سلامت نسل ها

سال دوم، ماه سوم، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه سوم، هفته دوم نوپا

 


رشد و تکامل

 

 جنگ قدرت

کودک در این سن شروع به مخالفت با شما می کند و به زودی “نه” تبدیل  به لغت مورد علاقه او می شود چون کودک متوجه شده است که فردیتی مستقل از شما دارد و می تواند با خواسته های شما مخالفت کند. جنگ قدرت در این سن معمولا برای مسائلی مثل عوض کردن پوشک، مسواک زدن دندان ها، نشستن در کالسکه یا صندلی ماشین اتفاق می افتد. بهتر است در مواقعی که می توانید، عقب نشینی کنید و اجازه دهید که کودک به خواسته اش برسد. (مثلا کودک برای تعویض لباسی که کثیف شده است مقاومت می کند.)  

 

کودک خجالتی

اگر کودک شما خجالتی است، به او برچسب “خجالتی ” نزنید. کودک شما ممکن است کمی دیرجوش باشد، اما بیشتر کودکان در این سن، خصوصا در موقعیت های جدید و ناآشنا کمی خجالتی هستند. البته اضطراب جدایی هم می تواند دلیلی برای این مسئله باشد. اگر کودکتان به طور کلی درون گرا به نظر می رسد به او عشق بی قید و شرط بیشتری بدهید و در موقعیت های اجتماعی که ممکن است برای او استرس زا باشد، درکش کنید.

می توانید دستش را بگیرید و با گفتن جمله ” چه قدر اینجا شلوغ است” به او نشان دهید که درکش می کنید. در چنین موقعیت هایی بدون فشار آوردن به کودک، به او فرصت دهید تا با محیط آشنا شود.


تغذیه

 


بازی

 عروسک سخنگو

یک خرس عروسکی بردارید و آن را نزدیک گوشتان نگه دارید و وانمود کنید که دارید به چیزی که می گوید، گوش می کنید. به کودک بگویید که خرس عروسکی می گوید :” بیا بازی کنیم!” این جمله را با صدای بلند بیان کنید. عروسک را به کودک بدهید و از او بپرسید که خرس عروسکی چه می گوید؟ این بازی را با پرسیدن اینکه اسباب بازی های مختلف چه می گویند، ادامه دهید.

مثلا یک صندلی می تواند بگوید :”من نرم و راحتم!” همیشه وقتی به جای اسباب بازی ها حرف می زنید، کلمه ها را با صدای بلند ادا کنید. آرام و شمرده حرف بزنید تا کودک بتواند کلمه ها را تشخیص دهد. تاکید و تکرار کلمات نیز مفید است.

این بازی به رشد مهارت های زبانی کودک کمک می کند.


توصیه های مذهبی

 برای فرزندان

برای کودکان خود دعا کنید. حضرت ابراهیم اینگونه از خداوند فرزندی صالح را طلب می کند : ” خدایا! مرا فرزندی از شایستگان ببخش. پس ما نیز او را به پسری شکیبا بشارت دادیم.” همچنین است درخواست حضرت زکریا و درخواست ابراهیم خلیل.

قسمتی از دعای امام سجاد هم به این صورت است :” خدایا بر من منت گذار و فرزندانم را بر من ببخش. بر من منت بنه و ایشان را از نعمت صلاح و صواب محروم مساز و مرا از صلاح عقیدت و حسن تربیتشان بهره مند فرما. پروردگارا! فرزندان مرا به زیور تقوا و بصیرت بیارای تا نیکو ببینند و نیکو بشنوند و در برابر فرمان تو مطیع و فرمانبردار باشند.”

برای سلامتی دین و دنیای فرزندانتان دعای فرج بخوانیم.


یک پیشنهاد شاد

 یک پیشنهاد شاد

رو به روی کودک بنشینید، کف پایتان را به کف پای کودک بچسبانید، دست های یکدیگر را بگیرید و مثل الاکلنگ به طرف عقب و جلو تاب بخورید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری