سلامت نسل ها

سال دوم، ماه ششم، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

 سال دوم، ماه ششم، هفته دوم نوپا

 


رشد و تکامل

 

 شوق راه رفتن

هیجان ناشی از توانایی راه رفتن و دویدن می تواند کودک نوپای شما را به یک موجود غیرقابل کنترل تبدیل کند که به هیچ وجه دوست ندارد آرام بگیرد یا بخوابد. اما بعضی اوقات با وجود آنکه می تواند به خوبی راه برود از شما می خواهد که او را بغل کنید. در اماکن عمومی ممکن است کودک احساس کند کوچک و آسیب پذیر است یا از گم شدن بترسد یا ممکن است واقعا خسته باشد و یا بخواهد توجه شما را به خودش جلب کند. اگر می توانید او را بغل کنید یا او را در کالسکه اش بگذارید. ممکن است کودک دوست داشته باشد موقع راه رفتن دست شما را بگیرد تا احساس امنیت بیشتری داشته باشد.

محافظت در برابر آفتاب

آفتاب سوختگی در کودکی به پوست آسیب می رساند و باعث پیری زودرس پوست و یکی از دلایل ابتلا به سرطان پوست در بزرگسالی است. بنابراین بهتر است از پوست کودک در برابر اشعه آفتاب محافظت کنید. همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از لباسهای رنگ روشن برای کودک استفاده کنید. می توانید از کلاه و عینک آفتابی هم کمک بگیرید و تا آنجا که امکان دارد در سایه باشید.

از کرم ضدآفتاب با spf 30  یا بیشتر استفاده کنید . بعضی از متخصصین استفاده از کرم های ضد آفتاب غیر شیمیایی را که با اکسید زینک یا دی اکسید تیتانیم ساخته شده اند را توصیه می کنند چون از پوست در برابر طیف گسترده ای از اشعه ها محافظت می کند، جذب پوست نمی شود و بلافاصله بعد از استفاده از پوست محافظت می کند. اگر از کرم های ضد آفتاب شیمیایی استفاده می کنید، ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا جذب پوست شود و از پوستتان در برابر آفتاب محافظت کند.

خارج از خانه و خصوصا هربار که کودک از آب بیرون می آید  باید کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید.


تغذیه

 


بازی

موسیقی مشترک

انواع موسیقی (هر نوع موسیقی که شما و کودکتان از شنیدن آن لذت می برید) را بگذارید و به حرکات کودکتان پاسخ دهید. اگر این پا و آن پا کرد، شما هم همان کار را انجام دهید. اگر جست و خیز کرد، شما هم جست و خیز کنید. دستش را بگیرید و همراه موسیقی حرکات مختلفی با او انجام دهید. می توانید بپرید، سر بخورید، بدوید، بچرخید و روی پنجه پا راه بروید. با موسیقی آزادانه حرکت کنید و بگذارید کودک همین کار را بکند. وقتی ببیند شما از موسیقی لذت می برید، او هم لذت خواهد برد. این بازی برای گفتار و رشد حرکتی و همبستگی احساسی، ضروری است.


توصیه های مذهبی

حدود نظم در کودکان

بین نظم در خانه و بیرون فرق قائل شوید. بگذارید کودک در خانه آزادانه بازی کند.


یک پیشنهاد شاد

کنار دریا صدف جمع کنید. صدف ها را برق بیندازید و کنار یکدیگر بچینید. حتی می توانید بعضی از آنها را رنگ کنید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری