سلامت نسل ها

سال دوم، ماه ششم، هفته چهارم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه ششم، هفته چهارم نوپا


رشد و تکامل

 

شکل گیری دایره لغات

دامنه لغات کودک نوپای شما طی چند ماه آینده رشد چشمگیری خواهد داشت. در حالی که اولین کلمات کودک را اسامی تشکیل می دادند اما  به زودی خواهید دید که از جملات ساده که از اسم و فعل ساخته شده اند، استفاده خواهد کرد. کودک شما باید حداقل ۱۵ کلمه را بیان کند، در غیر این صورت بهتر است که از پزشک مشاوره بگیرید تا در صورت لزوم شما را به یک گفتار درمانگر معرفی کند.

 

مصرف کلسیم

اگر کودک به طور ناگهانی از خوردن شیر امتناع می کند، نگران نباشید. این هم یکی از راه هایی است که کودک با آن استقلال و خودکفایی خود را نشان می دهد. کودک را به نوشیدن شیر مجبور نکنید اما هم چنان شیر را در برنامه غذایی کودک قرار دهید. همزمان دقت کنید که کودک کلسیم مورد نیاز بدنش را از منابع دیگر مانند پنیر و ماست تامین می کند. برای آنکه طعم شیر را تغییر دهید می توانید آن را با میوه های خوشمزه مخلوط کنید و میلک شیک درست کنید یا شیرکاکائو یا شیرسویا به کودک بدهید.


 تغذیه

 


بازی

 لباس زیبا

انواع لباس ها، کلاه، روسری، کفش، جوراب و یا هرچیز دیگری را که فکر می کنید مورد علاقه کودک باشد، بیرون بیاورید. یکی از کلاه ها را سرتان بگذارید و با کودک احوالپرسی کنید. یکی از دستکش ها را دست کنید و در مورد نرم و گرم بودنش با کودک حرف بزنید. کودک را تشویق کنید که یک لباس انتخاب کند و نام آن تکه از لباس را به کودک آموزش دهید. به زودی مکالمه ای بین شما و کودک شکل خواهد گرفت.

کودکان بازی با لباس را دوست دارند. شما با صحبت کردن در مورد لباس های مختلف، به تکامل زبان آنها کمک میکنید و واژگان جدیدی به او یاد می دهید.


توصیه های مذهبی

 بخشش خطای فرزندان

رفتارهای غیرمنتظره کودکان را تا حدودی تحمل کنید. خطای کودک را همیشه گناه نابخشودنی تصور نکنید تا مجبور به تنبیه نشوید. صبر، گذشت و تحمل لازم است. اگر کودک روش ناپسندی دارد، باید عاقلانه و بدون اهانت به شخصیت طفل، راه صحیح را به او نشان دهند و از عمل ناپسندش بازدارند.

زمانی که پدر و مادر، زبان به ملامت طفل باز می کنند و در این کار اصرار می ورزند و در نتیجه با سرزنش های مداوم خود به کودک توهین می کنند و او را تحقیر می کنند، نه تنها به اصلاح کودک خود موفق نشده اند، بلکه با این عمل خام و ناصواب، او را به لجبازی وادار میکنند.

از حضرت علی روایت شده است که فرمودند : زیاده روی در ملامت و سرزنش، آتش لجالت را شعله ور می کند.


یک پیشنهاد شاد

کمی گل رس تهیه کنید و با کودک گل بازی کنید. می توانید یک کیک گلی درست کنید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری