سلامت نسل ها

تفاوت گریپ و سرماخوردگی چیست ؟

Rate this post
Rate this post

تفاوت گریپ و سرماخوردگی


در پائیز و زمستان بیماریهای سرماخوردگی و گریپ به اوج خود می رسند. اما ایا این فقط یک سرماخوردگی است یا گریپ، وقتی که بینی شروع به ریزش میکند، گلو به خارش می افتد و سر درد شروع می شود؟ با وجود شبیه بودن علائم هر دو بیماری، میتوان آن ها را شناسائی گرد و در نتیجه به گونه ای هدفمندانه درمان نمود.

شباهت ها:

– سرماخوردگی و گریپ هر دو بیماری های ویروسی هستند که از طریق پخش قطرات ریز در موقع عطسه، سرفه و یا صحبت کردن منتقل می شوند. سرایت آن همچنین می تواند از طریق دست دادن و لمس اشیائی مانند دستگیره در انجام پذیرد. آنتی بیوتیک ها در مقابل ویروس بی اثر هستند.
– عوارض هر دو بیماری عبارتند از تب، ضعف، سرفه و سردرد.

تفاوت ها:

– گریپ بوسیله ویروس های آنفولانزا سرایت می کند و شروعی بسیار غافلگیر کننده توام با تب بالای در حال افزایش دارد که سه الی چهار روز طول می کشد. سردرد، درد شدید مفصل و عضلات و نیز احساس شدید بیماری همراه با ضعف و خستگی از نشانه های مشخصه این بیماری می باشند. علاوه بر این احتمال سرفه شدید و خشک نیز وجود دارد. چنانچه این بیماری حاد پس از یک الی دو هفته فروکش کرده باشد، اغلب مدتی طول می کشد تا بیمار احساس سلامتی و نیروی قبل از بیماری را بدست آورد.

– امکان ابتلا به سرماخوردگی بمراتب بیشتر از ابتلا به گریپ می باشد. سرماخوردگی به وسیله انواع ویروس های مختلف سرایت می کند واغلب چند روزی طول می کشد تا علائم آن ظاهر شوند. شروع آن اغلب با گلو درد است و بعد عطسه، گرفتگی و ریزش بینی و بیشتر اوقات سرفه نیز به آن افزوده می شود. علاوه بر اینها احتمال بروز خستگی ، سر درد و درد مفصل نیز وجود دارد که معمولا به آن شدت علائم آنفولانزا نیستند. بعد از گذشت ۷ الی ۱۰ روز معمولا سرماخوردگی بر طرف می شود .

هر دو بیماری می توانند البته روند دیگری از آن چه توضیح داده شد، داشته باشند که برای افراد معمولی قابل تشخیص نباشند. در حالت وجود شک و تردید، بهتر است با یک پزشک مشورت شود.

درمان:

– اولین قدم برای درمان این دو بیماری استراحت در بستر، نوشیدن آب زیاد و همچنین مصرف داروهای ضد درد وتب مانند آسپرین، ایبوپروفن و پاراستامول می باشد. در ضمن اسپری برای مقابله با گرفتگی بینی، داروی ضد سرفه و ضد گلو درد نیز وجود دارند. کلیه این داروها را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد.

– علائم بیماری آنفولانزا را می شود به وسیله داروی ضد ویروس تضعیف کرد که باید از طرف پزشک تجویز شود. این دارو البته موقعی کمک میکند که در مرحله بروز بیماری مصرف شود. پیشگیری از بروز این بیماری با واکسن گریپ ممکن است  ، که هر سال باید تجدید شود.

منبع : www.aponet.de

مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری