سلامت نسل ها

سال دوم، ماه ششم، هفته اول نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

 سال دوم، ماه ششم، هفته اول نوپا

 


رشد و تکامل

 

 ذهن و بدن

ممکن است در این ماه یک جهش ناگهانی رشد فیزیکی را در کودک مشاهده کنید. کودک نوپای شما مستقل تر به نظر می رسد و احتمالا علاقه زیادی به بالا رفتن از مبلمان و دیگر وسایل خانه دارد. او می تواند با دست هایش توپی را بگیرد و آن را پرتاب کند. هم چنین مفهوم پایداری شی در ذهن کودک شکل گرفته است. میتوانید این توانایی را با بازی قایم باشک تقویت کنید.

روزهایی هستند که نمی توانید انرژی زیاد کودک را مهار کنید. به جای آنکه با این مسئله مقابله کنید بهتر است یک موسیقی خوب انتخاب کنید و همراه کودک نوپای خود یک رقص جدید طراحی کنید.

 

علاقه به والدین

تعجب نکنید اگر امروز شما بهترین دوست کودک هستید اما فردا پدرش را به عنوان نزدیک ترین دوست انتخاب می کند و به شما نزدیک نمی شود. این رفتار کودک ممکن است کمی آزار دهنده باشد اما سعی کنید که مسئله را شخصی نکنید. این ترجیح کودک هیچ دلیل خاصی ندارد. خواهید دید کودک بعضی اوقات ترجیح میدهد پدرش موهایش را شانه کند یا بعضی مواقع دوست دارد مادر او را به رختخواب ببرد و او را بخواباند.

بعضی اوقات یک سفر کاری یا دلایل دیگری که منجر به جدایی کوتاه مدت از کودک می شوند علت اصلی این نوع رفتارهای او هستند. کودک با این شیوه اعتراضش را نسبت به این جدایی به شما نشان می دهد. در این مواقع بهتر است در برابر رفتارهای کودک خونسرد باشید و سعی نکنید با دادن هدیه های خاص  یا انجام کارهایی که کودک دوست دارد، توجه او را به خود جلب کنید. کمی صبر داشته باشید و مطمئن باشید پیش از آنکه متوجه شوید، این مرحله را پشت سر خواهید گذاشت. 

 


تغذیه

 


بازی

به صدا گوش کن

کودک را بیرون خانه ببرید. به صدای پرنده ها گوش کنید و وقتی صدای چهچه یا آواز پرنده ای را شنیدید، سعی کنید آن را تقلید کنید و به کودک بگویید که صدای پرنده را تقلید می کنید. اگر به این کار ادامه دهید، او هم سعی خواهد کرد که صدا را تقلید کند. می توانید هر صدایی را که می شنوید تقلید کنید. صداهایی مانند زوزه باد، پارس سگ و یا صداهایی مانند صدای ماشین، موتورسیکلت و قطار.

این بازی به کودک کمک می کند تا با صداهای مختلف آشنا شود و مهارت های شنیداری او را تقویت می کند.


توصیه های مذهبی

 خودسازی والدین

تذکرها در صورتی اثر دارد که والدین خود عامل به آنها باشند. نخستین گام در راه تربیت فرزندان، تربیت خویشتن است. کسی که خود به صفات اخلاقی نیکو زیبنده نشده باشد، هیچگاه نمی تواند دیگری را به پاکی هدایت کند. پدر و مادر تندخو و پرخاشگر کمتر فرزندی آرام و سازگار تربیت خواهند کرد.

گذشته از اثراتی که فرزند از راه وراثت از والدینش کسب می کند، کردار و گفتار آنان نیز در سازندگی کودکشان تاثیر عمیقی دارد و بسیار بعید است که در خانواده های نابهنجار، افراد بهنجار رشد کنند.

کودکان شما باید بدانند که دروغگویی، غیبت، دشنام و نمونه هایی این چنین پسندیده نیست و زمانی فرزند شما این اعمال ناپسند را از خود دور می کند و انجام نمی دهد که خود شما به او نیاموخته باشید.


یک پیشنهاد شاد

برای خواباندن کودک، چند لالایی زیبا یاد بگیرید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری