کرد اینگونه به او پاسخ دهید: «واقعا؟ جالبه!» احتمالا او لبخند زده و به حرف زدن ادامه خواهد داد.


زندگی شما

با رشد کودک، شما باید وزن نسبتا بیشتری را حمل کنید و در نتیجه احتمال فشار آمدن به بدن شما افزایش می یابد. اما در صورتی که مراقب باشید می توانید خطر بروز درد یا آسیب را کاهش دهید.

– هنگامی که می خواهید کودک خود را بغل کنید زانوهای خود را خم کرده و دولا شوید و کودک را بلند کنید و از خم شدن از کمر خودداری کنید. برای بیرون آوردن کودک از تختخوابش ابتدا در صورت امکان نرده های جانبی تخت را پایین بکشید.

– برای بغل کردن کودک در حالت نشسته، بطور قائم و عمودی بر روی یک صندلی راحت که دسته داشته باشد بنشینید. می توانید از چند بالش برای ایجاد حمایت و نقطه اتکای بیشتر استفاده کنید.

– برای مواقعی که می خواهید کودک را ضمن راه رفتن همراه خود ببرید به دنبال یک آغوش یا کوله مخصوص و مناسب باشید که وزن کودک را به طور متناسب بر روی پشت شما پخش کند و فشار بیش از حد بر گردن یا ستون فقرات شما وارد نکند. به دنبال کوله ای بگردید که نوارهای آن پهن و پف کرده باشند.

– بطور کلی اکنون زمان مناسبی است که کمی عضلات پشت و کمر خود را تقویت کنید. برای این کار می توانید از ورزشها و تمرینهای کششی که مخصوص عضلات پشت طراحی شده اند استفاده کنید.

– اگر احساس کردید که به بدن خود فشار زیادی آورده اید، یک حمام گرم می تواند شما را آرام کند. ماساژ نیز می تواند اثر مشابهی داشته باشد. می توانید از مسکنهای رایج که در داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسند، استفاده کنید تا بتوانید پیش از آماده شدن برای خواب، درد و التهاب عضلات را کاهش دهید.


تغذیه


بازی

سنتور چوبی ساده

ذوق موسیقی کودک شما، نباید در اسباب بازیهای ابتدایی مانند جغجغه، زنگوله یا اسباب بازیهای بادی محدود شود. یک سنتور چوبی مخصوص کودکان ۳ سال به پایین به او امکان می دهد تا آهنگ خود را بسازد. مهم نیست که چکش را روی کدام کلید می زند. انجام این عمل می تواند او را با گامهای موسیقی آشنا کند. در صورتیکه بالا رفتن نتها و در مسیر برگشت پایین آمدن آنها را به یاد بدهید.

طبل نیز وسیله ای بسیار عالی برای کودک است تا بتواند تمام ریتمهای درون خود را بیرون بریزد.


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری