سلامت نسل ها

ماه دوازده ، هفته چهار نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار)

Rate this post
Rate this post

ماه دوازده ، هفته چهار نوزاد . رشد و تکامل


کودک شما چگونه رشد می کند؟

در این مرحله احتمالا تمرینهای کودک شما از استفاده از ماهیچه های کوچک (او اکنون می تواند از انگشت شست و اشاره برای گرفتن اشیاء استفاده کند) به سمت استفاده از ماهیچه های بزرگتر تغییر خواهد کرد. برخی از کودکان در این سن تمایل دارند که مدت زمانی در حدود ۲ تا ۵ دقیقه را بدون سر و صدا (در سکوت) به فعالیت بپردازند؛ البته احتمالا بازیهای محبوب فرزند شما چندان بی سر و صدا نخواهند بود!

احتمالا هل دادن، پرت کردن و زمین زدن اشیا مختلف برای کودک شما جالب است! او یک اسباب بازی به شما می دهد و یک اسباب بازی دیگر را از شما پس می گیرد؛ و دوست دارد اشیا مختلف را در ظروف مختلف قرار دهد و آنها را دوباره در بیاورد. او می تواند این بازی را با بلوکهای کوچک که درون سطل یا جعبه قرار می دهد انجام دهد یا از بلوکهایی که به همدیگر چفت می شوند و شکلهای مختلف را می سازند استفاده کند. او از صدای بلند ناشی از به هم خوردن این اشیا هم خوشش می آید.


زندگی شما

 

در اینجا به چند راهکار تجربه شده اشاره می کنیم که می تواند زندگی را آسانتر کند:

خوراکی و غذاهای آماده کودک را خودتان تهیه کنید:

برخی اوقات پس از بازگشت از خواروبار فروشی چند پلاستیک دسته دار را از خوراکیهای مربوط به کودک پر کنید و چند ظرف کوچک نیز از غذاهای لقمه گرفته شده برای کودک آماده کنید تا در زمانی که به غذای فوری نیاز دارید یا می خواهید از منزل خارج شوید با مشکل مواجه نشوید.

ماشین خود را تجهیز کنید:

مقداری از خوراکیها و نوشیدنیهای فاسد نشدنی را به همراه پوشک و دیگر لوازم کودک، در اتومبیل بگذارید تا در زمانی که می خواهید از منزل خارج شوید مجبور نباشید برای جمع آوری این اقلام وقت صرف کنید. برخی از مادران یک جعبه پوشک کامل را نیز در ماشین خود نگه می دارند.

از تکنولوژی مدرن استفاده کنید:

پرداخت قبضها، عملیات بانکی و هر کار دیگری را که ممکن است بصورت آنلاین انجام دهید.

ظرفها را پیش از شستن مدتی در آب قرار دهید تا به خوبی خیس شوند:

ظرفشویی را با آب و کمی مایع ظرفشویی پر کنید و ظروف کثیف، بطریها و دیگر لوازم آشپزی را در آن قرار دهید. پس از مدتی می توانید به سراغ آنها بروید و خواهید دید که شستشوی آنها راحت تر شده است.

با خرید تجهیزات لازم خانه داری را آسان کنید:

برای خرید وسایل نظافت و شستشوی منزل پول خرج کنید. ممکن است هزینه این موارد کمی گران باشد اما در وقت و انرژی شما صرفه جویی خواهد شد. با استفاده از یک مجموعه از قفسه ها، سبدها و ظروف مناسب می توانید لوازم خانه را به نحو مناسبی منظم کنید که صدای اضافی چندانی تولید نکنند.


تغذیه


بازی

اولین گردش کودک

حس کنجکاوی کودک نسبت به محیط اطراف در این سن، توانایی او را برای دیدن و کشف کردن افزایش می دهد حتی اگر از قبل راه افتاده باشد. با گردش دادن کودک به اطراف و توضیح هر آنچه که می بینید،  او را در اولین اکتشاف بزرگش یاری دهید.

تابلوهای نقاشی، پوسترها، کتابها، دستگیره ها و کلیدهای برق داخل خانه ر به او نشان دهید. بگذارید با کلید برق بازی کند. حوله را از جایش بیرون بکشد یا مسواک را از دسته اش بگیرد. هرچه می بیند یا لمس می کند را برایش توضیح دهید. مثلا پوست زبر پرتقال یا حوله نرمی را که در دست می گیرد.

او را از خانه بیرون ببرید و بگذارید پوست درختان، برگهای روی بوته ها و گرمای یک سنگ در اثر تابش خورشید را لمس کند. او را بلند کنید تا بتواند بچه گربه ای  را که کنار پنجره نشسته ببیند یا بوی شکوفه درختان سیب را احساس کند.

تعجب نکنید اگر چیز عجیبی توجه او را جلب کرد اگر بچه ها حیوانات را دوست دارند اما در این مرحله به همان نسبت به اشیای بی جان نیز علاقه دارند. اشیایی مانند لولای در، دکمه های فشاری و همچنین در مورد نحوه کار آنها کنجکاو هستند.


توصیه های مذهبی


یک پیشنهاد شاد


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری