سلامت نسل ها

سال دوم، ماه دوم، هفته چهارم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه دوم، هفته چهارم نوپا

 


رشد و تکامل

 

اضطراب جدایی

در ۱۳ ماهگی بسیاری از کودکان دچار اضطراب جدایی می شوند. ممکن است کودکتان حتی زمانی که او را نزد آشنایان و بستگان می گذارید، ابراز نارضایتی کند. مقاومت در برابر وابستگی شدیدی که کودک به شما نشان می دهد بسیار دشوار است و بدون شک هیچگاه در آینده تا این حد به شما وابسته نخواهد بود.

از سوی دیگر ممکن است کودکتان به قدری به شما وابستگی نشان دهد که آرزو کنید ای کاش کودکتان کمی کمتر به شما توجه می کرد! هیچ چیز بیشتر از ترک کردن کودک در حالی که گریه می کند و شما را می خواهد، موجب احساس گناه در شما نمی شود اما بدانید که چند دقیقه بعد از رفتن شما به گریه خاتمه می دهد و خوشحال به نظر خواهد رسید.

سعی کنید تا پایان یافتن این مرحله از رشد، صبور باشید. نقطه اوج اضطراب جدای بین ۱۰ تا ۱۸ ماهگی است و پس از این دوره به مرور از بین خواهد رفت.

 

آشنایی با بازی های انفرادی

هنوز برای آنکه کودک بتواند خودش را برای مدت زمان طولانی سرگرم کن،  کمی وقت لازم است. در این مرحله می توانید با تشویق کودک به بازی کردن بدون دخالت مستقیم شما، روند آموزش بازی های انفرادی را شروع کنید. به کودک یاد بدهید که چطور می تواند با اسباب بازی هایش بازی کند، سپس برای چند دقیقه رویتان را برگردانید و به او فرصت دهید به تنهایی با آن بازی کند.

با این شیوه به کودک یاد میدهید که برای بازی کردن نیاز به تعامل با شما ندارد و می تواند به تنهایی هم بازی کند. اگر بعد از مدتی بیقراری کرد و یا از شما کمک خواست، به سمتش بچرخید و او را دوباره درگیر بازی کنید و یا یک اسباب بازی جدید در اختیارش قرار دهید. بازی های فردی اعتماد به نفس کودک را هم بالا می برند.


تغذیه

 


بازی

 هل دادن

چند شی را انتخاب کنید تا کودک به جلو هل دهد. چیزهای بسیار سبکی مثل حیوانات عروسکی، یک اسباب بازی کوچک یا اسباب بازی فشاری را انتخاب کنید. بگویید : ” یک، دو، سه…هل بده!” شمارش را تکرار کنید و کودک را به هل دادن تشویق کنید. وقتی ببینید کودک تمام روز “سه” را تکرار می کند، خواهید فهمید که این بازی را دوست دارد.

این بازی کمک می کند مهارت های حرکتی کودک تقویت شود.


توصیه های مذهبی

اعتماد به نفس

کودک باید از نظر عاطفی رشد کند و به خود معتقد شود یعنی احساس کند که چیز با ارزشی برای ارائه به خود و سایرین دارد. والدین و مربی نیز باید به کودک بفهمانند که آنها نیز چنین اعتقادی دارند، لذا گاهی سوال کنند:” تو چه فکر می کنی؟”

حضرت علی با سوال کردن مسائل علمی از فرزندان خود در حضور مردم و گاهی محول کردن جواب سوالات مردم بر ایشان به آنان شخصیت می دادند.

وقتی پدر و مادر با پرورش صحیح و احترام به شخصیت کودک، خواهش های طبیعی او را ارضا ننمایند، کودک از بیراهه می آید و به وسیله گناه و بی نظمی در قلوب دیگران وارد می شود تا برای خویشتن ارزش و شخصیت ایجاد کند.


یک پیشنهاد شاد

با شیربرنج روی سینی نقاشی بکشید و بعد انگشت هایتان را لیس بزنید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری