سلامت نسل ها

سال دوم، ماه سوم، هفته سوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه سوم، هفته سوم نوپا


رشد و تکامل

مهارت های دستی کودک

کلید، مداد، رژ لب، تلفن : همه این وسایل برای کودک بسیار جذاب هستند. این اشیا برای بررسی و دستکاری بسیار سرگرم کننده هستند و وقتی کودک می بیند شما از این اشیا استفاده می کنید، می خواهد همان کار را انجام دهد.

مشکل اینجاست که بعضی از این وسایل مانند رژلب  می تونند باری کودک خطر مسمومیت یا خفگی ایجاد کنند. باید به دنبال اشیا و وسایلی بگردید که برای کودک خطر ندارد مانند کلیدهای پلاستیکی و یا شانه های سر پلاستیکی یا کیف پولی که دیگر استفاده نمی کنید.

 راه های زیادی برای تقویت مهارت های دستی کودک وجود دارد، مثلا می توانید یک سبد بزرگی را با وسایل ریز و درشت پر کنید. خواهید دید که کودک ساعت ها با این سبد سرگرم خواهد شد.

 

مهارت های کلامی

اگر هنوز کودک نوپای شما شروع به حرف زدن نکرده است، نگران نباشید. بسیاری از کودکان، خصوصا پسرها، تا رسیدن به نیمه دوم یک سالگی، نمی توانند به خوبی حرف بزنند. در ۱۵ ماهگی کودکتان بیشتر حرف های شما را می فهمد. به حرف زدن با کودک و خواندن داستان ادامه دهید. در ۱۸ ماهگی کودک باید بتواند حداقل پانزده کلمه بیان کند. 


تغذیه

 


بازی

 غلتاندن

با کودک کف زمین بنشینید. کودک را صدا کنید تا به شما نگاه کند و بعد توپ را به سمت او بغلتانید و او را تشویق کنید که توپ را به سوی شما بغلتاند. با این بازی می توانید مهارت های حرکتی فرزندتان را تقویت کنید.


توصیه های مذهبی

 روش تذکر به فرزندان

 تذکرات باید چنان با ملایمت باشد که سدی بین والدین و فرزندان نشود. اما حسن مجتبی روزی فرزندان خود و فرزندان برادر خود را دعوت کردند و به آنان فرمودند : همه شما کودکان اجتماع امروز هستید و امید می رود که بزرگان  اجتماع فردا باشید. پس دانش بیاموزید و در کسب علم کوشش کنید و هر کدام که حافظه قوی ندارید و نمی توانید در مجلس درس، مطالب استاد را حفظ کنید،  آنها را بنویسید و در منزل نگهداری کنید.

همانطور که می بینید حضرت بدون توسل به ترساندن، شلاق یا مجازات، عشق به تحصیل را در آنها ایجاد کردند، یعنی به آنان فهماندند که درس خواندن امروز، راه وصول به عزت و بزرگی فردا است.


یک پیشنهاد شاد

یک پیشنهاد شاد

زیر پتو چراغ قوه روشن کنید و غار بازی کنید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری