سلامت نسل ها

سال دوم، ماه چهارم، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه چهارم، هفته دوم نوپا


رشد و تکامل

 

 شروع آموزش نظم

حتما بی صبرانه منتظر زمانی هستید که بتوانید آموزش نظم و انظباط را شروع کنید. کودک نوپای شما در مرحله ای از رشد است که می تواند تاحدودی تفاوت میان خوب و بد را درک کند. بیشتر رفتارهای نامناسبی که کودک در این سن انجام میدهد برای آزمودن و درک محدودیت هایی است که شما برایش در نظر گرفته اید.

در بعضی از موارد رفتارهای نامناسب کودک به علت کنجکاوی است. سعی کنید هنگام آموزش اصول رفتار  مناسب خونسرد و آرام باشید و حتی زمانی که موفق نمی شوید، آرامش خود را حفظ کنید. اگر خواسته هایتان از کودک روشن، شفاف و ثابت باشد، کودک شما مطیع تر، شادتر و با احساس امنیت بیشتری رشد خواهد کرد.

 

برنامه خواب

اگر برای خواب شبانه کودک برنامه منظمی در نظر بگیرید و آن را اجرا کنید، دردسر کمتری برای خواباندن کودک خواهید داشت. یک برنامه مناسب از نظر زمانی آن قدر طولانی باشد که کودک وارد مرحله آرمیدن شود. البته دقت کنید که این برنامه نباید به هیچ وجه آن قدر طولانی یا پیچیده باشد که شما را سردرگم کند یا امکان اجرای آن برای شخص دیگری به جای شما وجود نداشته باشد.

تمام مراحل این برنامه باید هر شب به یک ترتیب انجام شود. مثلا : یک میان وعده سبک، حمام کردن کودک یا شستشوی دست و صورت او، پوشیدن لباس خواب، مسواک زدن دندان ها، خواندن یک کتاب و در نهایت در آغوش گرفتن کودک و بوسیدن او.

شما باید مراحل قبل از خواب را با توجه به ویژگی های کودک خود برنامه ریزی کنید.


 تغذیه


بازی

 صدای اسباب بازی ها

اسباب بازی های مورد علاقه کودک را بیاورید و او را تشویق کنید صداهای اسباب بازی ها را درآورد. این بازی به کودک کمک می کند تا با قرار گرفتن در معرض محرک های شنیداری، مهارت های شنیداری خود را تقویت کند و رشد فکری کودک را بهبود می بخشد.


توصیه های مذهبی

  پرورش ایمان در کودک

 ایمان را کودک پرورش دهید. با تقویت ایمان در کودکان و در نتیجه تحویل دادن فرزندانی با ایمان به جامعه، آنها را باقیات صالحات خود قرار دهیم که قطعا نزد خداوند عاقبت بسیار نیکویی خواهد داشت. کودکانی که از ابتدا با ایمان به خدا تربیت می شوند، اراده ای قوی و روانی نیرومند دارند، از کودکی رشید و با شهامت هستند و نتایج درخشان ایمان از خلال گفتار و رفتارشان به خوبی مشهود است.

روان کودک برای پذیرش تعالیم ایمانی و اخلاقی مانند زمین مستعدی است که هر بذری را در خود می پروراند. پس پدران و مادران باید در اولین فرصت دل کودک را به حب خدا متوجه سازند.

از امام صادق نقل شده است :” احادیث اسلامی را به فرزندان خود هرچه زودتر بیاموزید، قبل از آنکه مخالفین از شما سبقت بگیرند و دلهای کودکان شما را با سخنان نادرست خویش اشغال نمایند.”


یک پیشنهاد شاد


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری