سلامت نسل ها

سال دوم، ماه هفتم، هفته اول نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه هفتم، هفته اول نوپا


رشد و تکامل

 

 آموزش توالت رفتن

اکنون زمان مناسبی برای آموزش توالت رفتن به کودک است به خصوص اگر نسبت به آداب توالت رفتن کنجکاوی نشان می دهد و در عین حال قادر است تا از دستورات ساده پیروی کند.

بهتر است این آموزش زمانی صورت نگیرد که  کودک در حال تجربه یک تغییر بزرگ مانند تولد خواهر یا برادر است، بنابراین برای فرارسیدن زمان مناسب صبر کنید. در نهایت مطمئن شوید برای آموزش توالت رفتن به کودک از وقت و صبر کافی برخوردارید.

در این سن استفاده از صندلی مخصوص توالت که به کودک اجازه می دهد با پاهایش زمین را لمس کند بسیار کمک کننده خواهد بود. دقت کنید که از صندلی با سایز مناسب استفاده کنید.

اگر فکر می کنید کودک آمادگی یادگیری را دارد، در خصوص شیوه های کاربردی آموزش توالت رفتن به کودکان مطالعه کنید.

 

سحر خیزی

در این سن کودک زودتر از شما بیدار می شود و این باعث می شود که نتوانید به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید. برای جلوگیری از این اتفاق، مطمئن شوید که پرده های اتاق خواب کودک به اندازه کافی جلوی نور را می گیرد و برای خواب صبحگاهی مناسب است. اگر باز هم کودک زودتر و زودتر بیدار می شود، سعی کنید کودک را کمی دیرتر بخوابانید یا خواب بعد از ظهر را حذف کنید.


تغذیه

 


بازی

نگاه کردن و دیدن

چند اسباب بازی آشنا را در هر طرف اتاق بگذارید و با کودکتان کف زمین بنشینید. به او نشان دهید که چگونه چانه اش را در هوا بالا بگیرد و چطور سرش را به یک طرف و بعد سمت دیگر بچرخاند. از او بخواهید در حالی که سرش را می چرخاند به یک اسباب بازی نگاه کند. نام جاهایی که باید نگاه کند را تکرار کنید. مثلا بگویید به کف زمین نگاه کن، به گوشه اتاق نگاه کن، روی تخت را نگاه کن و …

این بازی به افزایش دقت و تمرکز کودک و همچنین تکامل مهارت های حرکتی او کمک می کند.


توصیه های مذهبی

عدم مقایسه با دیگران

در تذکر، دیگران را به رخ کودک نکشید و کسی را با او مقایسه نکنید.


یک پیشنهاد شاد

اجازه دهید کودک هر لباسی که می خواهد بپوشد و با رنگ های قابل شستشو سر و صورت یکدیگر را نقاشی کنید. بهتر است این کار را در حیاط خانه یا محیط های باز انجام دهید چون ریخت و پاش زیادی دارد. این سرگرمی برای کودک بسیار جالب است چون می توانند کاری انجام دهد که همیشه از آن منع میشده است. 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

 

 


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری