سلامت نسل ها

ماه دوازده ، هفته یک نوزاد (رشد و نمو نوزاد و شیرخوار)

Rate this post
Rate this post

ماه دوازده ، هفته یک نوزاد . رشد و تکامل


کودک شما چگونه رشد می کند؟

احتمالا کودک شما از دیدن کتابها و ورق زدن آنها لذت می برد، هرچند ممکن است تمام ورقهای کتاب را (یک به یک) مشاهده نکند. شما می توانید از کتابهای بزرگ و عکسدار یا کتابهای مخصوص کودکان نیز استفاده کنید.

برای اینکه در خواندن کودکتان تنوع ایجاد کرده باشید و همچنین بفهمید که او چه کتابهایی را بیشتر می پسندد او را به کتابخانه محلی یا فروشگاههای کتاب بچه ها ببرید.


زندگی شما

شاید این یکسال برای شما سخت گذشته باشد یا هنوز باور نکرده باشید که حدودا یک سال از تولد کودکتان گذشته است اما روز تولد او نزدیک است! یک نکته مهم این است که مسلما کودک شما معنای جشن تولد را نخواهد فهمید حتی اگر شما تلاش کنید تا یک برنامه مفصل و جشن تولد عالی برای او بگیرید. انتظار کودک شما از جشن تولد آن چیزی نیست که شما انتظار دارید؛ هرچند جست و خیز زیاد در آن روز او را خیلی خسته خواهد کرد.

 

معهذا نمی توان تمایل پدر و مادر را برای جشن گرفتن تولد کودکشان انکار کرد. و اما چند ایده:

 

یک مهمانی ساده در خانه به راه بیندازید:

یک جشن ساده و مختصر با پذیرایی از مهمانها در منزل یا حیاط خانه می تواند مناسب باشد. کودک شما در منزل احساس راحتی بیشتری خواهد کرد و شما نیز برای تزیینات و تهیه غذا و سایر مایحتاج مراسم، کار ساده تری در پیش خواهید داشت. چند کودک دیگر از آشنایان و همسایگان را نیز دعوت کنید.

 

جشن تولد را به صورت یک مراسم خانوادگی برگزار کنید:

شام یا ناهار را برای خویشاوندان نزدیک خود تدارک ببینید. کودک شما از دیدن چهرهای شاد آشنایان خوشحال خواهد شد و اگر شما از این مراسم عکس بگیرید او در آینده می تواند خاطره دائمی از کسانی که او را دوست می داشته اند داشته باشد.

 

برنامه ای هم برای بیرون از منزل داشته باشید:

یکی از پارکها یا شهربازیهای نزدیک محل سکونت خود را در نظر بگیرید و یک پیک نیک مختصر برای افراد فامیل در آنجا برگزار کنید.

 

به سالن مخصوص بازی کودکان بروید:

می توانید مهمانی را در سالن بازی کودکان برگزار کنید. در این صورت بازیهای جذاب و ایمن زیادی برای کودکانی که دعوت می کنید فراهم خواهد بود.

 

جشن تولد مشترک برگزار کنید:

آیا کسی از دوستان شما نیز در همین ایام برای کودکش جشن تولد خواهد گرفت؟ شما می توانید یک مهمانی مشترک برگزار کنید. در صورتی که ارتباط خود را با همکلاسیهای خود (در کلاسهای آمادگی برای زایمان و پس از آن) حفظ کرده باشید یا عضو گروههای اینترنتی مربوط به زوجهایی باشید که به تازگی صاحب فرزند شده اند، می توانید افرادی را برای برگزاری جشن تولد مشترک پیدا کنید. اما حتی در این حالت هم بهتر است که تعداد محدودی مهمان دعوت کنید.

 

یک خاطره دائمی را ماندگار کنید:

یک لباس مخصوص بزرگسالان را به کودک خود بپوشانید و از او عکس بگیرید. آنگاه لباس را برای سالهای بعد هم نگه داشته و هر سال از کودک خود عکس بگیرید تا یک یادگاری بامزه از رشد تدریجی او نگه داشته باشید.


تغذیه

 


بازی

یادگیری اندازه ها

برخی از اسباب بازیها هرگز قدیمی نمی شوند. حلقه های اسباب بازی هنوز هم برای کودکان به همان اندازه  کودکان نسل قدیم جذاب هستند. می توانید یک سری چوبی یا پلاستیکی از این حلقه ها را خریداری کنید و یا خودتان درست کنید. اغلب سری بزرگ آنها ( مثلا حلقه های پلاستیکی بزرگ) راحت تر هستند و بچه های بزرگتر که مهارتهای حرکتی ظریف آنها رشد بیشتری کرده است می توانند حلقه ها را روی محورهای بزرگتر بیاندازند.

ابتدا به کودک نشان دهید که چگونه می تواند حلقه ها را از روی محور بردارد. در واقعه بازی را از این مرحله شروع کنید زیرا ساده تر از مرحله انداختن حلقه ها به دور محور می باشد.اگر می بینید که او اسباب بازی را برمی دارد، واژگون می کند و وسط اتاق می ریزد اصلا تعجب نکنید زیرا او ساده ترین راه برای حل این مشکل را انتخاب کرده است.روی هم گذاشتن حلقه ها به ترتیب اندازه آنها فعالیتی است که کودک در ۲ سالگی توانایی انجام آن را دارد. تا آن زمان اجازه دهید کودک فقط گذاشتن و برداشتن حلقه ها را از دور محور انجام دهد. ترتیب آنها اهمیتی ندارد.


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری